SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Daniel Obajtek nowym prezesem Orlenu. Wojciech Jasiński odwołany

W poniedziałek rada nadzorcza PKN Orlen odwołała prezesa Wojciecha Jasińskiego. Powołany na to stanowisko został Daniel Obajtek, który złożył rezygnację z funkcji prezesa Energi.

Daniel Obajtek, prezes PKN OrlenArticle

Oprócz Wojciecha Jasińskiego rada nadzorcza odwołała wiceprezesa Mirosława Kochalskiego oraz Marię Sosnowską, która pełniła funkcję członka zarządu ds. inwestycji i zakupów.

Na stanowisko prezesa powołany został Daniel Obajtek, który w poniedziałek złożył rezygnację z pełnienia funkcji prezesa spółki Energa. Biuro prasowe PKN Orlen nie podaje powodów tej zmiany.

Rada nadzorcza PKN Orlen delegowała jednocześnie Józefa Węgreckiego, powołanego wcześniej do rady przez Ministra Energii, do czasowego wykonywania czynności członka zarządu płockiego koncernu ds. inwestycji i zakupów - będzie on pełnił tę funkcję do powołania na to stanowisko członka zarządu, przy czym nie dłużej niż trzy miesiące.

PKN Orlen przedstawiając sylwetkę nowego prezesa podkreślił, że 42-letni Daniel Obajtek "to ceniony menadżer, przedsiębiorca oraz doświadczony działacz samorządowy".

Jak przypomniał m.in. płocki koncern, Obajtek był prezesem spółki Energa od lutego 2017 r., a podmiot ten odnotował w tym czasie kapitalizacją na poziomie 5,3 mld zł, osiągając najwyższy wśród krajowych firm energetycznych, sięgający 38 proc., wzrost kursu akcji notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

PKN Orlen wspomniał, iż w 2017 r. grupa Energa zanotowała wzrost wolumenu produkcji energii elektrycznej o 9 proc., wzrost dystrybucji energii elektrycznej o 2 proc., wzrost sprzedaży detalicznej o 5 procent, a szacunkowa EBITDA grupy wynosi 2 mld 168 mln zł, co stanowi wzrost o 7 proc. w stosunku do poziomu osiągniętego rok wcześniej.

"Wśród sukcesów Daniela Obajtka podkreślić należy podjęcie wyzwania w zakresie rozwiązania istotnego dla całego polskiego sektora energetycznego problemu tzw. umów długoterminowych w zakresie zielonych certyfikatów. Problem ten liczony w miliardach złotych ma istotne znaczenie dla całego sektora. Energa, pod kierownictwem Daniela Obajtka, położyła znaczny nacisk na realizację zadań wpisujących się w Strategię na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju" - podkreślił płocki koncern, przedstawiając dotychczasowe osiągnięcia zawodowe nowego prezesa.

Jak zaznaczył PKN Orlen, Obajtek, przed pracą w Energa, był prezesem Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, gdzie - jak podała m.in. spółka - "usprawnił procesy związane z wydatkowaniem wielomiliardowych środków z funduszy unijnych i krajowych". "Od 2006 r., pracując w samorządzie, skutecznie zrealizował szereg inicjatyw rozwojowych i z powodzeniem przeprowadził wiele inicjatyw infrastrukturalnych" - podkreślił płocki koncern.

Wojciech Jasiński prezesem Orlenu był od grudnia 2015 roku. W czerwcu ub.r. rada nadzorcza powołała go ponownie na to stanowisko, a kadencja miała trwać trzy lata. Od 2001 r. wykonywał mandat posła na Sejm RP, zajmował stanowisko podsekretarza stanu w ministerstwie sprawiedliwości, a w latach 2006-2007 był ministrem skarbu państwa. Jest absolwentem Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego.

Daniel Obajtek funkcję prezesa Energi pełnił przez rok - od lutego 2017 roku. Od roku 2002 do 2006 był radnym Gminy Pcim, następnie od 2006 do 2015 roku wójtem Gminy. W 2015 roku został prezesem Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Sprawuje również funkcję przewodniczącego rady nadzorczej spółki Lotos Biopaliwa.

Pod koniec stycznia PKN Orlen informował, że grupa kapitałowa Orlen wypracowała w ciągu 12 miesięcy 2017 r. rekordowy zysk netto na poziomie ponad 7,17 mld zł, czyli o ponad 1,43 mld zł wyższy niż w tym samym okresie 2016 r. PKN Orlen podkreślał, że w całym 2017 r. grupa Orlen wypracowała rekordowy wynik EBITDA LIFO na poziomie 10,4 mld zł "do czego przyczyniły się wszystkie segmenty działalności, w tym rekordowy wynik segmentu detalicznego" - ponad 2 mld zł.

Jak zaznaczył wówczas płocki koncern, w minionym roku odnotowano tam rekordowy przerób ropy - na poziomie 33,2 mln ton, a także historycznie najwyższą sprzedaż - 42,4 mln ton.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Daniel Obajtek nowym prezesem Orlenu. Wojciech Jasiński odwołany

4 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Snowid
Karuzela trwa!!!!!!
odpowiedź
User
Gall
A dlaczego na stacjach Orlenu włączone jest TVP info?? Wali pisiorami, aż źle się robi...
odpowiedź
User
Dyzma
Prezes najważniejszej polskiej firmy został zaoczny magister bhp (skończył mając 38 lat!) z jakiejś uczelni w Radomiu.
odpowiedź
User
Poszukiwany
poszukiwana :Mój mąż? Jest zawody dyrektorem. (Bareja, 1972 r.)
odpowiedź