SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Danuta Holecka nie zniesławiła w TVP działacza Obywateli RP, mówiąc o „nazistowskich hasłach”

Sąd Rejonowy dla Warszawy-Śródmieścia oddalił prywatny akt oskarżenia o zniesławienie, który wobec szefowej „Wiadomości” TVP Danuty Holeckiej i prowadzącej „W tyle wizji” Doroty Łosiewicz skierował Arkadiusz Szczurek, aktywista Obywateli RP i Lotnej Brygady Opozycji. Sprawę umorzono na pierwszej rozprawie.

Danuta Holecka w studiu „Minęła 20”, fot. TVP InfoArticle

Prywatny akt oskarżenia z par. 2 art. 212 Kodeksu karnego mówiącego o zniesławieniu za pomocą środków masowego komunikowania dotyczył wypowiedzi Danuty Holeckiej w TVP Info na temat akcji Arkadiusza Szczurka z 10 maja ub.r. W miesięcznicę katastrofy smoleńskiej Szczurek wszedł na pomnik jej ofiar na placu Piłsudskiego w Warszawie i rozwinął napisem: „Ein Volk, ein Reich, ein Kaczyński? - nie!”, stanowiącym parafrazę sloganu propagandowego III Rzeszy.

Przypominając ten incydent, Danuta Holecka w lutym br. zauważyła, że Arkadiusz Szczurek usłyszał zarzut zakłócania porządku publicznego (sąd umorzył tę sprawę, uznając, że aktywista wyrażał swoje poglądy, a nie propagował nazistowskiego hasła). - On tam wchodził na pomnik ofiar katastrofy smoleńskiej z jakimiś hasłami nazistowskimi, był też związany z innymi niesmacznymi akcjami - powiedziała.

Za te słowa Szczurek oskarżył szefową „Wiadomości” o zniesławienie. Akt oskarżenia skierował również wobec Doroty Łosiewicz, publicystki „Sieci” i jednej z prowadzących „W tyle wizji” w TVP Info, za wypowiedź sugerującą, że dostaje wynagrodzenia za udział w protestach ulicznych.

Umorzenie na pierwszej rozprawie

Jak podały „Gazeta Wyborcza” i OKO.press, w środę na pierwszej rozprawie Sąd Rejonowy dla Warszawy-Śródmieścia przychylił się do wniosku pełnomocnika oskarżonych o umorzenie sprawy. Orzekał w niej Maciej Mitera - prezes tego sądu, a także członek i rzecznik prasowy Krajowej Rady Sądownictwa.

Posiedzenie odbyło się niejawnie, według informacji adwokata Szczurka sędzia Mitera zaraz po wejściu na salę zaczął odczytywać decyzję o umorzeniu, a gdy zwrócono mu uwagę, że powinien wcześniej wysłuchać stanowiska obu stron, pozwolił im je przedstawić.

W uzasadnieniu umorzenia sędzia stwierdził, że Arkadiusz Szczurek w związku z regularnym udziałem w protestach stał się niejako osobą publiczną, dlatego musi liczyć się z ostrzejszą krytyką. Wypowiedzi Holeckiej i Łosiewicz odnosiły się do faktów i nie były poniżające dla aktywisty. Ponadto sędzia ocenił, że nawiązywanie do hasła nazistowskiego w centrum Warszawy, zniszczonej przez hitlerowskie Niemczy w czasie II wojny światowej, było niestosowne

Danuta Holecka z Telewizją Polską jest związana od trzech dekad. Do prowadzenia głównego wydania „Wiadomości” wróciła w styczniu 2016 roku, zaraz po tym jak prezesem TVP został Jacek Kurski, a w pionie informacyjno-publicystycznym TVP nastąpiły ogromne zmiany. W maju ub.r. została szefową programu, zastępując na tym stanowisku dyrektora TAI Jarosława Olechowskiego. Prowadzi też niektóre wydania „Minęła 20” w TVP Info.

Dorota Łosiewicz w gronie gospodarzy „W tyle wizji” w TVP Info jest od startu programu wiosną 2016 roku. Jesienią 2016 roku dołączyła do prowadzących „Kwadrans polityczny” w TVP1.

Według danych Nielsen Audience Measurement w październiku br. średnia widownia minutowa TVP Info wynosiła 301 996 osób, a udział stacji w rynku oglądalności - 4,63 proc., po wzroście o 16 proc. rok do roku.

Dołącz do dyskusji: Danuta Holecka nie zniesławiła w TVP działacza Obywateli RP, mówiąc o „nazistowskich hasłach”

7 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Jurek
okropna baba TVP razem adamczykiem i jeszcze graja TVP
odpowiedź
User
Mm
"Nawiązywanie do hasła nazistowskiego w centrum Warszawy, zniszczonej przez hitlerowskie Niemczy w czasie II wojny światowej, było niestosowne" - nic dodać, nic ująć
odpowiedź
User
tadzizna
Towarzyszko Holecka, co się odwlecze, to nie uciecze. Przyjdzie czas na rozliczenie za wasze podłości...
odpowiedź