SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

„Gazeta Wyborcza” i ukraiński „Express” przygotowały darmową gazetę dla uchodźców wojennych

Redakcje działającego w Ukrainie „Expressu" i „Gazety Wyborczej", przygotowały specjalne wydanie darmowej gazety dla Ukraińców uciekających przed wojną. W poniedziałek rano 20 tys. nakładu trafiło m.in. na przejścia graniczne i na dworce, na których od kilku dni pojawiają się wojenni uchodźcy. Redakcje nie wykluczają dodruku i aktualizacji.

Article

Specjalne, 8-stronicowe wydanie, przeznaczone jest dla obywateli Ukrainy, którzy musieli ewakuować się do Polski. Gazeta ma podwójną winietę: z logotypami „Expressu" i „Wyborczej", w całości powstała w języku ukraińskim. Przy jej przygotowywaniu pomagały też redakcje Tok FM i Gazeta.pl. - Specjalny numer, który właśnie trzymacie w rękach, my, dziennikarze ogólnoukraińskiej gazety „Express", stworzyliśmy wspólnie z naszymi kolegami z „Gazety Wyborczej" w jeden dzień, otrzymując pomoc we wszystkim na pierwsze żądanie. Naszym celem jest udzielenie wsparcia informacyjnego dziesiątkom tysięcy naszych współobywateli, którzy zostali zmuszeni do opuszczenia swoich domów w poszukiwaniu schronienia przed wojną – pisze na łamach specjalnego wydania Uliana Vitiuk, redaktor naczelna „Expressu".

- Ludzie przynoszą dary, oferują noclegi, organizowane są punkty recepcyjne, pomocy medycznej i punkty informacyjne. „Gazeta Wyborcza" wraz z „Expressem" przygotowała dla Was to specjalne wydanie, w którym znajdziecie użyteczne informacje, których teraz tak potrzebujecie - dodaje Jarosław Kurski, pierwszy zastępca redaktora naczelnego „Wyborczej".

Dodruk - niewykluczony

Gazeta zawiera najnowsze informacje z Ukrainy - materiały przygotowane przez pracujących wciąż za wschodnią granicą dziennikarzy „Expressu". Są wśród nich m.in. reportaż z granicy polsko-ukraińskiej, historia Witalija Skakuna, który wysadził się wraz z mostem, by zatrzymać natarcie Rosjan, a także historia pary, która tuż po ślubie dołączyła do obrony Kijowa.

Czytelnicy dowiedzą się też o kolejkach do punktów rekrutacji do armii oraz do oddawania krwi. Ważną częścią wydania są kluczowe, praktyczne informacje dla przyjeżdżających do Polski, napisane przez dziennikarzy „Wyborczej", a także Gazeta.pl oraz TOK FM. Dotyczą one m.in. możliwości uzyskania statusu uchodźcy oraz innych prawnych kwestii.  

20 tys. egz. pierwszego wydania gazety zostanie rozdzielonych do punktów, do których przybywają uchodźcy z Ukrainy. Część nakładu przez Rzeszów i Lublin trafi na przejścia graniczne, m.in. w Medyce i Hrebennem, część z kolei będzie rozdawana na dworcach i w innych miejscach przyjazdu Ukraińców, m.in. w Przemyślu i Warszawie.  Redakcje nie wykluczają dodruków i aktualizacji gazety w kolejnych dniach.  Gazetę można też pobrać bezpłatnie w formie PDF-a ze stron Wyborcza.pl, Gazeta.pl lub Tokfm.pl. Dodatkowo, wydanie specjalne zostanie dołączone we wtorek 1 marca br. do ogólnopolskiego wydania „Wyborczej" i będzie dostępne dla wszystkich czytelników dziennika.  Drukiem specjalnego wydania zajęła się warszawska drukarnia Agory.  

Kolejne działanie dla Ukrainy

„Express" (ukr. Експрес) to największa gazeta ukraińskojęzyczna w kraju, która powstała w 1992 r. Jej redakcja ma siedzibę we Lwowie na Ukrainie. Gazeta wychodzi dwa razy w tygodniu, w nakładzie 500 000 egzemplarzy i jest najszerzej rozpowszechniana na Ukrainie. Dociera do ponad dwóch milionów czytelników. Jej redakcja liczy ponad 260 pracowników.  

To kolejne działanie podejmowane przez Agorę, by wesprzeć walczącą Ukrainę. „Gazeta Wyborcza” w piątek przy logotypie umieściła żółto-niebieską flagę tego kraju, do papierowego wydania była dodana także flaga ukraińska. Na stronach głównych portali Agory znajdują się obszerne sekcje poświęcone wyłącznie relacjonowaniu konfliktu, a w czwartek odbyła się debata w siedzibie „GW”, pt. „Czy bać się Rosji”. Uczestniczyli w niej Adam Michnik i wieloletni korespondent dziennika w Rosji, Wacław Radziwinowicz.

Redakcje Agory nawiązały też współpracę z międzynarodowym kolektywem reporterskim Outriders, by na bieżąco pozyskiwać relacje z walczącej Ukrainy.

Dołącz do dyskusji: „Gazeta Wyborcza” i ukraiński „Express” przygotowały darmową gazetę dla uchodźców wojennych

5 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
opp
No rzeczywiście wydarzenie. No ale jak Agora coś odpali to wiadomo, że musi być wielkie halo. Ukraińcy rzeczywiście mają teraz czas na takie bzdury jak czytanie zblacowanych pijaczyn z Czerskiej. Tyle dobrego, że na papierze, przyda się na podpałkę.
odpowiedź
User
Remek
A będą w niej szokujące relacje ruskich soldatów, którzy atakują Ukrainę albo białoruskich pograniczników?
odpowiedź
User
Qwer
Ci biedni ukranicy niczym przecierz nie zasłużyli sobie ,żeby karać ich wyborczą!!!!
odpowiedź