SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Dekodery do naziemnej telewizji cyfrowej. Sześć na „czarnej liście” UKE

Aż 6 modeli z 45 nie przeszło kontroli dekoderów do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej, jaką przeprowadził Urząd Komunikacji Elektronicznej.

Dekodery do naziemnej telewizji cyfrowej. Sześć na „czarnej liście” UKE

Kontrola UKE trwała od 1 października do 15 listopada 2012 r. A jej celem było sprawdzenie, czy oferowane w sprzedaży urządzenia przeznaczone do odbioru sygnału naziemnej telewizji cyfrowej nie wywołują zaburzeń elektromagnetycznych o wartościach przekraczających odporność na te zaburzenia innych urządzeń; czy posiadają poprawnie naniesione oznakowanie zgodności CE, a także, czy producent wystawił dla oferowanych modeli deklarację zgodności z wymaganiami zasadniczym oraz czy spełniają wymagania Ekoprojektu, a więc czy są energooszczędne i nie powodują nadmiernego zużycia energii elektrycznej zarówno w trybie pracy, jak i w trybie czuwania.

- Prezes UKE poddał kontroli 45 wytypowanych losowo modeli dekoderów. Znaczącym czynnikiem wpływającym na decyzję o poddaniu kontroli danego modelu urządzenia była jego dostępność dla przeciętnego konsumenta, związana ze zwiększoną szansą na pojawienie się danego urządzenia w naszym środowisku domowym - podano w komunikacie UKE.

Weryfikację zgodności urządzeń z wymaganiami w zakresie spełniania norm kompatybilności elektromagnetycznej przeprowadzono poprzez poddanie 27 urządzeń szczegółowym badaniom w Laboratoriach UKE. W tej grupie wynik negatywny otrzymało 6 dekoderów:

Apollo AHD 115 - urządzenie nie spełnia wymagań w zakresie natężenia pola zaburzeń promieniowanych zgodnie z Normą PN-EN 55013:2004+A1:2005+A2:2008 p. 4.6 tab. 5.
Korr HD 128 -
urządzenie nie spełnia wymagań w zakresie napięcia zaburzeń przewodzonych na zaciskach sieciowych zgodnie z Normą PN-EN 55013:2004+A1:2005+A2:2008 p. 4.2 tab. 1.
Manta DVBT012
- urządzenie nie spełnia wymagań w zakresie mocy zaburzeń radioelektrycznych, wypromieniowanych przez przewód sieciowy zgodnie z Normą PN-EN 55013:luty 2004 (p 4.5 tablica 4).
Goclever DVB-T 200
- urządzenie nie spełnia wymagań w zakresie napięcia zaburzeń przewodzonych na zaciskach sieciowych zgodnie z Normą PN-EN 55013:2004+A1:2005+A2:2008 p. 4.2 tab. 1.
Vakoss DB-642
- urządzenie nie spełnia wymagań w zakresie napięcia zaburzeń przewodzonych na zaciskach sieciowych zgodnie z Normą PN-EN 55013:2004+A1:2005+A2:2008 p. 4.2 tab. 1.
Blow 4705 HD
- urządzenie nie spełnia wymagań w zakresie napięcia zaburzeń przewodzonych na zaciskach sieciowych zgodnie z Normą PN-EN 55013:2004+A1:2005+A2:2008 p. 4.2 tab. 1.

Prezes UKE umieścił te dekodery na liście wyrobów niezgodnych z wymaganiami zasadniczymi te urządzenia, których kontrola zakończyła się negatywnie i może nakazać ich całkowite wycofanie z obrotu w Polsce. Osoby nadal oferujące urządzenia znajdujące się na liście wyrobów niezgodnych będą podlegały odpowiedzialności karnej i finansowej.

UKE nie zakończyło kontroli tego rodzaju sprzętu, będzie je kontynuowało w 2013 roku.

- Przewidziano prowadzenie stałych kontroli oferowanych w handlu set-top-boksów umożliwiających odbiór nie tylko naziemnej telewizji cyfrowej, lecz także telewizji satelitarnej lub kablowej - podał urząd w komunikacie.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Dekodery do naziemnej telewizji cyfrowej. Sześć na „czarnej liście” UKE

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
tretter
Korr, Apollo i Vakoss - każde z tych urządzeń jest dostepne na polskim rynku pod innymi markami, dokładnie te same urządzenia, lekka różnicą w sofcie, hard ten sam. Ale uprzejmie nie doniosę UKE pod jakimi, niech sobie poszukają.
odpowiedź
User
???
Hej, czy może ktoś wyjaśnić, co oznacza:
"napięcia zaburzeń przewodzonych na zaciskach sieciowych"

Czy to wpływa na jakość samego odbioru programów, czy wręcz szkodzi odbiornikowi TV?
odpowiedź
User
haha
co oznacza: "napięcia zaburzeń przewodzonych na zaciskach sieciowych" ?
nic , takie popierdywanie pseudo techniczne zaburzonego technika.
każdy zawodowy zakon ma takie same śliczne odpowiedniki
bawcie się dobrze...
odpowiedź