SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Dentsu tłumaczy się z zawyżonych stawek w rozliczeniach z reklamodawcami

Sieć reklamowa Dentsu (należąca do grupy Dentsu Aegis Network) wyjaśnia nieprawidłowości w rozliczeniach z reklamodawcami. Będzie się tłumaczyć z zawyżonych stawek zakupu mediów internetowych dla ponad 100 klientów w Japonii, m.in. dla Toyoty.

Article

Jak podają zagraniczne media, m.in. „The Wall Street Journal” i branżowy serwis AdNews, japońska agencja Dentsu poinformowała koncern Toyota, dla którego pracuje od wielu lat, o możliwych nieprawidłowościach w rozliczeniach dotyczących transakcji zakupu mediów internetowych na rynku japońskim. Mogą one dotyczyć nawet ostatnich pięciu lat współpracy między firmami. Koncern Toyoty wydał oświadczenie, w którym potwierdził, że został poinformowany przez Dentsu o zaistniałej sytuacji, ale na obecnym etapie nie jest w stanie podać szczegółów.

Jak podał AdNews, niejasności w rozliczeniach dotyczą wyłącznie rynku japońskiego i nie mają wpływu na pracę Dentsu w innych krajach. Główny zarzut dotyczy agencji zależnej DA Search&Link (DASL) zajmującej się performance marketingiem. Według informacji miała ona zawyżać ceny zakupu mediów internetowych dla Toyoty od co najmniej pięciu lat. Toyota jest jednym z najważniejszych i najdłużej obsługiwanych przez Dentsu w Japonii klientów.

W odpowiedzi na zarzuty Dentsu poinformowało AdNews, że faktycznie stwierdzono „niewłaściwe działania związane z zakupem mediów cyfrowych”. O problemie, który może dotyczyć ok 160 transakcji, poinformowano ponad 100 klientów.

Według serwisu jeżeli okaże się, że zawyżanie cen zakupu mediów przez Dentsu było celowe, może to znacząco zachwiać reputacją agencji na japońskim rynku i mieć wpływ na współpracę agencji z innymi wieloletnimi klientami, m.in. Sony i Hondą.

Dentsu ma bardzo silną pozycję w Japonii, trzecim co do wielkości rynku reklamowym na świecie. Obsługuje tu ok. 25 proc. wydatków reklamowych, podczas gdy jego główny konkurent firma Hakuhodo ma ok. 10 proc udziałów w rynku. Poza tym Dentsu ma udziały w największych gazetach i telewizjach japońskich, odegrała też ogromną rolę w powstaniu tutaj komercyjnych telewizji i radia.

Firma zatrudniająca ok. 7 tys. pracowników ma dużą liczbę podmiotów zależnych w Japonii, które zajmują się planowaniem i zakupem mediów, reklamą, marketingiem internetowym, PR, a nawet produkcją telewizyjną i filmową. Posiada też jedną z największych agencji marketingu sportowego. Jest partnerem marketingowym igrzysk olimpijskich w Tokio w 2020 roku oraz ma prawa do transmisji tej imprezy na 22 rynkach azjatyckich.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Dentsu tłumaczy się z zawyżonych stawek w rozliczeniach z reklamodawcami

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Nik
Ciekawe jsk w polandzie?
odpowiedź
User
pracownik agencji
W końcu ktoś się wziął za Domy Mediowe i KB...
odpowiedź