SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

DGA przejmie firmę badawczą PBS

DGA chce kupić co najmniej 90 proc. udziałów spółki PBS. Za pierwsze 20 proc. udziałów zapłaci gotówką 2 - 3 mln zł.

Spółka Doradztwo Gospodarcze DGA SA chce kupić co najmniej 90 proc. udziałów sopockiej firmy badawczej PBS sp. z o.o. i w tym celu zawarła porozumienie intencyjne z Krzysztofem Koczurowskim i Ryszardem Pieńkowskim (właściciele firmy) - poinformowała spółka w czwartek w komunikacie.

"Na mocy powyższego porozumienia strony deklarują, iż nabycie udziałów spółki PBS sp. z o.o. nastąpi w oparciu o etapowe umowy nabycia udziałów, dla których podstawą będzie przedwstępna umowa nabycia udziałów zawarta najpóźniej do 31 stycznia 2006 r., której treść jest aktualnie przedmiotem negocjacji - napisano w komunikacie.

Nabycie 90 proc. udziałów PBS nastąpić ma do końca 2009 roku.

"Usytuowanie spółek Doradztwo Gospodarcze DGA SA oraz PBS sp. z o.o. w ramach jednej grupy kapitałowej wywoła efekt synergii: wiedzy i doświadczenia, potencjału kadrowego oraz finansowego zaplecza technicznego i ekonomicznego, co przyniesie zwiększenie atrakcyjności gospodarczej podmiotów, w tym w zakresie badań społecznych i marketingowych" - podało DGA.

Wg "Rzeczpospolitej" w pierwszej kolejności DGA kupi 20 proc. udziałów PBS, za które zapłaci gotówką. Wyda na ten cel 2 - 3 mln zł. W 2007 roku dokupi kolejną część udziałów w firmie badawczej, a podstawą wyceny będzie jej wynik netto za 2006 rok.
PBS (dawniej: Pracownia Badań Społecznych) założona została w 1990 roku. Ta firma badawcza zatrudnia obecnie 82 pracowników, w tym 30 konsultantów-badaczy.

PBS świadczy usługi zarówno dla klientów z sektora przedsiębiorstw, jak również sektora usług publicznych.

W 2004 roku PBS miała 13,7 mln zł przychodów i 0,6 mln zł zysku netto, a w pierwszej połowie 2005 roku zanotowała prawie 8 mln zł przychodów i 0,1 mln zł zysku netto.

Prognoza spółki PBS na rok 2005 zakłada przychody w kwocie 17-18 mln złotych.

Grupa DGA miała po trzech kwartałach 2005 roku 1,56 mln zł zysku wobec 2,61 mln zł zysku rok wcześniej przy obrotach odpowiednio 28,15 mln zł wobec 21,71 mln zł.

Jakie korzyści odniesie sopocka firma ze współpracy z doradcą? -Mamy technologię prowadzenia badań, ale konsultantom łatwiej jest dotrzeć do klientów. Dzięki współpracy będziemy mogli prowadzić więcej nowoczesnych badań w obszarach, w których trudno jest działać samemu - mówił "Rz" Krzysztof Koczurowski, prezes PBS oraz właściciel 50 proc. udziałów w tej firmie. Poza tym spółki liczą, że będą mogły wymieniać się klientami. Wyniki przejmowanej firmy będą uwzględniane w księgach DGA od 2006 roku.

A jaka jest Państwa opinia w tej sprawie? Kto na tej transakcji zyska najwięcej?

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: DGA przejmie firmę badawczą PBS

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl