SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Disney blokuje "Piotrusia Pana", "Zakochanego kundla" i Dumbo". "Utrwalanie rasistowskich przekonań"

Serwis streamingowy Disney+ zablokował użytkownikom poniżej 7. roku życia dostęp do niektórych bajek, m.in. "Piotrusia Pana" i "Dumbo", ponieważ część scen utrwala rasistowskie stereotypy.

Article

Dostęp do części bajek został zablokowany w profilach Disney Plus Kids, przeznaczonych dla dzieci poniżej 7. roku życia. Treści są dostępne w pozostałej części serwisu.

Disney+ blokuje dzieciom niektóre bajki

Disney postanowił ograniczać dzieciom dostęp do bajek, które w ocenie wydawców platformy zawierają rasistowskie podteksty, ośmieszają lub utrwalają szkodliwe stereotypy na temat mniejszości i osób o innym niż biały kolorze skóry.

Na liście tytułów objętych blokadą są "Piotruś Pan", "Dumbo", "Księga Dżungli", "Aryskotraci", "Zakochany kundel" i "The Swiss Family Robinson". 

Wymienione bajki i filmy są dostępne w serwisie, jednak nie kiedy użytkownik korzysta z profilu dziecięcego. Przed wymienionymi tytułami Disney dodał plansze, w których wyraża swój stosunek do zawartych w nich treści.

W komunikacie widzowie czytają: "Ten program obejmuje negatywne przedstawienia i / lub złe traktowanie ludzi lub kultur. te stereotypy były wtedy błędne i są błędne teraz. Zamiast usuwać te treści, chcemy uznać ich szkodliwy wpływ, uczyć się na nich i zainicjować dyskusje, by wspólnie tworzyć bardziej integracyjną przyszłość. Disney jest zaangażowany w tworzenie historii z inspirującymi i aspiracyjnymi motywami, które odzwierciedlają bogatą różnorodność ludzkich doświadczeń na całym świecie".

Disney w ramach walki z rasizmem w przekazach kulturowych rozpoczął inicjatywę Stories Matter, w ramach której edukuje, jak przedstawianie różnych ras, kultur i ludzi w popkulturze wpływa na ich społeczny obiór. Koncern chce w ten sposób promować postawy tolerancji, zrozumienia i szacunku.

W filmie zamieszczonym na stronie internetowej "Stories Matter" - inicjatywy, w ramach której Disney analizuje sposoby opowiadania historii w swoich filmach - aktorka Geena Davis, założycielka Institute for the Study of Gender Representation in Media, mówi: "To, co widzą nasze dzieci, wyznacza ramy tego, co myślą, że jest możliwe w życiu".

Jakie przesłanie - pyta Davis - otrzymują dzieci, kiedy obsadzamy bohaterów w rolach "jednowymiarowych, stereotypowych, przejaskrawionych lub przeseksualizowanych albo nie obsadzamy ich w żadnych rolach?".

Disney+ ruszyło pod koniec 2019 roku

Serwis Disney+ zadebiutował 12 listopada 2019 r., w pierwszej kolejności był jednak dostępny jedynie w trzech krajach: USA, Kanadzie i Holandii. Później usługa pojawiła się również w Australii, Nowej Zelandii i Puerto Rico.

Czytaj także: Drugi sezon "The Mandalorian" z lepszą oglądalnością od pierwszego, ale przegrywa z konkurencją

W czerwcu 2020 r. platforma trafiła do kolejnych krajów. Obecnie jest dostępna także w Belgii, Danii, Finlandii, Islandii, Luksemburgu, Norwegii, Szwecji, Portugalii, Austrii, Francji, Hiszpanii, Indiach, Indonezji, Irlandii, Japonii, Monako, Niemczech, Wielkiej Brytanii i Włoszech.

Na razie nie wiadomo, kiedy Disney+ ma wystartować w Polsce. Według nieoficjalnych informacji serwis może zadebiutować na naszym rynku w tym roku.

Od 26 marca 2021 roku miesięczny dostęp do platformy w USA podrożeje do 7,99 dolarów miesięcznie, a rocznie do 79,99 (obecnie to odpowiednio 6,99 i 69,99 dolarów). Zdrożeje też - z 12,99 do 13,99 dolarów miesięcznie - pakiet zawierający platformy Disney+, Hulu (w wersji z reklamami) i ESPN+. Ponadto wprowadzony zostanie pakiet z Disney+, ESPN+ i Hulu bez reklam, będzie kosztował 18,99 dolarów miesięcznie.

Na pozostałych rynkach wyższe ceny Disney+ będą obowiązywały od 23 lutego. Przykładowo w Kanadzie pójdą w górę z 8,99 do 11,99 dolarów za miesiąc i z 89,99 do 119,99 dolarów za rok, a w Wielkiej Brytanii - z 5,99 do 7,99 funtów za miesiąc i z 59,99 do 79,90 funtów za rok.

W krajach europejskich, w których walutą jest euro, ceny Disney+ wzrosną z 6,99 do 8,99 euro miesięcznie i z 69,99 do 89,90 euro rocznie. Podobne podwyżki zostaną wprowadzone w państwach skandynawskich i Szwajcarii.

Za cztery lata ponad 200 mln subskrybentów Disney+

Disney podał, że według stanu z 2 grudnia jego platformy VoD miały 138 mln subskrybentów, z czego Disney+ 86,8 mln, Hulu 38,8 mln, a ESPN+ 11,5 mln.

Liczba użytkowników Disney+ mocno wzrosła w 2020 roku -w lutym było ich 28,6 mln, w kwietniu już ponad 50 mln, w sierpniu 60,5 mln, a na koniec września 73,7 mln. Już ok. 24 mln internautów korzysta z platformy w Indiach, gdzie działa ona pod marką Disney+ Hotstar.

Koncern spodziewa się, że do końca roku finansowego 2024 jego platformy VoD będą mieć 300-350 mln subskrybentów. Tylko na Disney+ ma pojawiać się rocznie ponad 100 nowych tytułów. Platforma w 2024 roku ma mieć 230-260 mln płacących użytkowników.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Disney blokuje "Piotrusia Pana", "Zakochanego kundla" i Dumbo". "Utrwalanie rasistowskich przekonań"

17 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
kolis
Ale jak w bajce białego obrażają, to już jest ok
odpowiedź
User
głupota
Jakich czasów dożyliśmy. Dawniej w bajkach nikt nie zwracał uwagi na takie rzeczy i dzieci wyrosły na normalnych ludzi. Arktos chciał, żeby mu zrobić loda, Muminek obiecał lizać muszelkę, w Kreciku facet leżał nago na trawie i wiele innych przykładów, których dzisiejszych chory świat by nie pokazał.
odpowiedź
User
walter
Powszechnie wiadomo, że Walt Disney był antyseeeeemitą, jest również sporo dowodów na jego rasizm. A zatem czas na zmianę nazwy wytwórni i wszystkich jej usług i serwisów.
odpowiedź