SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Do połowy 2024 r. ma powstać model zwiększający bezpieczeństwo sieci 5G

Instytut Łączności - Państwowy Instytut Badawczy, Politechnika Warszawska i firma IS-Wireless do połowy 2024 r. wspólnie opracują model zwiększający bezpieczeństwo sieci 5G opartych o ekosystem dostawców - poinformowała w środę w komunikacie firma IS-Wireless.

Article

Jak podano, celem zawiązanej współpracy pomiędzy IS-Wireless, Politechniką Warszawską i Instytutem Łączności - Państwowym Instytutem Badawczym współpraca, jest opracowanie specyfikacji, a następnie implementacja i ewaluacja bazowego schematu bezpieczeństwa dla sieci 5G, które oparte są na wielu dostawcach zarówno na poziomie infrastruktury sprzętowej, platformy wirtualizacyjnej oraz warstwy programowej.

W jego ramach będzie także rozwijany model ewaluacji bezpieczeństwa sieci 5G bazującej na wielu dostawcach. Model będzie zgodny ze schematem certyfikacji sieci 5G, który właśnie powstaje w Europie - dodano.

Jak wskazano, w budowie sieci nowych generacji odchodzi się od modeli zamkniętych, gdzie główną rolę gra jeden dostawca zapewniający kompletną infrastrukturę sieciową, na rzecz modeli otwartych – Open RAN. "To nowe rozwiązanie oparte jest na wielu dostawcach, którzy zapewniają, poszczególne, współpracujące ze sobą elementy sieci telekomunikacyjnej 5G. Otwartość interfejsów i możliwość stosowania dedykowanych modułów daje szansę na osiągnięcie znacznie wyższego poziomu cyberbezpieczeństwa niż w przypadku systemów zamkniętych. Bardzo istotny jest również fakt, że budując sieć w modelu otwartym klient nie uzależnia się od jednego dostawcy co może mieć szczególnie znaczenie z punktu widzenia bezpieczeństwa kraju" - podkreślono.

Według prezesa IS-Wireless Sławomira Pietrzyka, Open RAN to światowy trend, który zyskuje na popularności obecnie w całej Europie. "To także przyszłość rozwoju sieci telekomunikacyjnych w Polsce, ponieważ modele otwarte są bardziej elastyczne i atrakcyjne kosztowo niż model klasyczny. Jednak na pewno w takich sieciach opartych o wielu dostawców potrzeby jest jeden wspólny standard bezpieczeństwa, który możemy wypracować tylko razem w gronie wszystkich firm uczestniczących w budowie sieci telekomunikacyjnych" – zaznaczył.

Dodał, że taki standard da gwarancję zamawiającym, że sieci telekomunikacyjne w modelu Open RAN będą odpowiednio zabezpieczone.

Wiedza z zakresu cyberbezpieczeństwa

Prorektor ds. naukowych PW prof. dr hab. inż. Mariusz Malinowski zaznaczył, że Politechnika Warszawska wkłada duży wysiłek w kształcenie nowego pokolenia inżynierów posiadających wiedzę z zakresu cyberbezpieczeństwa, co widać w rozwoju nowego kierunku studiów pt. „Cyberbezpieczeństwo” otwartego na Wydziale Elektroniki i Technik Informacyjnych. "W części badawczej rozpoczynamy szereg nowych projektów dobrze pozycjonowanych w międzynarodowych tematach badawczych. Tak jest w przypadku tego projektu, w którym zamierzamy zająć się tematem zaufania producentów sprzętu sieciowego, tworząc nowe modele współpracy między zainteresowanymi stronami" - wskazał. Dodał, że będą one zgodne z europejskimi schematami certyfikacji.

Jak przypomina z kolei Kierownik Laboratorium Cyberbezpieczeństwa w Instytucie Łączności – Państwowym Instytucie Badawczym dr Elżbieta Andrukiewicz, stworzenie warunków ewaluacji cyberbezpieczeństwa rozwiązań stosowanych w sieciach 5G jako kierunku działań wpisanych w strategię cyberbezpieczeństwa UE jest aktualnie przedmiotem prac na poziomie europejskim.

"W tym kontekście laboratorium oceny bezpieczeństwa, zbudowane w Instytucie Łączności, nabiera szczególnego znaczenia dla oceny produktów sieciowych, gdyż łączy kompetencje sieciowe istniejące w Instytucie z kompetencjami technicznymi wymaganymi przy ocenie bezpieczeństwa i potwierdzonymi świadectwem akredytacji wydanym dla laboratorium przez Polskie Centrum Akredytacji" - podała.

W jej ocenie, projekt jest bardzo ważny, ponieważ otwiera możliwość rozszerzenia naszej akredytacji na zgodność z ISO/IEC 17025 na ocenę bezpieczeństwa produktów sieciowych. I co jeszcze ważne, projekt ten z punktu widzenia badania i testowania cyberbezpieczeństwa takich produktów, jest jednym z pierwszych w Europie.

Zwróciła uwagę, że osiągając odpowiedni poziom kompetencji technicznych, Instytut Łączności będzie mógł ocenić bezpieczeństwo produktów 5G zbudowanych przez dowolnego dostawcę, także z grupy tych mniejszych producentów, którzy wytwarzają produkty w Polsce.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Do połowy 2024 r. ma powstać model zwiększający bezpieczeństwo sieci 5G

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl