SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Do Sejmu wejdzie dwóch dziennikarzy z jednej redakcji. Nowe regulacje pracy mediów w parlamencie

Kancelaria Sejmu chce ograniczyć liczbę dziennikarzy, którzy będą mieli dostęp do głównego sejmowego holu, do dwóch na jedną redakcję. Stałymi korespondentami mogą być tylko reporterzy z udokumentowaną pracą w Sejmie. Pozostali dziennikarze zostaną przeniesieni do budynku F, gdzie powstaje Centrum Medialne.

Według projektu zmian, biuro przepustek w Sejmie będzie przyznawać nową akredytację stałego sejmowego korespondenta, tzw. Stałego Korespondenta Parlamentarnego. Zostanie ona przyznana dziennikarzom o udokumentowanej przeszłości reporterów politycznych, regularnie pracujących w Sejmie.

Dziennikarzy ze specjalnymi przepustkami mają mieć nieograniczony dostęp do Centrum Medialnego oraz głównego gmachu Sejmu i Senatu. Wskażą ich redakcje, ale nie więcej niż dwóch reporterów, pracujących na zmiany. Oznacza to, że na jednej zmianie na terenie Sejmu przebywać będzie mógł tylko jeden dziennikarz z danej redakcji.

Dziennikarze bez nowych akredytacji będą mieli wstęp tylko do budynku F, gdzie powstaje Centrum Medialne. Obowiązywać ma także zakaz nagrywania polityków poza wyznaczonym miejscem.

Z powodu kolejnych ograniczeń w pracy dziennikarzy na terenie Sejmu i Senatu w czwartek 15 grudnia o godz. 12.00 przed gmachem Sejmu odbędzie się pikieta z udziałem dziennikarzy. Jan Ordyński, wiceprezes Towarzystwa Dziennikarskiego, tłumaczył portalowi Wirtualnemedia.pl, że ma ona być wyrazem protestu przeciwko zmianom dotyczącym pracy sprawozdawców parlamentarnych, które zamierza wprowadzić Kancelaria Sejmu.

Zmiany dotyczące pracy sprawozdawców parlamentarnych w Sejmie kierownictwo Kancelarii Sejmu planowało od wiosny br. Według wstępnych planów, pracownicy mediów mieli być pozbawieni wstępu na korytarze sejmowe i mogli przebywać tylko w pomieszczeniach zajmowanych do niedawna przez Straż Marszałkowską. Projekt ten skrytykowało środowisko dziennikarskie i Centrum Monitoringu Wolności działające przy Stowarzyszeniu Dziennikarzy Polskich. We wrześniu, po tym jak doszło do szarpaniny podczas konferencji prasowej marszałka Sejmu Ryszarda Terleckiego, zapowiedziano przyspieszenie prac nad nowymi regulacjami pracy dziennikarzy w Sejmie.

W listopadzie z inicjatywy Press Clubu w biurze marszałka Sejmu złożono list, pod którym podpisało się 28 redaktorów naczelnych z różnych mediów. Sygnatariusze krytycznie ocenili planowane zmiany.

Dołącz do dyskusji: Do Sejmu wejdzie dwóch dziennikarzy z jednej redakcji. Nowe regulacje pracy mediów w parlamencie

34 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
?
Proponuję dziennikarzom strajk.. nie pokazywać nikogo z pisu przez jakiś czas, nie zapraszać do programów to szybko im się odechce ograniczeń. Bez dziennikarzy oni nie istnieją..
odpowiedź
User
bmp
To samo sobie pomyślałem czytając artykuł.
odpowiedź
User
Nidrgv
Wraca komuna - jak nic.
A co do strajku. Pamiętajcie ze oni maja TVPiS
odpowiedź