SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Do wygrania 50 mln zł w Lotto. Na co można wydać te pieniądze?

Za główną wygraną w dzisiejszym losowaniu Lotto można stać się właścicielem hotelu, banku, galerii handlowej lub całej inwestycji deweloperskiej. Problem w tym, że prawdopodobieństwo wygrania wynosi tylko jeden do 13 983 816.

Do wygrania 50 mln zł w Lotto. Na co można wydać te pieniądze?

Już dziś szczęśliwiec, który prawidłowo „skreślił” sześć liczb w totalizatorze sportowym może wygrać nawet 50 milionów złotych. Po odprowadzeniu 10-proc. podatku od tej bajońskiej sumy oraz zaspokojeniu swoich fantazji, pozostałą kwotę warto jakoś ulokować. Podstawową zasadą powinna tu być dywersyfikacja.

Lokata z niewielkim zyskiem

Dzisiejszy zwycięzca możne na przykład zostać rentierem. Kwota 45 milionów złotych odłożona na lokatę może dać blisko 2 miliony złotych w postaci rocznych odsetek. Zgodnie z danymi NBP przeciętne oprocentowanie depozytu terminowego wynosiło bowiem w lipcu 4,2%. Jest to jednak mniej niż obecny poziom inflacji. - Posiadając 45 milionów złotych można jednak z otwartą przyłbicą negocjować lepsze warunki depozytów. Jest to bowiem na tyle znacząca kwota, że mogłaby nawet wystarczyć na założenie banku.– zauważa Jarosław Rajwa, doradca Home Broker z Katowic. Prawo Bankowe wymaga bowiem minimalnego wkładu założycielskiego takiej instytucji na poziomie 5 milionów euro, czyli około 22 milinów złotych.

Większe ryzyko na „parkiecie”

Więcej niż na lokacie można teoretycznie zarobić inwestując na giełdzie. Jest to jednak ryzykowna forma inwestycji, o czym nie można zapomnieć szczególnie teraz – w czasie dużej niepewności na rynkach. Na przykład od początku 2003 do szczytów z 2007 roku WIG 20 zanotował wzrost na poziomie przeszło 230%. Korekta spowodowała jednak obniżkę notowań przekraczającą 66%. Natomiast ostatnia, rozpoczęta w 2009 roku hossa, zakończyła się wzrostem na poziomie 110%. W kwietniu bieżącego roku trend ten się odwrócił, po czym notowania indeksu WIG 20 zanotowały 30-proc. obniżkę. W tym kontekście inwestowanie w nieruchomości wydaje się mniej ryzykowne. Od 2003 roku do szczytu hossy, a więc przez pięć lat, nieruchomości zyskały na wartości blisko 150%. Trwająca po dziś dzień przecena zmniejszyła wartość przeciętnej nieruchomości w dużym mieście o około 14% – wynika z danych Home Broker. Warto ponadto zauważyć, że tak jak akcjonariusz może liczyć na dywidendę, tak właściciel nieruchomości może co miesiąc otrzymywać czynsze za wynajęcie swojego majątku. Roczny poziom zysku z tego tytułu w przypadku mieszkań w dużym mieście można oszacować na 4 – 5% w skali roku i to już po uwzględnieniu wszystkich kosztów, podatków i potencjalnych okresów niewynajęcia. 

Całe wieżowce na własność

Posiadając 45 milionów można stworzyć imponujący portfel mieszkań na wynajem. W Warszawie przeciętna cena transakcyjna lokali używanych wyniosła w ostatnich 12 miesiącach 8,1 tys. zł za metr. Za 45 milionów można więc kupić ponad 5,5 tys. m kw. mieszkań, co daje 111 „dwójek” o powierzchni 50 m kw. Za dzisiejszą pulę na wygrane pierwszego stopnia można więc kupić na własność cały kilkunastopiętrowy budynek mieszkalny w stolicy. Na przeszło dwukrotnie większe zakupy mógłby sobie pozwolić szczęśliwiec w Łodzi, Bydgoszczy lub Katowicach.

Powierzchnia mieszkalna możliwa do nabycia za 45 mln zł

Miasto

Średnia cena transakcyjna za ostatnie 12 mc

Powierzchnia możliwa do nabycia za 45 mln zł

(w m kw.)

Liczba mieszkań dwupokojowych możliwa do nabycia za 45 mln zł

Warszawa

8 110 zł

5549

111

Kraków

6 708 zł

6709

134

Wrocław

6 146 zł

7321

146

Gdańsk

5 481 zł

8210

164

Poznań

5 214 zł

8631

173

Gdynia

5 213 zł

8632

173

Lublin

4 815 zł

9346

187

Rzeszów

4 733 zł

9507

190

Kielce

4 645 zł

9688

194

Toruń

4 551 zł

9888

198

Białystok

4 450 zł

10113

202

Szczecin

4 318 zł

10422

208

Łódź

3 953 zł

11385

228

Bydgoszcz

3 817 zł

11789

236

Katowice

3 586 zł

12548

251

 

Hotel za „szóstkę”

Na rynku pierwotnym dzisiejszy zwycięzca także będzie mógł sobie pozwolić na niemałe zakupy. Na przykład na wrocławskim Osiedlu Innova spółki Fadesa Polnord wszystkie 62 mieszkania dostępne jeszcze w III etapie inwestycji można kupić za „zaledwie” 19,6 milionów złotych. Natomiast w stolicy 102 dostępne jeszcze mieszkania w bemowskiej inwestycji Patio Avenir spółki Bouygues Immobilier można kupić za 34,7 miliona. Właściciel tak pokaźnego pakietu mieszkań decydując się na ich wynajem bez wątpienia potrzebowałby wsparcia. Dla osób, które chciałyby uniknąć tego typu problemów rozwiązaniem mógłby być zakup lokali w hotelu typu „condo”. Przy tym rozwiązaniu zarządzeniem zajmuje się wyspecjalizowana firma, a właściciel może osiągać zysk gwarantowany długookresową umową. Za 13,1 milionów można stać się właścicielem wszystkich 70 pokoi w drugim etapie trzygwiazdkowego hotelu we Władysławowie. W ciągu roku przychód z tytułu wynajmu powinien osiągnąć 1,3 miliona złotych. Potencjalnie można więc na tym rozwiązaniu zarobić więcej niż na wynajmowaniu mieszkań. Trzeba jednak pamiętać, że kupując lokal w „condohotelu” ponosi się także ryzyko działalności hotelowej.


Wygrana w Lotto może być opodatkowana:

Osoby uczestniczące w grach liczbowych (np. Lotto) wygraną muszą podzielić się z fiskusem. Nie na każdym ciąży jednak ten obowiązek. Jeżeli jednorazowa wartość wygranej nie przekracza kwoty 2280zł podlega ona zwolnieniu. Ci szczęśliwcy, którzy wygrają więcej muszą liczyć się z tym, że organizator gry pobierze podatek w wysokości 10%. Zwycięzca dostanie więc do ręki kwotę pomniejszoną o podatek. Przykładowo, jeśli ktoś trafi „trójkę” lub „czwórkę” podatku nie zapłaci. W tym przypadku wygrana wynosi od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Szczęśliwiec, który trafi „piątkę” i wygra kilka tysięcy złotych będzie musiał zapłacić podatek od całości wygranej. Jeżeli dzisiaj „szóstka” zostanie trafiona tylko przez jedną osobę, zwycięzca odda fiskusowi około 5 mln zł. Powyższe zasady obowiązują także w przypadku loterii pieniężnych, promocyjnych, audiotekstowych, fantowych, czy też grach telebingo.

Joanna Szlęzak-Matusewicz, Tax Care


 

Własna galeria handlowa

Dla osób, które chciałyby ominąć rynek nieruchomości mieszkaniowych, rozwiązaniem może być na przykład budowa lub zakup własnej galerii handlowej. – Gdy będzie ona usytuowana w dobrej lokalizacji, można liczyć na rentowność na poziomie 10% – zauważa Bartłomiej Gawlik, doradca Home Broker z Bielska-Białej. Inwestorom z grubszym portfelem polecany jest także rynek gruntów. Zakup parceli rolnych z perspektywą odrolnienia potrafi przynosić zyski idące w setki procent. Jest to jednak segment ryzykowny o relatywnie długim horyzoncie inwestycji.

Luksusowy „dach nad głową” za 6 mln złotych

Gdy już kapitał zostanie optymalnie zainwestowany pozostaje zabezpieczenie własnych potrzeb mieszkaniowych. Nawet gdy kilka osób trafi dziś „szóstkę” najprawdopodobniej będą one mogły pozwolić sobie na zakup nomen omen sześciopokojowy apartament za niewiele ponad sześć milionów złotych na warszawskim Żoliborzu. Za tę cenę można zostać właścicielem lokalu o powierzchni 362 m kw., położonego na dwóch ostatnich piętrach pięciopiętrowego budynku z 2005 roku. Mieszkanie jest wykończone w wysokim standardzie i wyposażone m.in. w inteligentne systemy zarządzania oświetleniem, ogrzewaniem, roletami itp. – Ponadto do mieszkania przynależą dwie komórki lokatorskie, cztery miejsca postojowe w garażu podziemnym, ogród zimowy z aneksem kuchennym oraz tarasy z jacuzzi i fontanną. – wylicza Emilia Forgiel, doradca Home Broker z Warszawy.

Trafia jeden na 14 milionów

Zanim jednak w Polsce pojawi się kolejny milioner, będzie on musiał prawidłowo wytypować 6 z 49 liczb. Teoretycznie prawdopodobieństwo trafienia wynosi jeden do 13 983 816. Biorąc pod uwagę, że jeden zakład kosztuje 3 zł, to wydając niecałe 42 mln złotych można „obstawić” wszystkie kombinacje liczb. Wydanie takiej kwoty na kupony totalizatora sportowego nie musi być jednak dobrą inwestycją. Trzeba bowiem pamiętać, że dotychczasowe kumulacje przekraczające 30 milionów złotych były na tyle atrakcyjne, że spośród rekordowej liczby uczestników gry wyłaniano po kilku szczęśliwców, którzy wytypowali wygrywającą kombinację liczb.

Milioner poza rankingiem najbogatszych

Nawet jednak gdyby jedna osoba wytypowała dziś najbardziej pożądaną kombinację liczb, to wciąż wygrana byłaby za mała, aby zagwarantować miejsce na liście najbogatszych Polaków. Te publikowane w bieżącym roku przez Wprost i Forbes zawierają listę stu nazwisk. Aby się wśród nich znaleźć trzeba mieć odpowiednio minimum 135 i 195 milionów złotych.

 


Bartosz Turek
Analityk rynku nieruchomości
Home Broker

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Do wygrania 50 mln zł w Lotto. Na co można wydać te pieniądze?

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
kwis.abcdw.pl
Najbardziej w tym wszystkim niepokoi fakt, że dla wielu mieszkańców naszego Kraju, jest to kwota niewyobrażalna nie w kategoriach jak w tekście: co za to kupić, tylko ile to jest 45 mln. złotych. Problem tu nie leży w wyobraźni, tylko zdolności do abstrakcyjnego myślenia matematycznego. Ale za ten stan możemy podziękować choćby geniuszom, którzy parę lat temu zrezygnowali z matematyki na maturze.
odpowiedź
User
...
Proszę uważać na portal multipasko odnoszący sie do gier totalizatora.Zbierane sa tam dane o użytkownikach a następnie w brzydki sposób wykorzystywane.Jedna z użytkowniczek o nicku pięknaja ujawniła nasza priv korespondencję iż zostałam sprzedana do b u r d e lu i całe tamtejsze towarzystwo miało niezła pożywkę przypominając w niewybredny sposób kim jestem.Zakładam,ze ta osoba śmiga na rożnych nickach.
odpowiedź