SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Donald Trump: Fake newsowe media to opozycyjna partia polityczna. Senat USA: Wolna prasa nie jest wrogiem społeczeństwa

Po zbiorowej akcji amerykańskiej prasy krytykującej Donalda Trumpa za nieuzasadnione ataki na media prezydent USA zabrał głos twierdząc, że nikt bardziej niż on nie pragnie w Stanach Zjednoczonych wolności słowa i wolnej prasy. Jednocześnie zaatakował tytuły biorące udział w akcji nazywając je nową opozycyjną partią polityczną i po raz kolejny oskarżając o szerzenie fake newsów, które „ranią ludzi”. Tymczasem Senat USA jednogłośnie przyjął rezolucję potwierdzającą, że wolne media nie są wrogiem amerykańskiego społeczeństwa i stanowią jeden z filarów demokracji.

Donald TrumpArticle

W czwartek ponad 350 dzienników, serwisów newsowych oraz stacji radiowych i telewizyjnych w USA w skoordynowanej akcji opublikowało artykuły i inne materiały dotyczące ataków Donalda Trumpa na amerykańskie media, które prezydent Stanów Zjednoczonych notorycznie nazywa źródłem fake newsów. W akcji uczestniczyły m.in. największe amerykańskie gazety, wśród nich „The New York Times”, „The Boston Globe” oraz „Miami Herald”.

Szeroki odzew

Inicjatorem protestu był dziennik „The Boston Globe”, który poinformował, że przerósł on oczekiwania, bowiem wstępnie porozumienie w sprawie akcji zaakceptowało nieco ponad 200 redakcji, jednak wielu wydawców przyłączyło się do protestu spontanicznie wyjaśniając swoim odbiorcom, że wbrew oskarżeniom Donalda Trumpa nie są źródłem dezinformacji, a wolne media w USA to jedna z podstawowych demokratycznych wartości w tym kraju.

Nikt nie chce wolnej prasy bardziej niż ja

Prezydent Trump nie pozostawił solidarnego protestu amerykańskich mediów bez komentarza zamieszczając na ten temat kilka wpisów na Twitterze.

- Nikt bardziej niż ja nie pragnie w naszym kraju prawdziwej wolności prasy – zaznaczył prezydent USA. - Najlepszym dowodem tej wolności jest fakt, że prasa pisze i mówi co chce, choć większość z tego to fake newsy motywowane politycznie, które próbują ranić ludzi - ocenił Trump.

W innym emocjonalnym wpisie Trump zarzucił protestującym redakcjom brak obiektywizmu i politycznej neutralności. - Fake newsowe media to opozycyjna partia polityczna. To bardzo źle dla naszego wielkiego kraju. Ale to my zwyciężymy! - oświadczył prezydent USA.

Obecny szef Białego Domu zaatakował też bezpośrednio inicjatora akcji, dziennik „The Boston Globe” wypominając mu, że wcześniej dał się kupić przez „The New York Times” za 2,1 mld dol., później zaś został sprzedany za bezcen, a teraz stoi z „NYT” ramię w ramię w akcji broniącej niezależności prasy.

Senat murem za mediami

W opozycji do opinii wygłaszanych przez Donalda Trumpa znalazł się Senat USA, który w czwartek jednomyślnie przyjął rezolucję wspierającą protest amerykańskich mediów.

Chociaż projekt rezolucji został wniesiony pod obrady przez senatorów partii demokratycznej, to w głosowaniu zdobył pełne poparcie także ze strony republikanów, z których wywodzi się obecny prezydent USA.

Przyjęty przez senatorów dokument stwierdza, że wolne media nie są wrogiem amerykańskiego społeczeństwa (wbrew wielokrotnym sugestiom Trumpa), a ich dążenie do przedstawiania odbiorcom obiektywnych faktów oraz wolność słowa nawet wówczas, gdy stoją w opozycji do bieżącej władzy są jednym z filarów konstytucji USA i demokratycznego ustroju tego kraju.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Donald Trump: Fake newsowe media to opozycyjna partia polityczna. Senat USA: Wolna prasa nie jest wrogiem społeczeństwa

5 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Wdse
Trampusiowi już dawno palma odbiła :)
odpowiedź
User
Billy
Jakie kary za fake news?
odpowiedź
User
sóweren
hehe, Pomarańczowy, Wituś Orbanator, Kaczykuper... i walka o odzyskanie mediów
odpowiedź
User
Konan Katoda
hehe, Pomarańczowy, Wituś Orbanator, Kaczykuper... i walka o odzyskanie mediów

Bo prawdziwie Wolne Media to Nasze Media
A wolność słowa to wolność wychwalania nas pod niebiosa. Broń Boże słowa krytyki a jak już to licencjonowanej przez Nas :)
odpowiedź
User
Trotyl Gryzł
Nowe Wspaniałe Media mają budować jedność myśli, czynu i rezultatu. A więc dla przypomnienia lewadzwtu cytat ze światowego dorobku dziennikarstwa:

"Każdy może, prawda, krytykować, a mam wrażenie, że dopuszczenie do krytyki, panie, tu nikomu tak nie podoba się. Tak więc z punktu, mając na uwadze, że ewentualna krytyka może być, tak musimy zrobić, żeby tej krytyki nie było, tylko aplauz i zaakceptowanie tych naszych, prawda, punktów, które stworzymy.”

No. I siejmy, siejmy, a nie ten defetyzm i szkalowanie.
odpowiedź