SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

PO pozwie „Gazetę Polską” za okładkę z Tuskiem ucharakteryzowanym na Hitlera

Dwa procesy wytoczy Platforma Obywatelska po środowej okładce „Gazety Polskiej” (Niezależne Wydawnictwo Polskie), na której pokazano Donalda Tuska w pozie Adolfa Hitlera, z cieniem pod nosem, układającym się w charakterystyczny wąsik i podpisem „Gott mit uns”. Nad trzecim pozwem mają pracować prawnicy samego Tuska. - Ta okładka jest tak bezczelna, że nie możemy jej pozostawić bez odpowiedzi - mówi dla Wirtualnemedia.pl Jan Grabiec, rzecznik prasowy PO.

„Gazeta Polska” na okładce nowego numeru pokazała szefa PO, Donalda Tuska, z wzniesioną pięścią i cieniem, układającym się we wzór charakterystycznego wąsa Adolfa Hitlera. Do tego dodano pruski slogan „Gott mit uns” („Bóg z nami”), noszony na pasach przez niemieckich żołnierzy w czasie II wojny światowej. Jak napisał na Twitterze szef „GP”, Tomasz Sakiewicz – „Gott mit uns, czyli były demokrata Tusk. By wygrać, musi nas znowu zgnoić i ubrudzić”.

Okładka zapowiada tekst Piotra Lisiewicza, w którym autor uzasadnia, że niedawne słowa Tuska – „Wierzysz w Boga, nie głosujesz na PiS” – są współczesnym odpowiednikiem pruskiego „Gott mit uns”. „Padły, gdy polski rząd wspiera Ukrainę w walce pod innym starym hasłem: W imię Boga za naszą i waszą wolność. W wykonaniu Tuska to ma być uderzenie w źródła tego, co w czasie tej wojny obudziło w Polakach dobro, które zachwyciło świat i popsuło rachuby Moskwy" - czytamy na początku tekstu.

Gmyz: po prostu głupia okładka

Okładka spotkała się z krytyką, nie tylko ze strony zwolenników PO. Cezary Gmyz, reporter TVP w Berlinie, skomentował na Twitterze: „Sięganie po „argumentum ad Hilterum” jest wyrazem bezradności intelektualnej. @TomaszSakiewicz, Wasza okładka nie jest słaba. Jest po prostu głupia”.

„Ależ to jest jednak fabryka łajdactwa ta wasza gazetka” – napisał Krzysztof Luft z rady programowej TVP. Zaś Kataryna podsumowała: „Drugie zdanie jakże idealnie pasuje do tego co Sakiewicz właśnie robi tą okładką. A potem płacz, że przemysł pogardy".

Będą pozwy „dla dobra życia publicznego”

W rozmowie z portalem Wirtualnemedia.pl wicesekretarz Platformy Obywatelskiej, kandydat tej partii do Rady Mediów Narodowych, Paweł Olszewski, ocenia: - Ta okładka to poziom rynsztoka hejtu i nienawiści. To coś, co nie powinno pojawić się w przestrzeni publicznej. A taki szmatławiec nie powinien być w ogóle wydawany. Tu nie ma nic więcej do dodanie.

- Wystąpimy na drogę sądową przeciwko redaktorowi naczelnemu „Gazety Polskiej”, ale i przeciwko autorowi tej okładki – mówi nam Jan Grabiec, rzecznik prasowy PO. – Tego rodzaju publikacja stanowi naruszenie norm życia społecznego, delikatnie mówiąc i obniżenie standardów debaty politycznej. Oczywiście ta publikacja wpisuje się w to, co na co dzień robi TVP w „Wiadomościach”, gdzie bardzo często pojawiają się manipulacje graficzne, mające zohydzić Donalda Tuska. Ta okładka jest tak bezczelna, że nie można pozostawić tego bez odpowiedzi, dla dobra życia publicznego w Polsce. Żebyśmy nie zeszli do poziomu rynsztoka.

Jak podał w środę po południu portal WP.pl, kolejny pozew dla „Gazety Polskiej” szykować ma sam Donald Tusk.

Kolejny proces o okładkę „GP”

Nie pierwszy raz okładka „Gazety Polskiej” jest przedmiotem procesu sądowego. W styczniu br. sędzia unijnego Trybunału Sprawiedliwości, prof. Marek Safjan, złożył pozew o naruszenie dóbr osobistych przeciwko wydawcy „GP”, a także przeciwko jej redaktorowi naczelnemu Tomaszowi Sakiewiczowi i dziennikarzowi Piotrowi Lisiewiczowi. Chodziło o tekst z lipca ub.r. dotyczący ojca Marka Safjana. Na okładkę trafili wówczas: ojciec prof. Safjana, a także bohaterowie „Stawki większej niż życie”: Hans Kloss (Stanisław Mikulski) i Herman Brunner (Emil Karewicz) w hitlerowskich mundurach, przyozdobionych sędziowskimi żabotami.

W grudniu ub. roku Sąd Okręgowy w Gliwicach orzekł, że Sakiewicz i wydawca kierowanego przezeń tygodnika mają przeprosić posła PO Borysa Budkę i wpłacić 10 tys. zł na Fundację WOŚP. Budka złożył pozew w sprawie okładki „Gazety Polskiej”, na której jego zdjęcie zamieszczono z napisem „Oni roznieśli zarazę i śmierć”. Okładkę opublikowano w listopadzie 2019 r.  

Z kolei w kwietniu 2021 roku zapadł wyrok w sprawie okładki „Gazety Polskiej Codziennie”. Kierujący nią Tomasz Sakiewicz i wydawca, spółka Forum, mieli przeprosić Tomasza Lisa oraz Jacka Żakowskiego za opublikowanie ich wspólnego zdjęcia z tytułem „Dziennikarze do lustracji” oraz zapłacić im po 20 tys. zł.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

Średnia sprzedaż ogółem „Gazety Polskiej” w pierwszym kwartale br. wyniosła 19 831 egz., na co złożyło się 18 253 egz. wersji drukowanej i 1 578 egz. e-wydania (dane Polskich Badań Czytelnictwa).

Niezależne Wydawnictwo Polskie w ub.r. przy wzroście przychodów o 2,4 proc. do 16,82 mln zł ograniczyła koszty operacyjne o 6 proc., dzięki czemu jego wynik netto poszedł w górę z 373 tys. zł straty do 424 tys. zł zysku. Spółka wypłaci 98,4 tys. zł dywidendy.

Dołącz do dyskusji: PO pozwie „Gazetę Polską” za okładkę z Tuskiem ucharakteryzowanym na Hitlera

35 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Usta34
Zrozumcie to...pisowi marzy się u nas Rosja. Jeden przekaz, jedna partia, a przeciwnicy dwa metry pod ziemią. Z tego co wiem Tuska nawet nie jest w Sejmie a oni go atakują. Boją się.
odpowiedź
User
Pawel
Herr DT fur Deutschland.Tyle w temacie.
odpowiedź
User
Marian
Pozywać ich .Oni nigdy dla przeciwników nie mają skrupułów.To nie jest dziennikarstwo.
odpowiedź