SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

TVP Info zmanipulowało słowa Donalda Tuska w spocie autopromocyjnym. Pereira: sarkazm jest dla inteligentnych

W spocie autopromocyjnym TVP Info zmanipulowano wypowiedź Donalda Tuska, tak że widzowie mają wrażenie, że szef Platformy Obywatelskiej chwalił publicznego nadawcę, chociaż w rzeczywistości krytykował go za mowę nienawiści. Poseł PO Cezary Tomczyk poinformował, że skieruje w tej sprawie skargę do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. - Sarkazm jest dla ludzi inteligentnych, więc miał Pan prawo nie ogarnąć - skomentował jego zapowiedź Samuel Pereira, szef portalu TVP.info.

Donald Tusk w spocie autopromocyjnym TVP Info i Samuel PereiraArticle

W nagraniu na swoim profilu twitterowym Cezary Tomczyk opisał na czym polega manipulacja w spocie autopromocyjnym TVP Info słowami Donalda Tuska o telewizji publicznej.

- Ta manipulacja jest też przejawem skrajnej głupoty. Bo akurat w tym przypadku każdy w prosty sposób może zweryfikować, jak kłamała Telewizja Polska. I jak kłamie każdego dnia - skomentował.

Zwrócił uwagę, że w spocie pojawia się hasło główne TVP Info: „Wiesz więcej”. - To brzmi jak gigantyczna kpina z każdego, kto tą tlewizję dzisiaj ogląda - ocenił Tomczyk.

Będzie skarga do KRRiT na spot TVP Info z Donaldem Tuskiem

- Donald Tusk chwali TVP? Zobaczcie jak TVP zmanipulowała słowa Szefa Platformy Obywatelskiej. Dziś Goebbels biłby im brawo. Składam skargę do KRRiTV - dodał poseł we wpisie.

Do wpisu odniósł się Samuel Pereira, szef portalu internetowego TVP.info. - Sarkazm jest dla ludzi inteligentnych, więc miał Pan prawo nie ogarnąć, ale proszę powiedzieć: poniższe nagranie też jest wyjęte z kontekstu, czy po prostu wasz przewodniczący to cynik i hipokryta, który liczy na amnezję wyborców? - spytał.

Na antenie TVP Info zdarzały się już sytuacje, że podawano w oczywisty sposób nieprawdziwe informacje. W styczniu 2017 roku na początku „Studia Polska” współprowadzący Maciej Pawlicki stwierdził, że lider Nowoczesnej Ryszard P. został zatrzymany pod zarzutem szpiegostwa na rzecz Rosji, po czym powiedział, że to nieprawdziwa informacja pokazująca, jak tworzone są fałszywe wiadomości. - Chcieliśmy pokazać, że kłamstwo ma niedobre konsekwencje i to się udało - tłumaczył Pawlicki portalowi Wirtualnemedia.pl.

Tę prowokację dziennikarską skrytykowało wielu publicystów oraz politycy Nowoczesnej. Posłanka tej partii Paulina Hennig-Kloska w niedzielę wyszła z programu „Woronicza 17” w TVP Info, Nowoczesna skierowała też skargę do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Negatywnie zachowanie Pawlickiego ocenili też przewodniczący Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański oraz zarząd główny Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.

Pawlicki przez ówczesnego prezesa TVP Jacka Kurskiego został odsunięty od prowadzenia „Studia Polska”.

Co powiedział Donald Tusk, co pokazało TVP Info

Podczas piątkowego spotkania z młodzieżą w Ratuszu Staromiejskim w Gdańsku jeden z uczestników wytknął Donaldowi Tuskowi, że zwracał uwagę na szerzącą się mowę nienawiści, ale sam Telewizję Polską określił jako szczujnię.

Tusk tłumaczył, że jest tak mocno atakowany przez oponentów politycznych, że nie zamierza być bierny, tylko oddawać ciosy. - Nie jestem w stanie nazwać inaczej tego, co robi pan Rachoń, pan Sitek, pan Pereira - już nie chcę tych nazwisk wymieniać. Jakiego słowa użyć - zastanawiał się.

Nie zgodził się ze słowami uczestnika spotkania, że w telewizji publicznej nie ma obecnie profesjonalizmu

- To jest zaprogramowana, bardzo profesjonalna nienawiść. W mojej ocenie - jestem w stanie udowodnić tę tezę - to jest najbardziej profesjonalna telewizja publiczna w historii. Nigdy telewizja publiczna nie była tak profesjonalna, jak jest dzisiaj. Tylko profesja, jaką się zajmuje, jest niszczeniem na zlecenie władzy przeciwników politycznych tej władzy. I robią to perfekcyjnie, są naprawdę tak profesjonalni, że tylko pozazdrościć - stwierdził Donald Tusk.

W poniższym wideo te słowa padają w 62. minucie
 

W sobotę TVP Info zaczęło emitować spot autopromocyjny, w którym pojawiły się tylko dwa zdania Donalda Tuska: „W mojej ocenie - jestem w stanie udowodnić tę tezę - to jest najbardziej profesjonalna telewizja publiczna w historii. Nigdy telewizja publiczna nie była tak profesjonalna, jak jest dzisiaj”.

Dżingiel, zamieszczony też na profilach społecznościowych stacji, kończy się jej hasłem głównym: „Wiesz więcej”.

Kilka lat temu w spotach autopromocyjnych TVP Info pojawiały się niekorzystne wypowiedzi polityków opozycji. W 2017 roku emitowano spoty z dwoma zabawnymi stwierdzeniami Ryszarda Petru, a w 2018 roku - fragmentami zeznań Donalda Tuska tłumaczącego w sądzie, że nie pamięta spraw, o które pytają oskarżyciele, a także z mało korzystnymi dla nich wypowiedzi Grzegorza Schetyny i Krzysztofa Brejzy.

Według danych Nielsen Audience Measurement w ub.r. średnia widownia minutowa TVP Info wynosiła 303 696 osób, co dało 5,14 proc. udziału w rynku oglądalności (po wzroście rok do roku o 29,5 proc.). Liderem wśród kanałów informacyjnych był dostępny tylko w sieciach kablowych i na platformach cyfrowych TVN24 z 332 985 osób średniej widowni minutowej i 5,63 proc. udziału.

W sondażu CBOS z wiosny ub.r. 43 proc. badanych negatywnie oceniało działalność Telewizji Polskiej, to o 1 pkt proc. mniej niż rok temu, gdy udział negatywnych opinii był najwyższy w historii badania prowadzonego cyklicznie przez CBOS od 1997 roku. Pozytywnie TVP oceniło 40 proc. pytanych - to tyle samo ile rok wcześnie. Telewizja publiczna jako jedyny nadawca tv zanotowała więcej ocen negatywnych niż pozytywnych.

Dołącz do dyskusji: TVP Info zmanipulowało słowa Donalda Tuska w spocie autopromocyjnym. Pereira: sarkazm jest dla inteligentnych

34 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Krotek
Pereira podnóżek PiSu wybił szam...bo TVP oporu wszystko....przestańcie
odpowiedź
User
nick
Oni nawet są dumni z tego, ze kłamią i do tego uważają to za przejaw inteligencji
odpowiedź
User
anon
Jak na ciebie naszczają, to krzycz że to deszcz.
odpowiedź