SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Dorota Nygren redaktorką serwisu Polityka Insight. „Radio zawsze będzie mi bliskie”

Była dziennikarka Informacyjnej Agencji Radiowej, Dorota Nygren, odeszła z Polskiego Radia, gdzie przez ostatnie lata pracowała w dziale archiwizacji. Jak ustalił portal Wirtualnemedia.pl – pracuje teraz jako redaktorka w redakcji platformy analitycznej Polityka Insight. – Radio to moja miłość, ale trzeba się zawodowo rozwijać – mówi nam Nygren. Dziennikarka od roku czeka na decyzję Sądu Najwyższego w sprawie przyjęcia kasacji w procesie, który wytoczyła Polskiemu Radiu.

Dorota Nygren, fot. Michał MutorArticle

O Dorocie Nygren zrobiło się głośno we wrześniu 2017 roku, gdy dziennikarka - w ramach pracy w Informacyjnej Agencji Radiowej - przygotowała materiał o incydencie w kościele na północy Włoch. Mężczyzna zażądał tam pieniędzy od księdza, a kiedy ich nie dostał, opluł duchownego i wyszedł. Nygren nie podała, że napastnik miał marokańskie pochodzenie uznając, że podanie tej informacji mogłoby być stygmatyzujące.

Początkowo przełożony groził dziennikarce zwolnieniem, nakazując jej podawanie narodowości sprawców we wszystkich materiałach o przestępstwach. Nygren odmówiła, a wówczas - ponieważ nie mogła być zwolniona z racji przynależności do związków zawodowych - została oddelegowana do działu archiwizacji IAR. W 2018 roku dziennikarka oddała pracodawcę do sądu, a ten w 2019 roku uznał, że w przypadku odsunięcia dziennikarki od serwisów doszło do naruszenia zasady równego traktowania wobec dziennikarki. Zasądził od Polskiego Radia na jej rzecz 10 tys. zł odszkodowania, 1,1 tys. zł plus ustawowe odsetki jako wyrównanie różnicy w wynagrodzeniu na nowym stanowisku, a dodatkowo 2,7 tys. zł kosztów adwokackich.

"Nie zrywam kontaktów z publicznym radiem"

Polskie Radio odwołało się od tego wyroku i wygrało sprawę w kolejnej instancji. Nygren rok temu złożyła wniosek o kasację do Sądu Najwyższego, lecz ten jeszcze nie zdecydował, czy przyjąć ten wniosek – ustalił portal Wirtualnemedia.pl.

W kwietniu br. Dorota Nygren pożegnała się z Polskim Radiem i podjęła – na okres próbny – pracę w centrum analitycznym Polityka Insight, jako redaktor. Teraz dziennikarka informuje, że ma już umowę na stałe i zaczyna w związku z tym "nową zawodową przygodę". - Zwolnienie z radia dosłownie w 2 dni (!) było najmniej bolesną formą żegnania się z miejscem, któremu wiele poświęciłam a w którym od 2017 r. nie robiłam już tego, co najbardziej lubiłam i co było moim celem - dziennikarstwa po prostu - skomentowała na Facebooku.

W rozmowie z portalem Wirtualnemedia.pl dziennikarka podkreśla, że radio będzie dla nie zawsze bardzo ważne i nie zrywa kontaktów z publiczną radiofonią. - Jednakże trzeba się rozwijać, zrobić krok do przodu na zawodowej ścieżce. I - choć radio jest mi bliskie (chyba zawsze już będzie) - to cieszę się, że zaczynam pracę w świetnym, profesjonalnym zespole. Dużo obiecuję sobie po tej współpracy - komentuje Dorota Nygren.

Czym jest Polityka Insight

Polityka Insight to platforma wiedzy dla liderów biznesu, decydentów politycznych i dyplomatów. Działa od 2013 roku i ma trzy linie biznesowe: wydaje serwisy analityczne dostępne w abonamentach (PI Premium, PI Finance, PI Energy oraz PI Energy & Climate Weekly), przygotowuje opracowania, prezentacje i szkolenia na zlecenie firm, administracji publicznej i organizacji międzynarodowych oraz organizuje debaty tematyczne i konferencje. Od 2017 roku publikuje również podcasty.

W 2020 roku spółka zanotowała spadek przychodów o 12,2 proc. do 6,64 mln zł, głównie w wskutek ograniczeń realizacji badań i konferencji po wybuchu epidemii. Zysk firmy minimalnie wzrósł, z 552,2 do 552,4 tys. zł.

Dołącz do dyskusji: Dorota Nygren redaktorką serwisu Polityka Insight. „Radio zawsze będzie mi bliskie”

6 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
martin
nieh pani tesz gocz radja 357
odpowiedź
User
Sjölander
Wszystkiego najlepszego na nowej drodze życia, Doroto! :)
odpowiedź
User
Zosia
Mogliby w końcu zrobić otwarty dostęp do PI. Nawet z jakimiś opcjami paywalla nic nie ma, dziwny serwis
odpowiedź