SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Dorota Warakomska wytłumaczyła „gościnię” w TOK FM: takie formy są dopuszczalne, podkreślają kobiecość

Dorota Warakomska zapowiedziała, że dalej będzie w Radiu TOK FM (Grupa Radiowa Agory) używała żeńskich form (takich jak „gościni”) nazw zawodów i tytułów. Zwróciła uwagę, że Rada Języka Polskiego dopuszcza takie określenia.

Dorota Warakomska (Fot. Agata Grzybowska/ Agora) Article

Dorota Warakomska, która od połowy stycznia br. prowadzi w czwartki poranne pasmo TOK FM, w zeszłym tygodniu podczas audycji powiedziała „gościni” o kobiecie, z którą miała zaraz rozmawiać. Zostało to wychwycone przez wielu słuchaczy i wywołało wiele żartobliwych komentarzy w social media, także wyrażonych przez dziennikarzy. - Dorota Warakomska, TOK FM: „W studiu pierwsza gościni”. Dobrze, że nie gościówa - napisał na Twitterze Michał Majewski.

Dzisiaj Warakomska odniosła się do tych opinii. Zapowiedziała, że mimo prześmiewczych komentarzy dalej będzie używała takich żeńskich form (także tych rzadko stosowanych) nazw zawodów i tytułów, żeby podkreślać kobiecość.

- Uważam - podobnie uważa wiele osób w naszym kraju, i kobiet, i mężczyzn - że używanie form żeńskich świadczy o równouprawnieniu. I dlatego będę je stosować - stwierdziła. Przytoczyła też opinię Rady Języka Polskiego z 2012 roku, że stosowanie takich form jest systemowo dopuszczalne, a negatywne nastawienie społeczne do nich można zmienić.

 

Żeńskie formy nazw zawodów (np. psycholożka, prawniczka) są od kilku lat regularnie stosowane m.in. w „Gazecie Wyborczej”. Używa ich także część dziennikarzy i osób publicznych wspierających feminizm m.in. Eliza Michalik czy prof. Magdalena Środa.

Według badania Radio Track od listopada ub.r. do stycznia br. udział TOK FM w rynku słuchalności radia wyniósł 2,3 proc.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Dorota Warakomska wytłumaczyła „gościnię” w TOK FM: takie formy są dopuszczalne, podkreślają kobiecość

21 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Jam
Czad!
Radio tok fm - rodzaj nijaki
Radion tokon fmon - rodzaj meski
Radia toka fmema - rodzaja zenska
31 13
odpowiedź
User
Katarzyna
Na litość serca i rozumu, nie wszystko na tym świecie zostało wymyślone w celu ucisku kobiet. Absurdalność powyższej sytuacji idealnie zobrazowałby moment, gdy Pani Dorota gościłaby (gościniłaby?) kobietę kierowcę albo pilota. Kierownicę i pilotkę? Absurd i porażka. Czekam zatem Pani Doroto na pilotkę. Aha i jeszcze na hydrauliczkę (hydraulikę?), szlifierkę i nurkę.
Od samego faktu, że musiałam to napisać, czuję się głupsza
49 14
odpowiedź
User
z.w.
z przykrością słucham od ilku tygodni poranków pani Warakomskiej. Można byc feministką i ja to bardzo szanuję, ale potrzebny jest umiar. Brak umiaru spowodował, że dziś nie wytrwałam do końca audycji i chyba przestanę słuchać we czwartki niestety
40 12
odpowiedź
User
Babcia Mówi
I to jest ok, chociaż sama tak nie mówię. O wiele bardziej interesuje mnie z kim rozmawia, czy dziennikarz się przygotowuje do rozmowy, czy zadaje trudne pytania gościom (ha gościniom), niż to jakie formy gramatyczne preferuje
15 23
odpowiedź
User
Pocałuj się
Żałość ogarnia jak się takich wywodów słucha. Przed wojną bogate i znudzone panie nie wiedziały czym się zająć to walczyły o dobro dzieci z ochronek. Dziś ta sama grupa pragnie uszczęśliwiać kobiety. A ja sobie nie życzę, że osoba, która woli panie, nie ma dzieci i g...no wie o życiu normalnej kobiety reprezentowała mnie w jakikolwiek sposób. I niech sobie wsadzi tę gościnię wiadomo gdzie. I niech się ode mnie odczepi, bo ja sobie doskonale radzę i nie jestem życiowo niepełnosprawna.I niech się dowie, że są na świecie kobiety, które nie traktują facetów jak wrogów.
42 15
odpowiedź