SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Amerykańscy senatorowie kwestionują dostęp chińskich programistów do wrażliwych danych użytkowników Facebooka

Mark Warner i Marco Rubio poinformowali w poniedziałek, że wysłali list do dyrektora generalnego Meta, Marka Zuckerberga, w którym ujawniają, że programiści Facebooka w Chinach i innych krajach mieli nieuprawniony dostęp do wrażliwych danych użytkowników serwisu.

Article

Senatorowie Mark Warner i Marco Rubio sformułowali taki wniosek na podstawie dokumentów Facebooka ujawnionych podczas sporu sądowego z 2018 r. w północnym dystrykcie Kalifornii, do których dotarli.

„Z tych dokumentów wynika, że Facebook wiedział, co najmniej od września 2018 r., że setki tysięcy programistów w krajach, które Facebook określił jako „wysokiego ryzyka ”, w tym w Chińskiej Republice Ludowej, miało dostęp do wrażliwych danych użytkowników.”

Analiza wewnętrznych dokumentów Meta wykazała,piszą senatorowie, że prawie 90 tys. programistów w Chinach uzyskało dostęp do informacji o użytkownikach serwisu, w tym danych profilowych, zdjęć i prywatnych wiadomości, mimo że Facebook nigdy nie był w stanie działać w Chinach. Ich zdaniem ponad 42 tys. programistów w Rosji i tysiące w Iranie i Korei Północnej również miało dostęp do tych informacji.

„Mamy poważne obawy co do zakresu, w jakim ten dostęp mógł umożliwić zagranicznym służbom wywiadowczym działalność, począwszy od zagranicznych złośliwych wpływów, a skończywszy na szpiegowaniu i kontrwywiadzie” – napisali senatorowie.

Meta Platforms bez połowy zysku

W zeszłym kwartale przychody Meta Platforms zmalały o 4 proc. do 32,16 mld dolarów, m.in. wskutek spadku wpływów reklamowych w Europie o 1,27 mld dolarów. Facebook zbliża się do 3 mld comiesięcznych użytkowników. Rentowność koncernu obciążyła rekordowa strata pionu VR i metawersum - 4,3 mld dolarów.

Dołącz do dyskusji: Amerykańscy senatorowie kwestionują dostęp chińskich programistów do wrażliwych danych użytkowników Facebooka

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
PK
Niby wolny rynek, ale podobnie jak w przypadku pandemii, jak się robi ciężko, to od razu wracają granice.
odpowiedź
User
Idiocracy
A Microsoft w ramach preinstalowanych sponsorowanych appek dorzuca do Windows11 chińskiego TikTok-a.
odpowiedź
User
No
Ale w Polsce panuje demokracja, albo chwalisz artykuł albo komentarz laduje w koszu.
odpowiedź