SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Czekacie na drugi sezon „Rodu smoka”? Przypominamy najważniejsze wydarzenia z poprzedniej odsłony

Drugi sezon „Rodu smoka” zadebiutuje na platformie Max w poniedziałek 17 czerwca br. Finał pierwszej odsłony oglądaliśmy w październiku 2022 roku zatem dla tych, którzy nie pamiętają, co spotkało bohaterów w ostatnim odcinku, przygotowaliśmy zestawienie najważniejszych wydarzeń i wątków domagających się rozwinięcia w nowym sezonie.

„Ród smoka”, Max„Ród smoka”, Max

„Ród smoka” cofnął nas dwieście lat wstecz w stosunku do akcji z „Gry o tron”. W ostatnim odcinku pierwszego sezonu towarzyszyliśmy Rhaenyrze (w tej roli Emma D’Arcy) w jej trudnej drodze. Mąż bohaterki dążył do wojny, a ona szukała mniej drastycznych rozwiązań. Jak wygląda sytuacja przed drugim sezonem? Sprawdźmy.

1. Dlaczego Rhaenyra to „czarna królowa”?

Odcinek finałowy spędzamy na Smoczej Skale. Rhaenyra w finale doświadcza wielkiej traumy. Nie tylko straciła swojego ojca Viserysa I, a za chwilę straci kolejnych członków rodziny, ale musi przede wszystkim uprawomocnić swoją walkę o koronę. Tę zresztą dostarcza jej Ser Erryk Cargyll (Elliott Tittensor), składając równocześnie przysięgę wierności. Rycerz musiał ukraść koronę z Królewskiej Przystani. Dowodzi tym samym swojego zaangażowania i lojalności wobec królowej.

Doświadczenie śmierci ojca i natłok wydarzeń sprawia, że Rhaenyra zaczyna przedwcześnie rodzić. Scena porodu jest jedną z tych, które dla osób wrażliwych mogą być trudne do przebrnięcia. Mocna, wstrząsająca i wprawiająca w osłupienie. Dowodzi też, jak świetna w swojej roli jest Emma D’Arcy, aktorka doskonale buduje wizerunek cierpiącej matki, ale i córki w żałobie. Bohaterka mogła podzielić los własnej matki z pierwszego odcinka sezonu. To swoista klamra kompozycyjna „Rodu smoka”. Różnie jest oceniany ten wątek, dla niektórych scena była uzasadniona, z kolei część widzów uważa ją za nadmierne epatowanie okrucieństwem i brutalnością. Serial od początku pokazuje, jak trudna jest sytuacja kobiet u władzy. Muszą nie tylko zmagać się z jej ciężarem, ale i sprawować pieczę nad rodziną. Dramatyczny poród, to nie koniec traum dla bohaterki. W tym momencie jeszcze nie wie, że czekają ją kolejne pożegnania z najbliższymi członkami rodziny.

2. Co oznacza Taniec Smoków?

Taniec Smoków rozpoczyna wojnę domową między Targaryenami. Po śmierci Viserysa I walka o sukcesję jest nieunikniona. Mimo że Rhaenyra czuje się następczynią swojego ojca, jej brat Aegon II ma odmienne zdanie. Rhaenyra wysyła swoich synów jako posłańców z wiadomością od prawowitej królowej. 14-letni książę Lucerys (Elliot Grihault) dociera na Arraxie do Końca Burzy i przekazuje powierzoną mu wiadomość z prośbą o stronnictwo dla swojej matki, wiadomość trafia do lorda Borrosa Baratheona, niestety spotyka się z odpowiedzią odmowną.

Lucerys postanawia wracać. Dopada go Aemond (Ewan Mitchell), syn Alicent (Olivia Cooke) i w ramach prywatnej zemsty, prowokuje walkę smoków, której Arrax nie ma szansy wygrać z Vhagarem.  Arrax traci życie wraz z Lucerysem. Źródłem konfliktu między dwójką bohaterów była przeszłość, w której to Lucerys przyczynił się do tego, że Aemond utracił oko. Walka smoków pokazana jest mistrzowsko od strony realizacyjnej i z pewnością dla takich popisów technicznych, wielu widzów ten serial śledzi.

3. Co planuje Daemon?

Daemon (Matt Smith) cały czas dąży do walki i konfrontacji. Nie wspiera swojej żony w jej taktyce wojennej i próbie w miarę pokojowego rozwiązania kwestii korony. Od początku pragnie wojny, nie bacząc na dotkliwe konsekwencji. Jako wuj Rhaenyry źle znosi fakt, że jej ojciec, a jego brat nie uznał go za swojego naturalnego następcę. Dla Rhaenyry dopiero wieść o śmierci Lucerysa staje się ostatecznym bodźcem do wojny. Wcześniej za wszelką cenę chciała jej uniknąć.

4. Jak rozwinie się relacja Rhaenyry i Alicent?

Obie kobiety mają za sobą długą przeszłość. Alicent jako druga żona ojca Rhaenyry, czyli Viserysa I, stoi na straży stanowiska, że korona należy się jej synowi, a nie córce jej męża z pierwszego małżeństwa. Zdaniem Alicent, to Aegon Starszy powinien zostać królem, a nie Rhaenyra.

Te dwie silne kobiety już od dawna nie mogły się między sobą dogadać, każda z nich lubi mieć własną opinię i władzę w rodzinie. Drugi sezon pokaże, która z nich ma szansę na zwycięstwo w tym starciu.

5. Czy „Ród smoka” zyska popularność równą jego wielkiej poprzedniczce?

Wszystko wskazuje na to, że serial zyskał już wierne grono fanów. Świadczy o tym, chociażby wysoka frekwencja amerykańskiej widowni podczas finału pierwszego sezonu (serial obejrzało wówczas 9,3 mln widzów). Drugi sezon „Rodu smoka” zbiera bardzo dobre przedpremierowe recenzje od amerykańskich dziennikarzy. Doceniają „ekscytującą i wciągającą historię” (TheWrap), która jest „powrotem do złotych czasów »Gry o tron«” („GQ”). „Esquire” uznaje serial za „największą produkcję lata”, „TV Guide” twierdzi, że jest to „największa telewizyjna produkcja, która obecnie jest dostępna na rynku”, a Collider nazywa ją „najlepszym serialem fantasy dekady”.

„Ród smoka” - obsada, twórcy

W obsadzie „Rodu smoka” występują: Paddy Considine, Matt Smith, Olivia Cooke, Emma D'Arcy, Steve Toussaint, Eve Best, Sonoya Mizuno, Fabien Frankel oraz Rhys Ifans. W pozostałych rolach grają także: Milly Alcock, Bethany Antonia, Phoebe Campbell, Emily Carey, Harry Collett, Ryan Corr, Tom Glynn-Carney, Jefferson Hall, David Horovitch, Wil Johnson, John Macmillan, Graham McTavish, Ewan Mitchell, Theo Nate, Matthew Needham, Bill Paterson, Phia Saban, Gavin Spokes, Savannah Steyn.

George R.R. Martin jest współtwórcą i producentem wykonawczym serii. Pozostali producenci wykonawczy to Ryan Condal (co-showrunner, producent wykonawczy i scenarzysta), Miguel Sapochnik (co-showrunner/reżyser pilota i innych odcinków), Vince Gerardis, Ron Schmid; Sara Hess (scenarzystka). Za reżyserię odpowiadają Clare Kilner, Geeta V. Patel, Greg Yaitanes (również koproducent wykonawczy). Obowiązki producentów wykonawczych pełnią też Jocelyn Diaz, Vince Gerardis, Ron Schmidt.

Premiera drugiego sezonu „Rodu smoka” odbędzie się 17 czerwca na platformie Max i w ofercie HBO.

Dołącz do dyskusji: Czekacie na drugi sezon „Rodu smoka”? Przypominamy najważniejsze wydarzenia z poprzedniej odsłony

6 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Marian
Nie czekam
odpowiedź
User
Bert
Tego Nudziarstwa nie idzie oglądać ,tak że ja też nie czekam na ten głupi gniot .
odpowiedź
User
aju
nie czekamy
odpowiedź