SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

"Drzewko za butelkę 2005"

W tegorocznej, trzeciej edycji ogólnopolskiej akcji ekologiczno-edukacyjnej "Drzewko za butelkę", padł rekord.

W ciągu kilkunastu majowych i czerwcowych dni dzieci zebrały w swoich środowiskach 687.303 szt. butelek, otrzymując w zamian  871 drzewek do posadzenia. W akcji, zorganizowanej przez firmy chemiczne realizujące Program "Odpowiedzialność i Troska" z okazji Światowego Dnia Ochrony Środowiska, wzięło udział ogółem 22.374 dzieci w 11 miejscowościach całego kraju. Najwięcej, bo aż 297.214 butelek zebrano we Włocławku. Rekord indywidualny padł w Miszewie, gdzie średnia efektywność wyniosła 158,6 butelki na osobę.

Firmy branży chemicznej, będące uczestnikami międzynarodowego programu "Odpowiedzialność i Troska" (Responsible Care), chcąc zachęcić dzieci i młodzież do aktywnego świętowania Światowego Dnia Ochrony Środowiska, zaproponowali ciekawą akcję łączącą walory edukacji ekologicznej, aktywności społecznej, dbałości o środowisko naturalne i o własną gminę. Ideą akcji "Drzewko za butelkę" jest rywalizacja w formie zabawy pomiędzy klasami szkolnymi i grupami przedszkolnymi w wybranych miejscowościach, gdzie swoją działalność produkcyjną prowadzą sygnatariusze Programu "Odpowiedzialność i Troska", w uzbieraniu jak największej ilości pustych butelek "PET". Zebrane butelki były wymieniane na sadzonki drzewek, a dodatkowo na uczestników i zwycięzców zabawy czekały liczne atrakcje oraz nagrody m.in. lokalne festyny ekologiczne, pikniki, wycieczki przyrodnicze. W ciągu ostatnich dni butelki ginęły z domów, z łąk, lasów, rowów, chodników i ulic. Nierzadko można było zobaczyć wędrujące dzieci z worami pełnymi plastiku. W niektórych domach rodzice nie mogli wchodzić do wypchanych butelkami po sam sufit piwnic, ojcowie udostępniali swoje garaże, dyrektorzy szkół zastanawiali się czy wynosić ławki z zasypanych klas. W akcję włączyli się rodzice, nauczyciele, całe rodziny. Pomagały władze samorządowe, media branżowe, firmy zajmujące się odzyskiem i recyklingiem zebranych butelek, bez których ta olbrzymia góra plastikowych butelek nie miałaby szans trafić do miejsc powtórnego przetworzenia.

W tym roku zbieranie odbyło się :
1. w Kędzierzynie Koźlu zorganizowane przez 3 firmy: Brenntag Polska Sp. z o.o., Petrochemia-Blachownia S.A, Warter Sp. z o.o. Odbiorem butelek zajmowała się firma REMONDIS Gliwice Sp. z o.o. W akcji udział wzięło 2060 dzieci, które zebrały 28.018 butelek (średnio na osobę przypadło 13,6 butelki).
2. w Wieluniu zorganizowane przez Hamburską Spółkę Handlową HSH Sp. z o.o.
Odbiorem butelek zajmowała się firma FHUP WIBO Recykling Sp. z o.o. z Chorzelowa. W akcji udział wzięło 877 dzieci, które zebrały 28.916 butelek
(średnio na osobę przypadły 33 butelki).
3. w Puławach zorganizowane przez Zakłady Azotowe "Puławy" S.A. Odbiorem butelek zajmowała się firma FHUP WIBO Recykling Sp. z o.o. z Chorzelowa.
W akcji udział wzięło 2 764 dzieci, które zebrały 81.061 butelek (średnio na osobę przypadły 29,3 butelki).
4. w Nowej Sarzynie zorganizowane przez Zakłady Chemiczne "Organika - Sarzyna"S.A. W akcji udział wzięło 633 dzieci, które zebrały 24.072 butelek (średnio na osobę przypadło 38 butelek).
5. w Miszewie zorganizowane przez Ashland Poland Sp. z o.o. Zakład Produkcji Żelkotu. Odbiorem butelek zajmowała się firma ABC Zdzisław Bonkowski z Kościerzyny. W akcji udział wzięło 79 dzieci, które zebrały 12.487 butelek (średnio na osobę przypadło 158,60 butelki).
6. w Luboniu zorganizowane przez Zakłady Chemiczne Luboń Sp. z o.o. Odbiorem butelek zajmowała się firma Buhck Recykling Sp. z o.o. W akcji udział wzięło 1896 dzieci, które zebrały 50.927 butelek (średnio na osobę przypadło 26,9 butelki).
7. w Tarnowie zorganizowane przez Zakłady Azotowe w Tarnowie-Mościcach S.A. i Branżową Organizację Odzysku S.A. Odbiorem butelek zajmowała się firma EKOTAR Sp. z o.o. oraz POSW "KOMETAL". W akcji udział wzięło 2750 dzieci, które zebrały 72 300 (średnio na osobę przypadło 29,3 butelki).
8. w Bydgoszczy zorganizowane przez Zakłady Chemiczne Zachem S.A. Odbiorem butelek zajmował się firma PUK "CORIMP" S.A. W akcji udział wzięło 3200 dzieci, które zebrały 10 055 butelek (średnio na osobę przypadło 3,1 butelki).
9. w Komornikach zorganizowane przez Novol Sp. z o.o. Odbiorem butelek zajęła się firma Remondis - Sanitech. W akcji udział wzięło 929 dzieci, które zebrały 34.367  butelek (średnio na osobę przypadło 36,99 butelki).
10. w Warszawie zorganizowane przez Polski System Recyklingu Organizacja Odzysku S.A. Odbiorem butelek zajęła się firma AG Kompleks. W akcji udział wzięło 2932 dzieci, które zebrały 47 886 butelek (średnio na osobę przypadło 16,33 butelki na osobę).
11.  we Włocławku zorganizowane przez Anwil S.A. Odbiorem butelek zajęło się Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej "Saniko" Sp. z o.o. W akcji udział wzięło 4254 dzieci, które zebrały 297214 butelek (średnio na osobę przypadło 69,87 butelki).

Liczyliśmy na to, że akcja może po raz trzeci się udać. Ale takich rekordowych ilości nikt nie przewidywał. Jednak naprawdę ważna jest nie tylko ta góra zebranego plastiku, ale zwrócenie uwagi na naszą wspólną odpowiedzialność za stan środowiska i pobudzenia aktywności w lokalnych społecznościach - mówi Jacek Różycki, członek kapituły Programu "Odpowiedzialność i Troska", inicjatora akcji. Akcja "Drzewko za butelkę" okazała się dobrym pomysłem na edukacyjne działanie ekologiczne,


skierowane nie tylko do dzieci i młodzieży, ale także do ich rodziców, którzy wspierając swoje pociechy efektywnie włączali się do pomocy. Pozwoliła również na integrowanie zakładów chemicznych ze społecznościami lokalnymi i władzami samorządowymi we wspólnej  trosce o najbliższe środowisko.

Trochę statystyki:
2003 rok - 7 miejscowości, 11 tys. dzieci, 232.880 szt. butelek, posadzono 989 drzewek
2004 rok - 10 miejscowości, 20 tys. dzieci, 280.776 szt. butelek, posadzono 1027 drzewek
2005 rok - 11 miejscowości, 22 tys. dzieci, 687.303 szt. butelek, posadzono 871 drzewek

Akcja "Drzewko za butelkę" została zainicjowana przez Sekretariat Programu "Odpowiedzialność i Troska" oraz firmy tworzące ten program. Jedną z przesłanek tego programu jest pokazanie, że chemia w rzeczywistości jest przyjazna ludziom i środowisku. Logo Programu (dłonie okalające molekuły) symbolizuje troskę z jaką branża chemiczna przygląda się własnej działalności wytwórczej i odpowiedzialność we wszystkich obszarach swojego oddziaływania, nie tylko na środowisko, ale (co ważniejsze) na zdrowie ludzi. Program jest światową inicjatywą branżową, realizowaną w 47 krajach. Zrzeszone w nim firmy wytwarzają ponad 87% produkcji chemicznej. W Polsce Program "Odpowiedzialność i Troska" skupia 35 przedsiębiorstw (zarówno producentów jak i dystrybutorów), których działania w zakresie ochrony środowiska, bezpieczeństwa technicznego oraz profilaktyki zdrowotnej przynosi istotne efekty.
Akcja toczy się zawsze  w miejscowościach, gminach i powiatach leżących w bezpośrednim sąsiedztwie firm chemicznych skupionych wokół Programu "Odpowiedzialność i Troska". Zakłady te są realizatorem akcji, zabezpieczają wszystkie jej skomplikowane elementy jak np. logistyka odbioru zebranych butelek, dostarczanie drzewek do sadzenia, organizowanie pikników podsumowujących akcję.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: "Drzewko za butelkę 2005"

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl