SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Duży spadek czytelnictwa „Faktu” i „Gazety Wyborczej”. „Przegląd Sportowy” liderem wśród wzrostów

Najchętniej czytanym dziennikiem w Polsce w okresie od września ub.r. do lutego br. był „Fakt”, a na podium znalazły się jeszcze: „Gazeta Wyborcza”, „Super Express” i „Przegląd Sportowy” - wynika z najnowszego badania PBC.

Article

Po dziennik „Fakt” (Ringier Axel Springer Polska) w okresie od września 2016 roku do lutego 2017 roku sięgało 8,5 proc. respondentów z szerokiej grupy wiekowej 15-75 lat - wynika z najnowszego badania PBC, opracowanego przez portal Wirtualnemedia.pl. Dla porównania, w analogicznym okresie rok wcześniej było ich 11,2 proc. Oznacza to spadek, wynoszący 2,7 pkt. proc. - największy w zestawieniu.

>>> Przeglądaj okładki gazet i magazynów w naszym dziale Jedynki

Drugie miejsce zajęła „Gazeta Wyborcza” (Agora), której poziom czytelnictwa zmalał o 1,6 pkt. proc. do 6,7 proc.

Na trzeciej pozycji znalazły się ex aequo dwa tytuły: „Super Express” (Murator) i „Przegląd Sportowy” (Ringier Axel Springer Polska; awans z miejsca czwartego), które w analizowanym okresie czytane były przez 4 proc. osób. Względem analogicznego okresu rok wcześniej wynik pierwszego tytułu zwiększył się o 0,2 pkt. proc., a drugiego - wzrósł o 0,8 proc. (najbardziej w zestawieniu).

W grupie wiekowej 16-59 lat liderem w fali wrzesień 2016-luty 2017 również był „Fakt”, którego wynik zmniejszył się tutaj o 2,5 pkt. proc. do 7,6 proc. Drugie miejsce zajęła „Gazeta Wyborcza” (6,7 proc.; w dół o 2 proc.), a podium uzupełnia „Przegląd Sportowy” (4,5 proc.; + 1,1 proc.).

Warto dodać, że siedem tytułów w tym ujęciu miało większy wynik, niż w grupie 15-75, jeden dziennik miał taki sam udział, a dwa - słabszy.

Badanie PBC na zlecenie Polskich Badań Czytelnictwa Sp. z o.o. zrealizował instytut Millward Brown. Badanie odbyło się za pomocą techniki CAPI w okresie od września 2015 roku do lutego 2016 roku na losowej próbie 10 329 przypadków oraz od września 2016 roku do lutego 2017 roku na losowej próbie 9 991 przypadków (dane dla grupy wiekowej 16-59 lat - odpowiednio 8 060 i 7 724 przypadków). Ogólnopolska próba była dobierana z operatu PESEL i realizowana do wyczerpania. Podane liczby to wskaźniki CCS - Czytelnictwo Cyklu Sezonowego.

 

Dołącz do dyskusji: Duży spadek czytelnictwa „Faktu” i „Gazety Wyborczej”. „Przegląd Sportowy” liderem wśród wzrostów

8 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
apol
Ciekawe dlaczego w zestawieniu nie ma GPC i Naszego Dziennika. Wydaje mi się że zasięg mają większy niż Parkiet.
odpowiedź
User
Polak
Ciekawe, ile 15-latków ankietowanych w tym badaniu kupuje Wyborczą albo Dziennik Gazetę Prawną?
odpowiedź
User
piotr
A sprzedaż bez podziału na grupy ? Trzeba robić sztuczki ??
odpowiedź