SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Duży spadek czytelnictwa „Faktu” i „Gazety Wyborczej” w 2017 roku. „Przegląd Sportowy” wyprzedził „Super Express”

Najchętniej czytanym dziennikiem w Polsce w 2017 roku jest „Fakt”, a na podium znalazły się jeszcze: „Gazeta Wyborcza” i „Przegląd Sportowy” - wynika z najnowszego badania PBC.

Article

Po dziennik „Fakt” (Ringier Axel Springer Polska) w okresie od lutego do lipca 2017 roku sięgało 7,9 proc. respondentów z szerokiej grupy wiekowej 15-75 lat - wynika z najnowszego badania PBC, opracowanego przez portal Wirtualnemedia.pl. Dla porównania, w analogicznym okresie rok wcześniej było ich 10,4 proc. Oznacza to spadek, wynoszący 2,5 pkt. proc. - największy w zestawieniu.

>>> Przeglądaj okładki gazet i magazynów w naszym dziale Jedynki

Drugie miejsce zajęła „Gazeta Wyborcza” (Agora), której poziom czytelnictwa zmalał o 0,9 pkt. proc. do 5,8 proc.

Podium uzupełnia „Przegląd Sportowy” (Ringier Axel Springer Polska), który awansował z miejsca czwartego. Jego wynik czytelnictwa poszedł do góry najbardziej w zestawieniu - o 0,6 pkt. proc. do poziomu 3,9 proc.

Na czwartą pozycję spadł z kolei „Super Express” (Murator), który w analizowanym okresie czytany był przez 3,1 proc. osób. W porównaniu do analogicznego okresu rok wcześniej jego wynik zmniejszył się o 0,7 pkt. proc.

W grupie wiekowej 16-59 lat liderem w fali luty-lipiec 2017 również był „Fakt”, którego wynik zmniejszył się tutaj o 2,9 pkt. proc. do 6,6 proc. Drugie miejsce zajęła „Gazeta Wyborcza” (6 proc.; w dół o 0,6 pkt. proc.), a podium uzupełnia „Przegląd Sportowy” (4,4 proc.; + 0,8 pkt. proc.).

Warto dodać, że pięć tytułów w tym ujęciu miało większy wynik, niż w grupie 15-75, dwa dzienniki miały taki sam udział, a trzy - słabszy.

Badanie PBC na zlecenie Polskich Badań Czytelnictwa Sp. z o.o. zrealizował instytut Millward Brown. Badanie odbyło się za pomocą techniki CAPI w okresie od lutego 2016 roku do lipca 2016 roku na losowej próbie 10 099 przypadków oraz od lutego 2017 roku do lipca 2017 roku na losowej próbie 9 939 przypadków (dane dla grupy wiekowej 16-59 lat - odpowiednio 7 817 i 7 615 przypadków). Ogólnopolska próba była dobierana z operatu PESEL i realizowana do wyczerpania. Podane liczby to wskaźniki CCS - Czytelnictwo Cyklu Sezonowego.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Duży spadek czytelnictwa „Faktu” i „Gazety Wyborczej” w 2017 roku. „Przegląd Sportowy” wyprzedził „Super Express”

8 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
DOD
PS wyprzedził SE? Hahaha Po co komu takie głupawe "badania"?
odpowiedź
User
Polak
Ciekawe, ile 15-latków kupuje Wyborczą, czy Dziennik Gazetę Prawną? Ośmielę się postawić tezę, że żaden w tym 40-milionowym Narodzie. A w badaniu są...
odpowiedź
User
Marcin
Widzę, że nie wszyscy ogarniają czym są badania czytelnictwa. Tu nie chodzi o to ile osób kupiło dany tytuł, tylko ile go przeczytało, w związku z czym faktycznie żaden 15-latek mógł nie kupić "Faktu" czy "Pulsu Biznesu", ale to nie znaczy, że nigdy nie przeczytał egzemplarza, który znalazł się np. w jego domu, gdzie kupili go rodzice/dziadkowie/itp.
odpowiedź