SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Wszystkie kanały TVP mają być dostępne bezpłatnie w DVB-T2

Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Witold Kołodziejski podczas posiedzenia sejmowej komisji kultury i środków przekazu zdradził, że TVP ma otrzymać dodatkowy multipleks w naziemnej telewizji cyfrowej. KRRiT nie zamierza też zwlekać z konkursami na częstotliwości w DAB+.

Witold Kołodziejski, były przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji; fot: Tomasz KiełczewskiArticle

Kołodziejski podsumowywał roczną działalność KRRiT i mówił o planach regulatora rynku radiowo-telewizyjnego. Zwrócił uwagę, że w drugim kwartale 2022 roku nastąpi zmiana standardu nadawania w naziemnej telewizji cyfrowej. DVB-T zostanie zastąpiony przez DVB-T2.

- Nie przewidujemy wielkiego wzrostu liczby kanałów telewizji naziemnej. Będą do rozdysponowania jeszcze dwa multipleksy telewizyjny, czyli piąty i szósty. To kilkanaście kanałów telewizji naziemnej. Zaplanowaliśmy, że w ofercie bezpłatnej będzie dostępny jeden z tych multipleksów. Będzie wykorzystywany przez nadawcę publicznego, żeby całą swoją ofertę w bezpłatnej telewizji naziemnej oferować - stwierdził Kołodziejski.

Kanał TVP Seriale będzie bezpłatny?

Obecnie w multipleksie pierwszym TVP nadaje kanał TVP ABC. W trzecim są nadawane: TVP1, TVP2, TVP3, TVP Info, TVP Historia i TVP Sport HD. W piątym multipleksie testowym (emisja w DVB-T2) można oglądać kanały TVP 4K, TVP Dokument, TVP Kobieta, TVP Polonia i TVP Rozrywka. W skład ósmego multipleksu wchodzi natomiast TVP Kultura HD. Kanał TVP Seriale wchodzi w skład kodowanej oferty TV Mobilna, oferowanej przez Cyfrowy Polsat.

Niedawno zasięg czwartego multipleksu (MUX-4), gdzie działa TV Mobilna został zwiększony z 35 do ok. 60 proc. powierzchni kraju. W Urzędzie Patentowym RP zarejestrowano też markę Polsat Box.

Niewykluczone, że Polsat przygotowuje relaunch niepromowanej od dłuższego czasu TV Mobilnej. W przyszłym roku swój hybrydowy dekoder zamierza też wprowadzić na rynek TVP.

Dodatkowy multipleks może być związany ze startem naziemno-internetowej platformy TVP. W jej skład może wejść kanał TVP Seriale, który na razie jest oferowany operatorom kablowym i platformom cyfrowym odpłatnie.

Konkursy na multipleksy DAB+ bez udziału czołowych nadawców komercyjnych?

Kołodziejski zabrał też głos na temat cyfryzacji radia. - Przygotowujemy się do ostatecznej decyzji co do rozdysponowania pozostałych jeszcze w zasobach częstotliwości cyfrowych, czyli drugiego i trzeciego multipleksu. Nie obserwujemy większego zainteresowania pasmami dotychczasowych nadawców. W innych krajach, takie grupy jak RMF z DAB+ bardzo intensywnie korzystają. Jeżeli nie będzie zainteresowania, to ogłosimy na te częstotliwości otwarte konkursy i chętni będą mogli po nie sięgnąć i je wykorzystywać - mówił szef KRRiT.

Jeden z multipleksów w DAB+ jest obecnie wykorzystywany przez Polskie Radio. W wielu miejscach w Polsce działają multipleksy eksperymentalne. KRRiT przeprowadza też konkursy na multipleksy regionalne.

Ogólnopolski zasięg DAB+

Kołodziejski zapowiedział także zwiększenie zasięgu DAB+. - Polskie Radio uruchomiło i będzie dalej wspólnie z Emitelem uruchamiać kolejne nadajniki. Niedługo zasięg DAB+ będzie ogólnopolski. Zasięg będzie zwiększany. Głównie chodzi o to, aby pokryć zasięgiem szlaki komunikacyjne, drogi, żeby nie było w dziur w dostępie do programu radiowego. To jest istotne w kontekście cyfrowego radia o tyle, że wprowadzamy informator o niebezpieczeństwach i zagrożeniach. Ten zasięg również ze względów bezpieczeństwa jest istotny. Nawiasem mówiąc radio nie musi być włączone, żeby w razie niebezpieczeństwa samo się włączyło i ostrzegło kierowców - stwierdził przewodniczący KRRiT.

Od tego roku wszystkie nowe samochody produkowane w Unii Europejskiej mają być wyposażane w odbiorniki analogowe i DAB+.

Nadawcy komercji sceptyczni wobec DAB+

Niedawno informowaliśmy, że jesienią KRRiT może rozpisać konkurs na multipleks ogólnopolski. Cyfryzacją radia za pośrednictwem technologii DAB+ nie są zainteresowani jednak najwięksi gracze komercyjni. - Grupa RMF od lat stoi na stanowisku, że system DAB+ jest przestarzały, nieefektywny i drogi - zarówno dla nadawców jak i dla odbiorców, bo będzie wymagał gigantycznych inwestycji w wymianę wszystkich radioodbiorników w kraju - tłumaczył portalowi Wirtualnemedia.pl Krzysztof Głowiński, rzecznik prasowy Grupy RMF. Zdaniem komercyjnego nadawcy, cyfryzacja radia już odbywa się przez internet. - Dzieje się to od lat, czego przykładem jest uruchomiona niedawno nasza nowa informacyjna rozgłośnia internetowa  Radio RMF24.pl - zwraca uwagę Głowiński.

W podobnym tonie wypowiadają się przedstawiciele Eurozetu i Agory. Głównymi wadami DAB+ jest słaby zasięg, drogie i niezbyt popularne odbiorniki. W eksperymentalnych emisjach DAB+ dominują więc lokalne i katolickie rozgłośnie.  

Dołącz do dyskusji: Wszystkie kanały TVP mają być dostępne bezpłatnie w DVB-T2

25 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Gie
"Będą do rozdysponowania jeszcze dwa multipleksy telewizyjny, czyli piąty i szósty."

Czyli czwarty (koncesja do końca 2023 roku) nadal będzie w rękach Polsatu który już ma w telewizji naziemnej 7 czy 8 kanałów? No brawo, KRRiT wykreuje duopol w NTC.
odpowiedź
User
Karolina
No jak wykasują TVN to nawet bardziej
odpowiedź
User
Pawel
Aktualnie ilość kanałów w NTC mnie satysfakcjonuje,jak będzie więcej to super.
odpowiedź