SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Dwie trzecie Polaków to internauci. Wzrosty na wsi i wśród osób zajmujących się domem

64 proc. Polaków deklaruje, że korzysta z internetu - wynika z badania World Internet Project. W ciągu ostatnich dwóch lat penetracja internetu mocno wzrosła wśród osób mieszkających na wsi, mających podstawowe wykształcenie i zajmujących się domem.

64 proc. jako ogólny poziom penetracji internetu w Polsce wynikający z badania World Internet Project (zrezlizowanego przez Ipsos na zlecenie Orange Polska i Gazeta.pl) to o 7 punktów proc. więcej niż zasięg sieci według ostatniej fali badania Nettrack (zobacz szczegółowe dane).

Z sondażu Isposu wynika, że w ciągu ostatnich dwóch lat zasięg interentu wzrósł o 9 pkt proc. Stosunkowo najwięcej internautów jest w miastach mających 200-500 tys. mieszkańców. Przy czym w tych miejscowościach, podobnie jak w największych miastach, użytkowników sieci nie przybywa już wielu w ostatnich latach.

Za to na obszarach wiejskich zasięg internetu zwiększył się przez ostatnie dwa lata o jedną trzecią, a w miastach do 20 tys. mieszkańców - o jedną czwartą. Natomiast o połowę więcej niż w 2010 roku jest obecnie internautów z wykształceniem podstawowym.

Dostęp do internetu w domu ma obecnie 69 proc. Polaków, czyli 9 pkt proc. więcej niż dwa lata temu. Zasięg sieci jest najwyższy wśród osób w wieku 15-29 lat, natomiast w ostatnich dwóch latach szczególnie mocno wzrósł w grupie wiekowej 30-39 lat.

Zdecydowanie najczęściej Polacy korzystają z internetu poprzez stałe łącza szerokopasmowe. Przy czym zasięgu dostępu mobilnego wzrósł w ostatnich dwóch lat o połowę. Natomiast z modemu korzysta jeszcze 6-7 proc. polskich internautów.

Przynajmniej od czasu do czasu z internetu korzysta 94-97 proc. Polaków w wieku 15-29 lat oraz 89 proc. w wieku 30-39 lat. Zdecydowanie mniej internautów jest wśród osób ze starszych grup wiekowych, ale i w nich z roku na rok rośnie zasięg sieci.

Tylko 1 proc. studentów i 4 proc. właścicieli firm nie korzysta obecnie internetu, za to wśród emerytów i rencistów tylko 20-30 proc. to internauci, a wśród bezrobotnych - mniej niż połowa. Warto zauważyć, że w ciągu ostatnich dwóch lat o połowę wzrosła liczba użytkowników sieci wśród osób zajmujących się domem.

Badanie - w ramach realizowanego przez Orange Polska i Gazeta.pl projektu World Internet Project - zostało przeprowadzone przez Ipsos na reprezentatywnej próbie losowo-kwotowej Polaków metodą wywiadów indywidualnych w domach respondentów. W tym roku sondaż zrealizowano w maju i kwietniu na grupie 2007 osób.

Przy czym należy zaznaczyć, że różnica w odsetku użytkowników internetu w kolejnych latach może wynikać z odmiennej metodologii badań: w roku 2010 przyjęto, że mogła zaistnieć możliwość nadreprezentacji internautów wynikająca z procesu rekrutacji, w związku z czym wyniki były ważone tak, aby odsetek internautów był taki sam jak w badaniu Omnibus. W kolejnych dwóch falach badania (2011 i 2012) metodologia została zmieniona tak, że można było zrezygnować z ważenia.

Dołącz do dyskusji: Dwie trzecie Polaków to internauci. Wzrosty na wsi i wśród osób zajmujących się domem

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl