SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Dyrektorzy z TVP odeszli przed przyjściem Jacka Kurskiego. „Brutalne ataki”

Pięciu dyrektorów w Telewizji Polskiej, w tym szefowie TVP1, TVP2 i TAI, w sylwestra złożyło wypowiedzenia z pracy. Jak dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl, o tym kroku myśleli już od kilku tygodni. W najbliższych dniach władzę w TVP powinien objąć nowy prezes, którym najprawdopodobniej zostanie Jacek Kurski.

Jak informowaliśmy w miniony piątek swoje wypowiedzenia złożyli: dyrektor TVP1 Piotr Radziszewski, dyrektor TVP2 Jerzy Kapuściński, dyrektor TVP Kultura Katarzyna Janowska, dyrektor TAI Tomasz Sygut i dyrektor biura zarządzania zasobami ludzkimi Ewa Ger. Była to wspólnie uzgodniona przez nich decyzja, a prezes TVP Janusz Daszczyński przyjął wszystkie rezygnacje.

O odejściu Janowska i Sygut poinformowali na swoich profilach na Facebooku.

- Szanowni, to były fantastyczne cztery lata! Tworzyliśmy TVP Kultura w pełnej wolności i dlatego tyle rzeczy się udało. Pod koniec roku zebraliśmy pulę nagród, która potwierdza sens naszych starań. To był mój najlepszy od "Rozmów na koniec wieku" czas zawodowy! Wszystkich moich współpracowników zachowuje we wdzięcznej pamięci!!!! A wszystkim bardzo, bardzo dziękuję za słowa wsparcia, bo oczywiście strasznie żal, ze ten etap mojego życia właśnie się kończy - napisała Katarzyna Janowska.

- Jedynym naszym recenzentem są widzowie, którzy z pilotem w ręku, każdego dnia, wystawiali nam cenzurkę. A wystawiali znakomitą. Nie żegnam się z Wami. Mówię, tak jak kilka lat temu: do zobaczenia - napisał z kolei Tomasz Sygut.

Dyrektorzy z rezygnacjami nie czekali na zmianę władz Telewizji Polskiej, którą wprowadzi uchwalona przez Sejm nowelizacja ustawy o radiofonii i telewizji (zatwierdził ją też Senat i czeka ona jeszcze na podpis prezydenta Andrzeja Dudy). Nie chcą komentować swojej decyzji.

- Rozmowy o takim kroku trwały przez ostatnie dwa, trzy tygodnie - mówi nam osoba znająca sprawę odejścia piątki dyrektorów. Przyznaje ona, że rezygnujący managerowie nie widzieli szans na współpracę z nowymi władzami TVP, a wpływ na ich decyzją miał fakt, że od jakiegoś czasu byli „brutalnie atakowani”.

-  Decyzja dyrektorów była dla mnie zaskoczeniem - mówi Wirtualnemedia.pl. jeden z managerów z TVP - Dobrowolne odejście części z nich może wnikać z tego, że np. obawiali się zwolnienia dyscyplinarnego albo skrócenia okresu wypowiedzenia podczas którego otrzymuje się wynagrodzenie - dodaje nasz rozmówca. W przypadku części umów okres ten może wraz z zakazem konkurencji wynosić nawet dziewięć miesięcy.

Przedstawicieli partii rządzącej oraz bliscy im w poglądach dziennikarze mocno krytykowali funkcjonowanie Telewizji Polskiej w ostatnich latach, zwłaszcza nadawane w niej programy informacyjne i publicystyczne. W mediach konserwatywnych pojawiały się nawet listy dziennikarzy i managerów, którzy powinni zostać usunięci z TVP. O tym, że np. Jerzy Kapuściński i Katarzyna Janowska nie powinni dłużej pracować w telewizji publicznej pisał niedawno Witold Gadowski, współpracownik tygodnika „W Sieci”, a wcześniej szef TVP1, dyrektor TVP Kraków oraz dziennikarz TVN.

Możliwość realizacji zapowiadanych przez polityków zmian w TVP pojawi się po wejściu w życiu nowej ustawy medialnej, co nastąpi po podpisaniu przez prezydenta i publikacji w Dzienniku Ustaw. W myśl nowych zapisów zarządy i rady nadzorcze państwowych spółek medialnych (Telewizji Polskiej, Polskiego Radia i regionalnych rozgłośni radiowych) będą wybierane przez ministra skarbu państwa na bezterminowe kadencje, a mandat poprzednich kierownictw wygaśnie z dniem wejścia w życie noweli.

Od dawna mówi się, że nowym prezesem Telewizji Polskiej zostanie Jacek Kurski, były poseł Prawa i Sprawiedliwości i europoseł Solidarnej Polski, a w przeszłości dziennikarz. Możliwe, że zarząd TVP nie będzie jednak jednoosobowy.

Czterej odchodzący dyrektorzy swoje funkcje objęli za kadencji prezesa Juliusza Brauna, który kierował TVP w latach 2011-2015.

Piotr Radziszewski został dyrektorem TVP1 w grudniu 2011 roku, a Jerzy Kapuściński kierował TVP2 od lipca 2011 roku. Obaj wcześniej już pracowali w TVP: Radziszewski był m.in. dyrektorem biura programowego, szefem „Teleexpresu” i WOT-u oraz wicedyrektorem TVP1, a Kapuściński - kierownikiem działu programów artystycznych w TVP2 i zastępcą dyrektora ds. programowych TVP Kultura.

Katarzyna Janowska kierowała TVP Kultura od lipca 2011 roku, wcześniej współpracowała z tym kanałem, a także innymi stacjami TVP, jako dziennikarka.  Ewa Ger funkcję dyrektora biura zarządzania zasobami ludzkimi w Telewizji Polskiej objęła w styczniu 2013 roku.

Tomasz Sygut dyrektorem Telewizyjnej Agencji Informacyjnej został zaś w sierpniu ub.r., tuż po tym jak prezesem TVP został Janusza Daszczyński. Wcześniej, od 2013 roku Sygut był zastępcą dyrektora TAI ds. TVP Info. W przeszłości był w spółce m.in. wiceszefem TVP Info i sekretarzem programowym TVP Polonia.

Dołącz do dyskusji: Dyrektorzy z TVP odeszli przed przyjściem Jacka Kurskiego. „Brutalne ataki”

61 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Agnieszka
Ponieważ p. Janowska zrezygnowała należy wrócić do rekomendacji twórców kultury z lewa i prawa (od Polkowskiego i Gawina do Holland) i ponownie zatrudnić w TVP Kultura jako dyrektora profesora Koehlera.

http://wpolityce.pl/polityka/116027-list-otwarty-do-prezesa-tvp-juliusza-brauna-w-sprawie-odwolania-dyrektora-tvp-kultura-krzysztofa-koehlera


odpowiedź
User
marketer
no to jest wesoło

Jacku WITAJ ....
odpowiedź
User
on
i jeszcze Ranczo z ramówki zajumali i diabli wiedzą czy oddadzą... :(
odpowiedź