SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Zarząd wydawcy zablokował tekst w „Dzienniku Wschodnim”. Odchodzi dziennikarka, rezygnuje szef redakcji

Dziennikarka i była wicenaczena „Dziennika Wschodniego” (Corner Media) Agnieszka Mazuś alarmuje, że zarząd wydawcy zablokował publikację w internecie jej tekstu o jednym z lubelskich deweloperów. - To bezprecedensowa decyzja, nikt jej ze mną nie konsultował - mówi portalowi Wirtualnemedia.pl Mazuś. Z funkcji zrezygnował Paweł Buczkowski, pełniący obowiązki redaktora naczelnego: - Nie zgadzam się z decyzją zarządu, więc podałem się do dymisji - przekazał nam.

Paweł Buczkowski i Agnieszka Mazuś / Fot. Maciej Kaczanowski/ Dziennik WschodniPaweł Buczkowski i Agnieszka Mazuś / Fot. Maciej Kaczanowski/ Dziennik Wschodni

Agnieszka Mazuś pracowała w „Dzienniku Wschodnim” od 2005 roku, najpierw jako dziennikarka, potem kierownik „Tygodnika Puławskiego” i szef redakcji online. Od 2020 pracowała na stanowisku wydawcy, a od 2021 r. - zastępcy redaktora naczelnego.

Pod koniec listopada nowo powołany zarząd wydawcy tytułu odwołał ze stanowiska redaktora naczelnego Krzysztofa Wiejaka. Odwołał też ze stanowiska Mazuś, a drugiemu zastępcy, Pawłowi Buczkowskiemu, powierzył czasowe kierowanie „Dziennikiem” – do czasu znalezienia nowego naczelnego. Agnieszka Mazuś pozostawała do ubiegłego tygodnia w strukturach redakcji.

Mazuś: zarząd zablokował moją publikację

W piątek Mazuś poinformowała w mediach społecznościowych, że zarząd zablokował na internetowym portalu „Dziennika Wschodniego” jej publikację dotyczącą jednego z lubelskich deweloperów - tuż po tym, jak zakończyła pracę w "DW". Nie zdołano jednak zapobiec temu, by tekst pojawił się w papierowym wydaniu. Przekazała też informację, że od poniedziałku nie pracuje już w gazecie: taką decyzję przekazał jej zarząd wydawcy, czyli spółki Corner Media.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

W rozmowie z portalem Wirtualnemedia.pl dziennikarka precyzuje: - W piątek z samego rana zarząd spółki podjął decyzję o niepublikowaniu materiału w internecie. Bo „jest groźba procesu". Nikt z zarządu nie rozmawiał ze mną o tym, jakie są zastrzeżenia do artykułu. Nigdy dotąd nic takiego w redakcji „Dziennika Wschodniego” nie miało miejsca, choć próby blokowania tekstów (jeszcze przed ich ukazaniem) były, sama niedawno miałam taki przypadek.

- Uważam, że jeśli w artykule są jakieś nieścisłości, to można je skorygować (pomyliłam się np. w dacie procesu) i tekst wypuścić. Mam jednak przeczucie, że nigdy tak się nie stanie. I nieodparte wrażenie, że dziś redakcją „DW” próbują kierować deweloprzy. Redakcja się na to nie zgadza, ze stanowiska z-cy naczelnego zrezygnował już Paweł Buczkowski. Ale jak skomentować fakt, że przed wysłaniem gazety do druku wszystkie strony musi zaakceptować prezes wydawnictwa? - dodaje.

 

W związku z decyzją zarządu wydawcy, z kierowania dziennikiem zrezygnował Paweł Buczkowski - dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl.

- Potwierdzam. To redaktor naczelny, a w przypadku jego braku zastępca naczelnego decyduje o tym, jakie artykuły się ukazują, lub nie. Nie zgadzam się z decyzją zarządu dlatego podałem się do dymisji - przekazał nam Buczkowski.

W poniedziałkowym wydaniu w redakcyjnej stopce zabrało więc nazwisk szefostwa gazety. W chwili obecnej „Dziennik Wschodni” szuka redaktora naczelnego.

Wydawca: "Dysponujemy opinią prawną"

- Otrzymaliśmy od Pana Piotra Kowalczyka wezwanie do sprostowania i zaniechanie dalszych publikacji artykułu umieszczonego w "Dzienniku Wschodnim", z uwagi na możliwości naruszenia dóbr osobistych Pana Piotra Kowalczyka i odpowiedzialności karnej dziennika - przekazała w poniedziałek portalowi Wirtualnemedia.pl Anna Sztal, prezes Corner Media.

CEO wydawcy zwraca także uwagę, że wydawnictwo otrzymało opinię prawną od pełnomocnika "Dziennika Wschodniego", adw. dr. Krzysztofa Kukuryka, który "zarekomendował wstrzymanie się z dalszą publikacją artykułu, do czasu odebrania wyjaśnień od Pani Mazuś i Pana Buczkowskiego, czy dopełnili wszystkich obowiązków wynikających z art. 12 Prawa Prasowego oraz z uwagi na możliwość poniesienia odpowiedzialności odszkodowawczej i odpowiedzialności karnej Dziennika wobec Pana Piotra Kowalczyka". - Informuję również, że za publikację artykułów odpowiada Redaktor Naczelny, a w przypadku jego braku, zastępca, a więc w momencie publikacji artykułu, Pan Paweł Buczkowski - kończy oświadczenie Anna Sztal.

Kto jest właścicielem „Dziennika Wschodniego"?

73 proc. udziałów wydającej tytuł spółki ma lubelski przedsiębiorca Tomasz Kalinowski, do niedawna 10 proc. miał Krzysztof Wiejak, a pozostałe 17 proc. - siedem innych osób związanych z gazetą. Kilka dni temu mniejszościowi udziałowcy sprzedali swoje udziały firmie Maxima Media.

Według ustaleń „Gazety Wyborczej”, spółka Maxima Media chciała kupić udziały w Corner Media już pół roku temu. „Wyborcza” zwraca uwagę, że nie wiadomo, czym Maxima Media się zajmuje – ze sprawozdania za 2020 rok wynika, że nie prowadziła żadnej działalności (jako główną działalność wpisaną miała „działalność portali internetowych”, ale w 2020 roku „pozostawała na etapie planowania i rozwoju przyszłych usług oraz działalności” i nikogo nie zatrudniała), a sprawozdania za ub.r. nie złożyła w ogóle. Właścicielem spółki jest Wojciech Nowak.

W drugim kwartale 2022 roku średnia sprzedaż wydania „Dziennika Wschodniego” wyniosła 2,3 tys. egz. (dane PBC). Niedawno tytuł podniósł cenę egzemplarzową o 20-30 groszy. Spółka Corner Media w ub.r. przy spadku przychodów o 10,7 proc. do 3,21 mln zł miała 13,7 tys. zł straty netto.

Dołącz do dyskusji: Zarząd wydawcy zablokował tekst w „Dzienniku Wschodnim”. Odchodzi dziennikarka, rezygnuje szef redakcji

17 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Jan
Mediami rzadza korporacja. Dokad to prowadzi?
odpowiedź
User
Vartywwa
Polska pisowska. Dowiecie się tylko tego co kaczor pozwoli.
odpowiedź
User
Hg
Polska rzadzona przez koterie tuuska.
odpowiedź