SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Dziennikarki TVP: Gliński ma rację, telewizja nie pełni misji, a dziennikarze pomylili role

Agata Ławniczak i Elżbieta Ruman, dwie wieloletnie dziennikarki Telewizji Polskiej, wystosowały oświadczenie, w którym popierają stwierdzenie prof. Piotra Glińskiego, że TVP Info „uprawia propagandę i manipulację od kilku lat”. - Od dawna mamy poczucie, że telewizja publiczna nie pełni roli do jakiej została powołana, nie jest zdolna do rzeczywistego pluralizmu i respektowania przez dziennikarzy zasady bezstronnego opisu rzeczywistości. Zbyt wielu dziennikarzy pracujących dla TVP pomyliło role - stali się stroną w walce politycznej, światopoglądowej i kulturowej i tym samym utracili wiarygodność - oceniają dziennikarki.

Siedziba Telewizji Polskiej, fot. PAP / Paweł Kula Article

W niedzielę wieczorem minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński na początku burzliwej rozmowy z Karoliną Lewicką w programie TVP Info „Minęła dwudziesta” stwierdził, że TVP Info „uprawia propagandę i manipulację od kilku lat. I to się zmieni. Ponieważ tak Telewizja Publiczna funkcjonować nie powinna”. Dziennikarze TVP Info i prezes TVP w oficjalnym liście domagają się, żeby za to przeprosił. Jednocześnie prezes TVP czasowo odsunął Lewicką od prowadzenia tego programu i skierował sprawę do bezzwłocznego rozpatrzenia przez Komisję Etyki TVP.

W poniedziałek w południe na stronie internetowej Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich pojawiło się oświadczenie w tej sprawie podpisane przez Agatę Ławniczak i Elżbietę Ruman. Pierwsza pracowała w Telewizji Polskiej przez 21 lat, w ostatnich latach jako przewodnicząca związku zawodowego Wizja krytykowała przeniesienie kilkuset pracowników nadawcy do spółki zewnętrznej LeasingTeam. Została zwolniona dyscyplinarnie latem br. Natomiast Elżbieta Ruman jest związana z Redakcją Katolicką TVP.

Dziennikarki odniosły się do słów ministra kultury o „propagandzie i manipulacji” w TVP Info, stwierdzając: „My, dziennikarze TVP i wielu innych mediów, ze smutkiem musimy przyznać rację Prof. Glińskiemu”.

- Od dawna mamy poczucie, że telewizja publiczna nie pełni roli do jakiej została powołana, nie jest zdolna do rzeczywistego pluralizmu i respektowania przez dziennikarzy zasady bezstronnego opisu rzeczywistości. Zbyt wiele na to dowodów każdego dnia dają także programy TVP Info gwałcąc przy tym standardy dziennikarskie, godząc się na rozmaite manipulacje, aby ich twórcy mieli prawo się oburzać na słowa wicepremiera i ministra kultury - skrytykowały Ławniczak i Ruman. - Niestety, dziennikarze mający odwagę by przeciwstawiać się praktykom nierzetelnego dziennikarstwa służącego interesom kierownictwa TVP oraz ich politycznych mocodawców, zostali w ostatnich latach brutalnie zmarginalizowani lub wyrzuceni z telewizji - dodały.

Zdaniem dziennikarek w tym świetle protest zespołu TVP Info i prezesa TVP przeciw wypowiedzi ministra jest nieuzasadniony i niestosowny. - Uznanie słów prawdy za „obraźliwe” kłóci się nie tylko z pierwszą powinnością dziennikarzy jaką jest docieranie do prawdy, stoi w sprzeczności z faktami, zdrowym rozsądkiem i nachalnie wpisuje się w praktykę orwellowskiego „Ministerstwa Prawdy” - stwierdziły w oświadczeniu. - Zbyt wielu dziennikarzy pracujących dla TVP pomyliło role - stali się stroną w walce politycznej, światopoglądowej i kulturowej i tym samym utracili wiarygodność. Zgodzili się być usługodawcami czego nie można zaakceptować w kraju demokratycznym, w mediach publicznych - oceniły.

List zamieściło też wPolityce.pl, gdzie pojawiły się pod nim dodatkowe nazwiska: Krzysztofa Skowrońskiego (prezesa SDP), Macieja Mazurka, Jacka Karnowskiego, Jolanty Hajdasz i Marzeny Nykiel.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Dziennikarki TVP: Gliński ma rację, telewizja nie pełni misji, a dziennikarze pomylili role

29 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Yogidługonogi
Szanowni Państwo. Poniżej znajdziecie sporo wpisów, których autorzy w swojej tolerancji posuwają się tak daleko, że nie mordują ani nie okaleczają bohaterek artykułu, a jedynie im ubliżają. Dlatego stanowczo twierdzę, że możemy być dumni z osiągnięć 25 lat demokracji w Polsce, a ze szczególnym uwzględnieniem ostatnich 8 lat. Dziękuję za uwagę.
45 67
odpowiedź
User
rowy
W TVP Info pokazują filmy z zagranicznych portali , śmieją się z byle czego , ludzie płacą na TVP to pokazujcie Polskę a nie jakieś bzdury z całego Świata.
52 85
odpowiedź
User
rep
lSTOP MANIPULACJI TAI!!!!!!

Listu w obronie red. Lewickiej NIE PODPISAŁ ZESPÓŁ TVP INFO !!!!! pod listem podpisały się tylko TRZY OSOBY: Tomasz Sygut, Jarosław Kulczycki i Maciej Wąsowicz
65 70
odpowiedź
User
rewers
Program TVP Info przed wyborami prezydenckimi, tuż przed ciszą wyborczą, któremu twarz dał Mariusz Pietrasik, to była kwintesencja uprawianej na tym kanale od kilku lat jednej wielkiej manipulacji, która niestety cały czas trwa, bo ciągle ci sami ludzie tam pracują. Udział brał w tym także ośrodek regionalny w Katowicach, w którym ktoś postanowił odwiedzić wdowca Henryka Blidę w celu wygłoszenia poparcia dla Komorowskiego. Całe kadry w TVP są do wymiany, bo urągają rzetelnemu dziennikarstwu. A najgorsze jest to, że obecni studenci dziennikarstwa uznali w jakimś plebiscycie, że wzorem dla nich jest Adam Michnik, który także się popisał tuż przed ciszą wyborczą swoimi "odezwami do narodu"! 8 lat na szczęście minionych rządów spowodowało olbrzymią destrukcję w wielu instytucjach i aspektach życia. Jeszcze dużo czasu minie zanim to wszystko się odbuduje.
72 67
odpowiedź
User
Gryzelda
Telewizja Publiczna, a zwłaszcza redakcja i dziennikarze TVPinfo, w ostatnich latach przekraczają wszelkie granice standardów dziennikarskich. W swoich prowokacjach i manipulowaniu prześcignęli przodującą do tej pory w tego typu zagrywkach, TVN. Niewiele brakuje, aby osiągnęli szczyt hipokryzji na równi z Gazetą Wyborczą! Takiej degrengolady i wręcz chamstwa, obrzydliwej propagandy i opluwania widza, czy czytelnika - jak żyję, nie widziałam! Komunistyczna propaganda za czasów PRL-u, jawi się niczym łabędzi śpiew przy Michniku, Wielowiejskiej, Kublik czy Czuchnowskim! Pałeczkę przejmują teraz dziennikarze - oficerowie dyżurni z TVPinfo, z Karoliną Lewicką i Piotrem Kraśko na czele. Gratulacje!!! Ktoś na niezależnym forum napisał : Bóg wybacza, naród polski NIGDY ! I tym przesłaniem zakończę
49 24
odpowiedź