SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

E-dowody ma ponad 2 miliony Polaków

We wtorek 19 listopada br. ktoś w Polsce odebrał dwumilionowy e-dowód. Są takie gminy, w których wszyscy pełnoletni mieszkańcy odbierając nowy dokument aktywowali jego warstwę elektroniczną - podało Ministerstwo Cyfryzacji.

Article

E-dowód to dowód osobisty z warstwą elektroniczną. Taki dokument odbierają wszyscy, którzy wniosek o dowód osobisty złożyli 4 marca tego roku i później. Zasadnicza różnica między nowym dowodem a starym jest taka, że e-dowód to także nośnik identyfikacji elektronicznej właściciela.

Warstwa elektroniczna e-dowodu to wbudowany, bezstykowy chip. Dzięki niej właściciel e-dowodu może komunikować się elektronicznie z administracją publiczną. E-dowód umożliwia m.in. zalogowanie się do ePUAP, elektroniczne podpisywanie dokumentów oraz korzystanie z automatycznych bramek granicznych na lotniskach.

- Aktywacja warstwy elektronicznej nie jest obowiązkowa. Jeśli przy odbiorze dokumentu nie zdecydujemy się na to, możemy do tego wrócić w dowolnym momencie i dowolnym urzędzie. Wielu Polaków, bo niemal 40%, robi to jednak od razu - powiedział Marek Zagórski, minister cyfryzacji.

W Polsce są gminy, gdzie procent aktywacji wynosi 100. Liderzy to: Rejowiec Fabryczny (powiat chełmski, woj. lubelskie), Wyryki (powiat włodawski, woj. lubelskie), Bełchatów (powiat bełchatowski, woj. łódzkie), Bystra – Sidzina (powiat suski, woj. małopolskie), Ceranów (powiat sokołowski, woj. małopolskie), Opatowiec (powiat kazimierski, woj. świętokrzyskie), Łączna (powiat skarżyski, woj. świętokrzyskie), Milejewo (powiat elbląski, woj. warmińsko-mazurskie), Obrzycko (powiat szamotulski, woj. wielkopolskie), Kaźmierz (powiat szamotulski, woj. wielkopolskie) oraz Nowogródek Pomorski (powiat myśliborski, woj. zachodniopomorskie).

W skali wojewódzkiej na pierwszym miejscu znajduje się wielkopolskie, gdzie niemal 56% odebranych e-dowodów ma aktywowaną warstwę elektroniczną. Na kolejnych miejscach są województwa: dolnośląskie (54,81%), łódzkie (52,49%), świętokrzyskie (51,84%) i mazowieckie (50,02%).

Gdzie odebrano najwięcej e-dowodów? W tej kategorii na prowadzeniu jest województwo mazowieckie, w którym do 4 listopada br. swoje e-dowody odebrało 207 950 mieszkańców. Dowód z warstwą elektroniczną ma także ponad 153 tys. Ślązaków i przeszło 120 tys. mieszkańców Małopolski. Na kolejnych miejscach znajdują się województwa wielkopolskie (niemal 119 tys. odebranych e-dowodów) i dolnośląskie (ok. 110 tys.).

Jak aktywować warstwę elektroniczną e-dowodu?

Jak aktywować warstwę elektroniczną e-dowodu? Przede wszystkim trzeba wymyślić dwa kody PIN – cztero- i sześciocyfrowy. Kody PIN są potrzebne do tego, by za pomocą e-dowodu móc się uwierzytelniać i podpisać. Czterocyfrowy PIN pozwala na zalogowanie się do e-usług, a sześciocyfrowy – do podpisu pisma.

Wniosek o wydanie nowego e-dowodu można złożyć online, Wchodząc na stronę www.gov.pl, logując się profilem zaufanym do konta Mój GOV i tam wybierając usługę "Uzyskaj dowód osobisty z warstwą elektroniczną".

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: E-dowody ma ponad 2 miliony Polaków

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl