SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

eBay zwolni 2,4 tys. pracowników. 100 mln dolarów na odprawy

Koncern eBay, właściciel największego serwisu aukcyjnego w internecie, zwolni 2,4 tys. pracowników. W ramach restrukturyzacji rozstanie się też z PayPalem i działem Enterprise.

PAP/EPA / JOHN G. MABANGLOArticle

Plany eBaya związane z wprowadzanym programem oszczędnościowym zdradził dziennik „The Wall Street Journal”. Zgodnie z nimi w ciągu najbliższych miesięcy gigant handlu internetowego rozstanie się z 2,4 tys. swoich pracowników, co stanowi 7 proc. załogi przedsiębiorstwa. Na odprawy koncern przeznaczy 100 mln dol., jednak oczekiwane oszczędności związane z redukcją zatrudnienia mają wynieść do końca 2015 r. 300 mln dol.

Według zapowiedzi zwolnienia nie będą jedynym działaniem związanym z restrukturyzacją. Oprócz nich eBay zamierza dokończyć zapowiedziane w 2014 r. wydzielenie ze swoich struktur systemu płatności PayPal, który ma funkcjonować jako oddzielna firma. Podobnie ma się stać z inną częścią koncernu - eBay Enterprise, która zajmuje się kontaktami ze sprzedawcami działającymi na eBayu i dostarczaniu im narzędzi z segmentu e-commerce.

Plany ogłoszone przez eBaya są rezultatem porozumienia z jednym z inwestorów spółki, Carlem Icahnem, który jest posiadaczem niecałych 46 mln akcji eBaya, co daje mu 3,7-procentowy udział w przedsiębiorstwie. „WSJ” podkreśla, że Icahn już od wielu miesięcy domagał się reform, a szczególnie podziału spółki na mniejsze podmioty. Zgodnie z umową pomiędzy udziałowcem z kierownictwem firmy w rozszerzonym zarządzie spółki zasiądzie przedstawiciel Icahna. Z kolei po zakończeniu operacji wydzielenia PayPala ze struktur eBay’a ze stanowiska prezesa koncernu odejdzie John Donahoe.

eBay podał też swoje wyniki finansowe za IV kwartał 2014 r. Okazuje się, że w tym okresie firma zanotowała przychody na poziomie 4,9 mld dol., a zatem więcej niż w takim samym okresie poprzedniego roku, gdy przychody wyniosły 4,5 mld dol. Zysk rok do roku w IV kwartale wzrósł o 10 proc. osiągając wartość 936 mln dol. W całym 2014 r. przychody eBaya osiągnęły poziom 17,9mld dol., o 12 proc. więcej niż w roku 2013.

  • Więcej informacji:
  • EBay
Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: eBay zwolni 2,4 tys. pracowników. 100 mln dolarów na odprawy

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl