SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

EBC podniósł stopy procentowe. Co to oznacza dla kredytobiorców?

Europejski Bank Centralny (EBC) podniósł w czwartek stopy procentowe - w przypadku głównej stopy referencyjnej o o 25 pb, do poziomu 1,50%. Większość kredytobiorców zmianę tę odczuje we wrześniu.

Po trwającym blisko dwa lata okresie najniższych stóp procentowych w historii, EBC drugi raz w tym roku postanowił podnieść stopy i to mimo faktu, że ogłoszona kilka dni wcześniej majowa inflacja wyniosła 2,7 proc. (o 0,1 p.p. mniej niż w kwietniu). Rada EBC podniosła podstawową stopę do 1,50 proc., stopę kredytu do 2,25 proc., a stopę depozytu do 0,75 proc. Nowe stopy procentowe będą obowiązywać od 13 lipca 2011 roku.

Dla kredytobiorców zadłużonych w euro (wg szacunków Open Finance takie kredyty hipoteczne ma 65-70 tys. gospodarstw domowych) wiadomość ta oznacza wzrost oprocentowania kredytu, a co za tym idzie – wzrost raty.

Do ustalania oprocentowania kredytów w euro banki stosują najczęściej trzymiesięczną stawkę EURIBOR, która 7 lipca br. wynosiła 1,5830 proc. Od początku marca do końca czerwca zyskała 44 p.b., co – w związku z tym, że banki stawki bazowe aktualizują raz na kwartał – oznacza, że lipcowa rata kredytu rozliczonego na 30 lat będzie (pomijając wahania kursowe) wyższa od poprzednich o ok. 5,5 proc. (26-30 zł na każde 100 tys. zł kredytu). EURIBOR nieprzerwanie rośnie ona od wiosny ubiegłego roku (kiedy to wynosił mniej niż 0,65 proc.), co oznacza, że praktycznie każda kwartalna aktualizacja stawek przynosi wzrost oprocentowania. W tym roku stopy podniesiono już dwukrotnie, ale z dynamiki notowań EURIBOR-u można wywnioskować, że oczekiwana jest jeszcze co najmniej jedna podwyżka.

Należy jednak pamiętać, że na ratę kredytu walutowego, oprócz oprocentowania, wpływają kursy walut. Teoretycznie jest tak, że wzrost stóp procentowych powinien prowadzić do umocnienia danej waluty, czyli kurs EUR/PLN powinien wzrosnąć. Ale rynek walutowy w ostatnich kwartałach zachowuje się bardzo nieprzewidywalnie i wszelkie prognozy dotyczące kursów są wielce niepewne.

Euro jest aktualnie drugą najpopularniejszą walutą na polskim rynku kredytów hipotecznych. W pierwszym kwartale 2011 roku kredyty w euro stanowiły 13,2 proc. rynku.


Marcin Krasoń, Open Finance

Dołącz do dyskusji: EBC podniósł stopy procentowe. Co to oznacza dla kredytobiorców?

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl