SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Edipresse Polska bez 26 proc. przychodów. 17,5 mln zł zysku dzięki sprzedaży siedziby

W ub.r. wydawnictwo prasowo-książkowe Edipresse Polska, niedawno przejęte przez Burdę, zanotowało spadek wpływów sprzedażowych o 26 proc. do 68,3 mln zł, a jego zysk netto poszedł w górę z 3,72 do 17,5 mln zł. Wzrost rentowności to efekt przede wszystkim sprzedaży za ok. 18 mln zł warszawskiej siedziby swojemu ówczesnemu właścicielowi.

Przychody Edipresse Polska z reklam i sprzedaży prasy zmalały rok do roku z 54,45 do 47,16 mln zł. Firma w sprawozdaniu nie wyszczególniła, ile wyniosły wpływy ze sprzedaży prasy, ile z reklam prasowych, a ile z reklam internetowych.

Portfolio prasowe Edipresse Polska obejmuje magazyny luksusowe „Viva!”, „Viva! Moda”, magazyn people „Party” oraz pisma typu true stories (łącznie 13 tytułów). Pod koniec 2020 roku spółka zamknęła dwutygodnik „Flesz. Gwiazdy & Styl”, a w kwietniu ub.r. - dwumiesięcznik „Uroda Życia”.

Do wydawcy należy też grupa serwisów internetowych, m.in. witryny tytułów prasowych firmy, a także Wizaz.pl, Niania.pl, Polki.pl, Gotujmy.pl i Ilewazy.pl. Na początku ub.r. spółka właśnie uruchomiła serwis Modago.pl oraz przedłużyła współpracę z reklamową z TVN Media dotyczącą jej witryn internetowych.

Z kolei przychody wydawnictwa z pozostałej sprzedaży (m.in. książek) poszły w dół z 37,9 do 21,14 mln zł.

W Edipresse Polska ponad 100 pracowników

Koszty operacyjne Edipresse Polska w ub.r. sięgnęły 70,29 mln zł, co wobec 89,8 mln zł rok wcześniej oznacza spadek o 21,7 proc. Wynika to głównie ze zmniejszenia się wydatków na usługi obce z 61,25 do 39,46 mln zł.

Natomiast nakłady na wynagrodzenia wzrosły z 20,02 do 23,17 mln zł, a na ubezpieczenia społeczne i inne świadczenia pracownicze - z 2,1 do 2,35 mln zł.

W ub.r. w firmie pracowały na etatach średnio 102 osoby, wobec 118 rok wcześniej. Liczba pracowników w redakcjach (dziennikarzy, fotoreporterów, grafików, osób z obsługi redakcji) wzrosła z 33 do 35, a tych z pionów administracyjnych (m.in. marketingu, reklamy, zarządu) spadła z 85 do 67.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

Koszty zużycia materiałów i energii poszły w dół z 2,38 do 1,42 mln zł, wydatki na amortyzację - z 3,29 do 3,17 mln zł.

Wynik sprzedażowy brutto spółki zmalał z 2,55 mln zł zysku do 1,99 mln zł straty.

18 mln zł ze sprzedaży siedziby

Pozostałe wskaźniki rentowności Edipresse Polska poszły mocno w górę, przede wszystkim dzięki wzrostowi pozostałych przychodów operacyjnych z 4,54 do 21,4 mln zł.

Wpływy z aktualizacji aktywów niefinansowych zmalały z 3,17 do 2,15 mln zł. Dodatkowo firma uzyskała 18,33 mln zł z rozchodu niefinansowych aktywów trwałych. W sprawozdaniu nie wskazała dokładnie, o które aktywa chodzi, zaznaczyła natomiast, że w grudniu sprzedała spółce powiązanej (chodzi o Edipresse Groupe) „prawa do wieczystego użytkowania gruntu, budynku związanego z tym gruntem oraz części jego wyposażenia”.

To zapewne kamienica przy ul. Wiejskiej w Warszawie, gdzie przez lata funkcjonowało Edipresse Polska. W związku z transakcją w bilansie firmy wartość posiadanych nieruchomości zmalała w ub.r. z 23,48 mln zł do zera, a wartość urządzeń technicznych i maszyn - z 2,16 do 1,11 mln zł.

W maju ub.r. zapowiedziano, że Edipresse Polska zostanie kupiona od Edipresse Groupe przez Burda Media Polska. Pod koniec lutego br. na transakcję zgodził się prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, sfinalizowano ją z początkiem kwietnia. W konsekwencji pracownicy Edipresse Polska w najbliższym czasie przeniosą się do biura nowego właściciela.

17,7 mln zł dywidendy dla Edipresse Groupe

Wpływy finansowe Edipresse Polska poszły w górę z 984,1 tys. zł do 3,89 mln zł, na zeszłoroczną kwotę złożyło się przede wszystkim 3,5 mln zł z dywidendy od spółki zależnej Edipresse Home. Natomiast koszty finansowe zmalały z 340,6 do 197,8 tys. zł.

Zysk operacyjny firmy poszedł w górę z 5,96 do 19,13 mln zł, zysk brutto - z 6,6 do 22,82 mln zł, a zysk netto - z 3,72 do 17,5 mln zł. Kwota zapłaconego podatku dochodowego zwiększyła się z 2,88 do 5,32 mln zł.

W drugiej połowie marca Edipresse Groupe odbył ostatnie walne zgromadzenie jako właściciel spółki Edipresse Polska. Zdecydował, że otrzyma od niej 17,72 mln zł dywidendy: cały zeszłoroczny zysk netto plus 217,2 tys. zł z kapitału zapasowego.

Dołącz do dyskusji: Edipresse Polska bez 26 proc. przychodów. 17,5 mln zł zysku dzięki sprzedaży siedziby

7 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Ja
W redakcjach nie ma fotoreporterów. Są fotoedytorzy.
0 0
odpowiedź
User
lplp
wszystkie te pisemka to badziewie muł
0 0
odpowiedź
User
a
ta kamienica jest o wiele, wile więcej warta niż 18 milionów. Gdzie jest skarbówka????
0 0
odpowiedź