SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Ekipa Holding obniża swoją wartość o 217 mln zł. Odpis będzie kosztował 1,8 mln zł

Influencerska Ekipa Holding w efekcie zmiany metody rachunkowości zmniejsza swoją wartość w bilansie aż o 216,93 mln zł. Odpisy amortyzacyjne rozłożono na osiem lat, pierwszy obniży zysk netto spółki za ub.r. o 1,79 mln zł.

Karol „Friz” Wiśniewski, fot. screen z InstagramaKarol „Friz” Wiśniewski, fot. screen z Instagrama

W komunikacie giełdowym Ekipa Holding podano, że wartość firmy dla potrzeb amortyzacji ustalono w oparciu o standard rachunkowości MSSF3. Wynosi ona 21,46 mln zł, podczas gdy w bilansie firmy na koniec września ub.r. było to aż 238,39 mln zł.

Wyjaśniono, że dotychczas amortyzacji wartości spółki nie wykazywano w jej księgach rachunkowych, ponieważ nie przeprowadzono testu na utratę wartości.

Obniżenie wartości firmy wiąże się z odpisami amortyzacyjnymi, które rozłożono na osiem lat. Pierwszy, w wysokości 1,79 mln zł, zostanie ujęty w wynikach za czwarty kwartał i cały ub.r.

Ekipa przekonuje, że „poprzez pomniejszenie wysokości kapitału zapasowego po stronie pasywów, odpowiednio, w sposób istotny, zmniejszy się suma bilansowa spółki”.

Przed wejściem na giełdę markę Ekipa wyceniona na 240 mln zł

Ekipa Holding na warszawskiej giełdzie pojawiła się w połowie maja ub.r., poprzez tzw. odwrotne przejęcie notowanego na bocznym rynku Beskidzkiego Biura Inwestycyjnego. Formalnie to BBI przejęło Ekipę, ale dzięki dużej emisji nowych akcji to jej udziałowcy kontrolują firmę, która zmieniła nazwę na Ekipa Holding.

Na potrzeby fuzji dokonano wyceny obu firm według stanu na 1 sierpnia 2021 roku. Wartość rynkową Beskidzkiego Biura Inwestycyjnego określono na 26,44 mln zł w oparciu o jego kurs giełdowy, została. Natomiast wartość godziwą Ekipa Holding metodą wartości skorygowanej aktywów netto ustalono na 252,25 mln zł.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

Tak wysoka wycena wynika z przyjęcia, że w najbliższych latach wyniki finansowe Ekipa Holding skokowo wzrosną: z 3 mln zł wpływów i 1 mln zł zysku operacyjnego w 2021 roku do 120 mln zł przychodów i 80 mln zł zysku operacyjnego w 2025 roku. Na tej podstawie wartość znaku towarowego Ekipa oszacowano na 240,97 mln zł.

Ekipa ze stratą, spór wśród twróców

Do września ub.r. Ekipa Holding była na minusie: w trzecim kwartale zanotowała 6,49 mln zł przychodów, 7,77 mln zł kosztów operacyjnych i 1,5 mln zł straty netto (tłumaczyła to zmianą swojego modelu biznesowego), a w trzech kwartałach jej strata netto wyniosła 1,69 mln zł.

Wyniki z czwartego kwartału firma poda we wtorek.

Pod koniec września Ekipa Holding poinformowała, że Maria Ryskala (znana pod pseudonimem Marcysia), Marta Błoch (ps. Murcix), Mateusz Trąbka (ps. Tromba), Jakub Patecki (ps. Patec), Mateusz Krzyżanowski (Mini Majk) i Kamil Chwastek (Poczciwy Krzychu) złożyli wypowiedzenia umów z firmą i jej spółką zależną Ekipa Management. Chodzi o długoterminowe umowy dotyczące zarządzania wizerunkami influencerów oraz kampaniami reklamowymi. Ekipa Holding podkreśliła, że po zweryfikowaniu złożonych dokumentów uznaje wypowiedzenia za „całkowicie bezskuteczne wobec braku istnienia podstaw prawnych oraz faktycznych do ich złożenia, mając na uwadze tak treść umów, jak i powszechnie obowiązujących przepisów prawa”.

Za to szóstka twórców podtrzymała swoje stanowisko. - Nie uznajemy reprezentacji EKIPA Holding SA ani podmiotów powiązanych z tą spółką. Mimo podejmowanych prób polubownego rozwiązania spornych kwestii, napotkaliśmy na opór władz spółki. Wypowiedzenie umów, jest konsekwencją nie przyjęcia propozycji porozumienia, jaką złożyliśmy zarządowi spółki - stwierdzili we wspólnym oświadczeniu. Zadeklarowali firmie „chęć dokończenia wszystkich komercyjnych projektów (o ile występowały) i profesjonalne wypełnienie naszych obowiązków względem podmiotów trzecich”.

Przy kursie 4,41 zł z zamknięcia poniedziałkowej sesji kapitalizacja giełdowa Ekipa Holding wynosi 180 mln zł. Głównymi akcjonariuszami spółki są założyciel Ekipy Karol „Friz” Wiśniewski (ma 41,21 proc. walorów), Łukasz Wojtyca, znany też jak „Wujek Łuki” (19,68 proc.) oraz fundusz JR Holding (13,43 proc.).

Od maja ub.r. akcje spółki staniały o ok. 40 proc., ale od dołka z drugiej połowy listopada kurs wzrósł o ponad połowę, a od początku stycznia o 29 proc. Od stycznia br., po rezygnacji Krzysztofa Misiałkiewicza, prezesem firmy jest Łukasz Wojtyca.

Dołącz do dyskusji: Ekipa Holding obniża swoją wartość o 217 mln zł. Odpis będzie kosztował 1,8 mln zł

23 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Myślę że
Za osiem lat to mogą być jedynie wspomnieniem.
odpowiedź
User
I git
Idźcie na całość .Obniżajcie do -217 dacie radę lodziarze .
odpowiedź
User
smoleń
A ja powiem bez kozery .... pincet.
odpowiedź