SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Eksperci chwalą nominację Pauliny Stolarek na szefową Trójki (opinie)

Powołanie Pauliny Stolarek na dyrektora radiowej Trójki to dobra decyzja, bo jest ona doświadczonym dziennikarzem i umie zarządzać redakcją. Z drugiej strony, zarząd Polskiego Radia zachował się bardzo zachowawczo i nie chciał otwierać kolejnego frontu konfliktu - oceniają Michał Karnowski, Barbara Górska, Daniel Adamski, Igor Janke i Ewa Wanat.

fot. polskie radio Article

Wczoraj zarząd Polskiego Radia powołał Paulinę Stolarek na stanowisko dyrektora Trójki. Poprzednio Trójką kierowała Magdalena Jethon, która pracę straciła na początku stycznia.

Paulina Stolarek w latach 2007-2014 była redaktor naczelną miesięcznika „Voyage”. W latach 2003-2005 pełniła funkcję wicenaczelnej i redaktor naczelnej w magazynie „Marie Claire”. Wcześniej przez 10 lat pracowała w Radiu ZET. Najpierw była wydawcą serwisów informacyjnych, od 1991 do 2000 roku szefową działu informacji, a w latach 1994-1995 także redaktorem naczelnym. Ze stacji odeszła jesienią 2000 roku wraz z grupą dziennikarzy sprzeciwiających się zmianom wprowadzanym przez nowe kierownictwo. W ostatnich latach współpracowała m.in. z magazynami „Uroda Życia” i „Art & Business”.

Michał Karnowski, członek zarządu Grupy Fratria ds. redakcyjnych, a w przeszłości prowadzący „Salon Polityczny Trójki”, twierdzi, że Program III pod kierownictwem Magdaleny Jethon był rozgłośnią bardzo zaangażowaną.

- Trójka bardzo mocno wspierała poprzednią ekipę rządzącą. To było słychać na antenie, a nawet jeśli ktoś nie słyszał to mógł zobaczyć, kiedy pani Jethon była uczestniczką akcji „Orzeł może” i wręczania zegarka przez ówczesnych szefów mediów publicznych prezydentowi Bronisławowi Komorowskiemu. To przekraczało dopuszczalną granicę - ocenia Michał Karnowski.

- Nominację Pauliny Stolarek oceniam jako bardzo zachowawczą i wynikającą z niechęci do otwierania kolejnego frontu. Myślę, że przeważy kontynuacja niż poważne zmiany. Oczywiście, brak obiektywizmu Trójki trzeba zmienić. Czy ktoś, kto pracował przez wiele lat w Radiu ZET tego dokona? Nie wiem. Rozumiem, że zarząd Polskiego Radia uzyskał tę pewność. Na drugim biegunie jest kulturotwórcza rola Programu III, którą warto doceniać i nie wolno jej zepsuć - dodaje.

Barbara Górska, associate director w Ernst & Young, która pracowała w Radiu ZET razem z Pauliną Stolarek, wskazuje, że nowa szefowa Trójki jest doświadczonym dziennikarzem, redaktorem i menedżerem.

- Przez kilka lat była moją szefową w Radiu ZET i mogę zaświadczyć, wspierając opinię własnym doświadczeniem, że posiada „charyzmę przywódczą”, czyli kwalifikacje dobrego lidera, umiejącego budować zespoły i rozwijać talenty - ocenia Górska. - Ma na swoim koncie wieloletnie kierowanie radiowym działem informacji ogólnopolskiej anteny, co w praktyce oznaczało na etapie jej pracy w Radiu ZET nie tylko zarządzanie zespołami dziennikarzy, lecz także pionierskimi na polskim rynku, innowacyjnymi projektami radiowymi - wylicza Barbara Górska.

Na doświadczenie w Radiu ZET uwagę zwraca również Daniel Adamski, obecny dyrektor informacji tej rozgłośni. - Była szefem informacji, to jest dobre świadectwo. Nie pracowała w radiu od szesnastu lat, można się spodziewać, że po takiej przerwie będzie miała świeże spojrzenie na radio - ocenia Adamski.

- Ta nominacja pokazuje, że to nie jest polityczna decyzja. Pani Paulina Stolarek ma duże doświadczenie w zarządzaniu dziennikarzami. Zobaczymy, jaką ma koncepcję Trójki - zaznacza z kolei Igor Janke, partner w firmie Bridge. - W ogóle nie można zarzucić partyjności nominowanym w Polskim Radiu osobom. Paulina Stolarek, Rafał Porzeziński czy Barbara Stanisławczyk to nie są osoby kojarzone politycznie - dodaje.

Podobnie uważa Barbara Górska, która podkreśla, że Paulina Stolarek jest „jedną z nielicznych już na rynku medialnym osobowości, które trudno zakwalifikować jako zorientowane liberalnie i lewicowo bądź też konserwatywnie i prawicowo”. - Jest profesjonalistką „ponad podziałami”, co jak sądzę i w co dziś mocno wierzę, bardzo się obecnie przyda radiowej Trójce. Zakładam, że „lejąc oliwę na wzburzone morze” ideologicznych pojedynków zrealizuje strategię programową, która docelowo podniesie jakość tej anteny - podkreśla Górska.

Natomiast Ewa Wanat, była redaktor naczelna Polskiego Radia RDC, uważa, że Trójka świetnie funkcjonowała pod kierownictwem Magdaleny Jethon.

- Nie ma żadnego powodu merytorycznego, żeby odwoływać dobrego dyrektora radia, które dobrze funkcjonowało. To jest niezbyt honorowe przyjmować stanowisko dyrektora Programu III w takiej sytuacji - ocenia Ewa Wanat.

Z danych Radio Track wynika, że w czwartym kwartale ub.r. udział Trójki w rynku radiowym wyniósł 7,8 proc.

Powołanie Stolarek to kolejna zmiana na stanowisku dyrektorskim w Polskim Radiu, po tym jak na początku stycznia powołano nowy zarząd nadawcy (prezesem jest Barbara Stanisławczyk, a członkami zarządu: Jerzy Kłosiński i Marcin Palade). W połowie miesiąca nowym szefem Jedynki został Rafał Porzeziński, redaktorem naczelnym Polskiego Radia dla Zagranicy został Tomasz Wybranowski, a szefem Informacyjnej Agencji Radiowej - Tomasz Kowalczewski.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Eksperci chwalą nominację Pauliny Stolarek na szefową Trójki (opinie)

33 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
kk
Zamienił stryjek siekierkę na kijek. A Karnowski niech pamięta: TKM nigdy się nie kończy!
47 22
odpowiedź
User
ala
16 lat poza radiem, jakies g..niane pisemka i nagle szefuje 3? chore..
57 28
odpowiedź
User
Trener II klasy Jarząbek
Ludzie, dajcie tej dziewczynie wykonać jakieś ruchy kadrowo programowe, a potem zabierzcie się za krytykę. Niech wykona pierwszy ruch i posadzi cztery litery w dyrektorskim fotelu. Na bozię !!
48 25
odpowiedź
User
Gandalf
Karnowski wytykający brak obiektywizmu, to jest szczyt hipokryzji. Niech lepiej wręczy kolejną nagrodę prezesowi Kaczyńskiemu.
63 25
odpowiedź
User
maja
Z Karnowskiego taki znawca radia jak z koziej..... nie napiszę dalej;-)
58 24
odpowiedź