SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Eksport wzrośnie o 10,5 proc. a import o 12,0 proc. w tym roku

Eksport Polski wzrośnie w tym roku o ok. 10,5% i wyniesie 133,0 mld euro, zaś import zwiększy się o ok. 12,0% do 150,3 mld euro, uważają analitycy Ministerstwa Gospodarki. W efekcie deficyt obrotów towarowych wzrośnie do poziomu ok. 17,3 mld euro, tj. o ok. 3,5 mld wobec 2010 roku.

Eksport wzrośnie o 10,5 proc. a import o 12,0 proc. w tym roku

"Biorąc pod uwagę uwarunkowania zewnętrzne i wewnętrzne polskich obrotów towarowych, przewiduje się, że w 2011 roku eksport wzrośnie o 10,5%, do poziomu ok. 133 mld euro, import wzrośnie o 12% do poziomu ok. 150,3 mld euro, a deficyt obrotów towarowych wzrośnie do poziomu ok. 17,3 mld euro, tj. o ok. 3,5 mld euro głębszego niż w 2010 roku" - napisali analitycy w "Raporcie o stanie handlu zagranicznego".

W ich ocenie, przewidywane na 2011 rok scenariusze rozwoju sytuacji gospodarczej w otoczeniu międzynarodowym polskiego handlu zagranicznego potwierdzają generalnie kontynuację ożywienia gospodarczego, popytu oraz wymiany handlowej, to jednak równocześnie wskazują na znaczne spowolnienie tempa tego wzrostu, zwłaszcza popytu wewnętrznego oraz popytu importowego. Dotyczy to w szczególności kluczowych dla polskich eksporterów rynków unijnych.

"W aktualnych projekcjach podkreśla się zarazem znaczny obszar napięć i niepewności, związanych m.in. z wysokim poziomem bezrobocia w krajach rozwiniętych – co poważnie ogranicza wykorzystanie potencjału wytwórczego i perspektywy wzrostu w dłuższej perspektywie, kryzys finansowy w niektórych krajach strefy euro oraz ostatnie wydarzenia w Afryce Północnej i w Japonii. Oceny te znalazły swój wyraz w najnowszych prognozach podstawowych wskaźników makroekonomicznych na rok 2011 i 2012 przedstawionych przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy i OECD" - czytamy w raporcie.

Resort przypomina, że eksperci MFW szacują, iż w bieżącym roku globalny PKB wzrośnie o 4,3% wobec wzrostu o 5,1% w roku 2010. Wolniejsze tempo wzrostu gospodarczego spodziewane jest zarówno w gospodarkach rozwiniętych – 2,2% w porównaniu ze wzrostem o 3% w 2010 roku, jak i rozwijających się i wschodzących – 6,6% wobec 7,4% w roku 2010.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Eksport wzrośnie o 10,5 proc. a import o 12,0 proc. w tym roku

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl