SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Atak uzbrojonego gangu na stację telewizyjną w Ekwadorze. W kraju stan wyjątkowy

Zamaskowani, uzbrojeni bandyci włamali się do prowadzącego program na żywo studia telewizji publicznej TC w Guayaquil w Ekwadorze. Kazali się ludziom położyć na podłogach, celowali do nich z broni, bili ich. Po ataku policja aresztowała 13 osób. W wyniku akcji rannych zostało dwóch pracowników stacji. Prezydent wprowadził stan wyjątkowy. Peru uszczelnia granice, a Stany Zjednoczone oferują pomoc.

Duży wzrost przemocy w Ekwadorze, zarówno w więzieniach, jak i poza nimi, związany jest z walką między kartelami narkotykowymi, zarówno zagranicznymi, jak i lokalnymi, o kontrolę szlaków kokainy do Stanów Zjednoczonych i Europy.

CZYTAJ TAKŻE: W 2022 roku zginęło na świecie co najmniej 67 dziennikarzy

Ekwador “w stanie wojny domowej”

Incydent w studiu telewizyjnym w Guayaquil miał prawdopodobnie związek z ucieczką z miejscowego więzienia szefa gangu Choneros, Adolfo Macíasa Villamara, znanego jako Fito. Po zniknięciu gangstera z celi prezydent Ekwadoru wprowadził w poniedziałek 60-dniowy stan wyjątkowy. Od tego czasu zginęło co najmniej 10 osób.  

We wtorek prezydent informował, że mobilizuje siły zbrojne do przeprowadzenia operacji wojskowych, mających na celu zniszczenie „transnarodowej przestępczości zorganizowanej, organizacjami terrorystycznymi i wojowniczymi podmiotami niepaństwowymi”. 

Prezydent Daniel Noboa stwierdził, że kraj jest w stanie wojny domowej. 

Sytuacja w Ekwadorze spowodowała, że sąsiadujące Peru rozmieściło siły policyjne na granicy, by zapobiec przeniesieniu się zamieszek. Ataki potępiły Stany Zjednoczone, zapewniając jednocześnie prezydenta Daniela Noboę o gotowości udzielenia pomocy.

Terroryści w telewizyjnym studio w Ekwadorze

Podczas wtorkowego ataku na stację telewizyjną jeden z gangsterów wycelował w głowę jednego z jeńców. Słychać było błagającą kobietę: - Nie strzelaj, proszę, nie strzelaj – prosiła, jak podaje agencja informacyjna AFP. W tle było słychać krzyk cierpiącego człowieka.  

Szefostwo TC poinformowało, że jeden z operatorów został postrzelony w nogę, a drugiemu złamano rękę.   

- Niech Bóg do tego nie dopuści. Przestępcy są na antenie – jeden z pracowników wysłał taką wiadomość na WhatsAppie  

- Uważajcie, oni próbują wejść, kradną, napadają na nas – informował przez słuchawki producent.  

Policja zapowiada, że sprawcy, którzy udostępnili nagrania w mediach społecznościowych zostaną potraktowani jak terroryści.

Stan wyjątkowy w Ekwadorze

Od poniedziałku w Ekwadorze obowiązuje godzina policyjna, a służby bezpieczeństwa próbują przywrócić porządek w co najmniej sześciu więzieniach, w których wybuchły zamieszki. W Guayaquil w panuje chaos, jest duży ruch i ciągłe alarmy. 

- We wtorkowych atakach powiązanych z gangami przestępczymi w Guayaquil zginęło osiem osób, a trzy zostały ranne. W pobliskim mieście Nobol dwóch funkcjonariuszy policji zostało zabitych przez uzbrojonych przestępców – podała policja.  

W Riobamba prawie 40 więźniów, w tym inny skazany baron narkotykowy, uciekło z więzienia.  

Porwano także co najmniej siedmiu funkcjonariuszy policji, a wideo krążące w mediach społecznościowych pokazuje trzech porwanych policjantów, siedzących na ziemi, z wycelowanym w nich pistoletem, Jeden z nich jest zmuszony odczytać oświadczenie skierowane do prezydenta Noboa - podaje AFP. 

CZYTAJ TAKŻE: Julian Assange otrzyma azyl w Ekwadorze? 

- Wypowiedzieliście wojnę, wojnę wywołacie. Ogłosiliście stan wyjątkowy. Ogłaszamy, że policja, cywile i żołnierze są łupem wojennym – czytał policjant. Ze względów bezpieczeństwa policja ewakuowała budynek rządowy w Quito.  

- Nie widzieliśmy wcześniej czegoś takiego, gdzie kanał został praktycznie przejęty, a transmisja zaczynała się od strzelanin i porwań. Co z naszym bezpieczeństwem?  – pyta dziennikarz Francisco Rosas. 

Choneros, Fito, masakry więźniów w Ekwadorze

W ostatnich latach w więzieniach w Ekwadorze dochodziło do wielu zamieszek związanych z rywalizacją osadzonych gangów. Kończyły się masakrami więźniów.  

Choneros to potężny gang, który prawdopodobnie stoi za wieloma śmiertelnymi zamieszkami i bójkami więziennymi, które w ostatnich latach wybuchały w ekwadorskich więzieniach.  

Fito najprawdopodobniej uciekł na kilka godzin przed planowanym przeniesieniem. Zatrzymano dwóch strażników więziennych pod zarzutem pomocy w ucieczce. Dzień później z innego więzienia uciekł kolejny szef gangu z 40 więźniami. 

Prezydenta Noboa wprowadzając stan wyjątkowy wymieniał gang Choneros i 21 innych zorganizowanych grup przestępczych.

Dołącz do dyskusji: Atak uzbrojonego gangu na stację telewizyjną w Ekwadorze. W kraju stan wyjątkowy

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
c
To tam też mają swojego Sienkiewicza?
1 1
odpowiedź