SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Elon Musk nie kupi Twittera i wypowiada umowę o przejęciu. Zarząd firmy podejmie kroki prawne

Elon Musk, szef Tesli i SpaceX, napisał Twitterowi w piątek, że kończy porozumienie zawarte z zarządem w sprawie zakupu sieci społecznościowej z powodu „fałszywych i wprowadzających w błąd” informacji o firmie. Zarząd serwisu zapowiedział, że przed sądem będzie starać się o sfinalizowanie transakcji.

Elon Musk (screen: YouTube/TED)Article

W opublikowanym liście prawnicy Muska zapewniają, że Twitter nie dotrzymał zobowiązań zawartych w umowie, nie podając wszystkich wymaganych informacji na temat liczby nieautentycznych kont i spamu.

"Zarząd Twittera jest zobowiązany do zamknięcia transakcji po cenie i zgodnie z warunkami uzgodnionymi z panem Muskiem i planuje podjąć kroki prawne w celu wyegzekwowania umowy o fuzji" - napisał wczoraj prezes zarządu Twittera Bret Taylor. "Jesteśmy przekonani, że zwyciężymy w sądzie w stanie Delaware" - dodał.

Według CNN "oskarżając Twittera o istotne złamanie umowy o fuzji, Elon Musk argumentuje, że nie ma obowiązku wypłacenia 1 miliarda dolarów kary umownej określonej w warunkach dotyczących zerwania umowy".

- Sposób, w jaki te rzeczy zwykle przebiegają, polega na tym, że jeśli istnieje miliardowa opłata za zerwanie umowy i to ty podejmujesz próbę zakupu, to ta kwota jest egzekwowana przeciwko tobie - powiedział profesor prawa na Uniwersytecie w Richmond Carl Tobias. - Chyba, że pojawia się jakieś naruszenie materialne lub jakiś powód, który przekona sąd do tego, że Twitter nie wywiązuje się z umowy - dodał.

Twitter kasuje milion kont dziennie

Twitter w ostatnich tygodniach wielokrotnie powtarzał, że liczba fałszywych kont na jego platformie wynosi mniej niż 5 proc. Multimiliarder i jego zespół uważają, że sieć kłamie, a to wpływa na rentowność jego biznesu, a tym samym na wartość firmy.

Na czwartkowym briefingu prasowym Twitter podzielił się z mediami danymi dotyczącymi działań podejmowanych w celu zwalczania spamu na platformie.

Poinformowano, że każdego dnia z Twittera kasowanych jest milion kont generujących spam.

Administratorzy w celu uniknięcia pomyłek sprawdzają takie dane konta jak adres IP, przypisane numery telefonów i lokalizacje.

Twitter generuje spam?

Serwis w ten sposób odniósł się do zarzutów Elona Muska, który chciał dowiedzieć się, czy spam-konta faktycznie stanowią znacznie mniej niż 5 proc. aktywnej bazy użytkowników Twittera w każdym kwartale. Miliarder kwestionował odsetek spamowych kont w serwisie, grożąc nawet zerwaniem negocjacji kupna Twittera.  

Musk argumentował, nie przedstawiając dowodów, że Twitter znacznie zaniża liczbę botów rozpowszechniających dezinformację  i generujących fałszywe treści.

Od tygodni eksperci debatują, czy Elon Musk chciał wycofać swoją ofertę, czy negocjować niższą cenę. Rezygnując ze swojego zobowiązania do zakupu Twittera, biznesmen naraża się na poważne postępowanie sądowe. Obie strony zobowiązały się wypłacić w pewnych okolicznościach odprawę w wysokości do 1 miliarda dolarów.

Umowa zawarta 25 kwietnia

Musk 25 kwietnia zawarł ostateczną umowę z zarządem grupy na zakup sieci społecznościowej po cenie 54,20 dolarów za akcję, czyli łącznie 44 miliardy dolarów. Od tego czasu Twitter stracił ponad jedną czwartą swojej wartości, zaś akcje Tesli również spadły w tym czasie o prawie 25 proc.

Na koniec pierwszego kwartału br. Twitter miał 229 mln odwiedzających go codziennie użytkowników. Kwartale przychody platformy zwiększyły się o 16 proc. do 1,2 mld dol., a koszty - o 35 proc. do 1,33 mld dol. 513,4 mln zysku netto to efekt głównie rozliczenia sprzedaży sieci MoPub za 1,05 mld dolarów.

Dołącz do dyskusji: Elon Musk nie kupi Twittera i wypowiada umowę o przejęciu. Zarząd firmy podejmie kroki prawne

5 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
walter
mega skandal
odpowiedź
User
anna
Skoro na Twitterze jest tyle bootów i spamu.... to ile musi ich być na Facebooku i Instagramie. Pewnie tyle samo lub więcej. :)
odpowiedź
User
Iza
Niech kupi CD-Action.
odpowiedź