SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Elżbieta Bieńkowska: pieniądze z UE będą teraz wspierać głównie innowacyjność polskich firm

W nowej unijnej perspektywie finansowej Polska postawi na rozwój innowacyjności firm. Ministerstwo Rozwoju Regionalnego w programie Inteligentny Rozwój i w programach regionalnych planuje działania zmierzające do budowania w firmach większego potencjału badawczo-rozwojowego i zachęcania ich do współpracy z naukowcami. Dziś innowacyjność polskich przedsiębiorstw blokuje to, że większość z nich nie posiada w swoich strukturach komórek badawczo-rozwojowych.

Elżbieta Bieńkowska

Elżbieta Bieńkowska

Ministerstwo Rozwoju Regionalnego konsultuje projekt Umowy Partnerstwa 2014-2020. Dokument określa strategię wykorzystania unijnych funduszy, którymi Polska będzie dysponować w ciągu najbliższych siedmiu lat. Na realizację polityki spójności w latach 2014-2020 Polska otrzyma z Unii 72,9 mld euro. Największa pula środków ma zostać przeznaczona na zrównoważony transport (21 mld euro) oraz na innowacje (9,7 mld euro). W tym drugim przypadku chodzi głównie o rozwój innowacyjności w polskich firmach oraz na finansowanie badań naukowych na uczelniach.

 – Mamy cały pakiet bardzo szczegółowo rozpisanych działań, idących w kierunku budowania większego potencjału badawczo-rozwojowego w firmach i większej współpracy z uczelniami – zarówno w programie Inteligentny Rozwój i w programach regionalnych, bo to są dwa adresy dla firm – mówi Elżbieta Bieńkowska, minister rozwoju regionalnego.

Podkreśla, że w rozwoju innowacyjności polskich przedsiębiorstw przeszkadza przede wszystkim fakt, że nie posiadają one w swoich strukturach wyspecjalizowanych komórek badawczo-rozwojowych.

 – To jest ich pięta achillesowa – podkreśla minister. – Poza tym polskie uczelnie nie wymyślają produktów na rynek i to chcemy zmienić – deklaruje.

Wsparcie firm i uczelni ma się odbywać za pośrednictwem różnych działań rozpisanych w ramach poszczególnych programów.

– Mamy w Programie Operacyjnym Inteligentny Rozwój właściwie dwa pakiety: jeden skierowany do wyższych uczelni, drugi do firm, by we współpracy tworzyły produkty wysoko przetworzone, które Europa i świat będą chcieli kupować, a żeby nie kupowały ich z zewnątrz – podkreśla Elżbieta Bieńkowska.

W ramach programu projekty mają być realizowane „od pomysłu do przemysłu”, co oznacza wsparcie całego cyklu tworzenia innowacji.

 – Czyli finansowanie badań naukowych, potem wdrożenie prototypu oraz wprowadzanie na rynek gotowego produktu – wyjaśnia minister.

Projekt Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój w przyszłym miesiącu ma trafić do konsultacji społecznych.

Jak podkreśla Bieńkowska, resort chce, by wdrażanie środków z polityki spójności rozpoczęło się jak najszybciej. Jej zdaniem czwarty kwartał 2014 r. byłby do tego właściwym momentem. Pieniądze mają być przyznawane w ramach  sześciu programów krajowych i szesnastu regionalnych. Na innowacje resort rozwoju regionalnego przeznaczył 9,7 mld euro, w tym 7,6 mld na program Inteligentny Rozwój. Zastąpi on realizowaną obecnie Innowacyjną Gospodarkę.

 

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Elżbieta Bieńkowska: pieniądze z UE będą teraz wspierać głównie innowacyjność polskich firm

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl