SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Emitel chce uruchomić piąty multipleks, by nadawać kanały HD

Spółka Emitel wystąpiła z wnioskiem do Urzędu Komunikacji Elektronicznej na rezerwację częstotliwości z zakresu 470 - 790 MHz. Chce je przeznaczyć na uruchomienie tzw. piątego multipleksu naziemnej telewizji cyfrowej, gdzie mogłyby trafić kanały HD.

O planach wobec MUX-5 prezes Emitela Przemysław Kurczewski poinformował w wywiadzie z „Rzeczpospolitą”. Spółka chciałaby go uruchomić, by stworzyć nadawcom możliwość emisji w naziemnej telewizji cyfrowej kanałów w jakości HD. Jak informuje portal Wirtualnemedia.pl Urząd Komunikacji Elektronicznej, wniosek o dokonanie rezerwacji częstotliwości dotarł do UKE 18 listopada br.

 - Zgodnie z przepisami Prawa Telekomunikacyjnego, prezes UKE zobowiązany jest do rozpoznania przedmiotowego wniosku w postępowaniu administracyjnym i dokonania oceny czy możliwe jest wydanie rezerwacji zgodnie z wnioskiem strony, tj. czy temu nie sprzeciwiają się przepisy - informuje Wirtualnemedia.pl Zdzisław Wójcik z biura prasowego UKE.

W 2013 roku Emitel wystąpił z podobnym wnioskiem na rezerwację częstotliwości z zakresu 470 - 790 MHz, by uruchomić z ich wykorzystaniem ósmy multipleks naziemnej telewizji cyfrowej.

 Wtedy Urząd najpierw zarządził konsultacje dotyczące tych częstotliwości, a potem rozpisał konkurs na jego operatora, który wygrał Emitel.

Zgodnie z decyzją KRRiT, na MUX-8 mają pojawić się kanały WP1 (stworzony przez Grupę Wirtualna Polska), TV# (ZPR Media), Kiwi TV (Agora) oraz Zoom TV (projekt Fundacji PIKSEL oraz Kino Polska TV), które wygrały w konkursach organizowanych przez regulatora. Nadawcy cały czas czekają na oficjalne dokumenty z biura Krajowej Rady. Ponadto trzy sloty na MUX-8 zajmie Telewizja Polska, która nie podała jeszcze, jakie stacje tam zamierza uruchomić.

Kurczewski w rozmowie z „Rzeczpospolitej” podał, że w lipcu br. MUX-8 osiągnie już zasięg 40 proc. pokrycia powierzchni kraju, a za rok może to być już 95 proc. Do tego jest potrzebna rozbudowa infrastruktury wieżowej i zbudowanie nowych systemów antenowych, a inwestycja ta - według szefa Emitela - pochłonie dziesiątki mln zł. Głównie od osiągniętego zasięgu, zależeć będzie kiedy nadawcy zdecydują się na podpisanie umów z operatorem i rozpoczęcie emisji swoich kanałów na tym multipleksie.

W Polsce działają obecnie trzy multipleksy: MUX-1, MUX-2 i MUX-3, oferujące dostęp do 24 bezpłatnych kanałów telewizyjnych. Ponadto funkcjonuje dedykowany pierwotnie telewizji mobilnej MUX-4 na którym Cyfrowy Polsat uruchomił ofertę płatnej telewizji pod marką TV Mobilna.

Dołącz do dyskusji: Emitel chce uruchomić piąty multipleks, by nadawać kanały HD

17 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
antyHD
O Boże, nie, tylko nie to!!! :( Kanałów HD w telewizji naziemnej być nie powinno!!!!!!!! :x Jeden kanał HD zajmuje miejsce dwóch kanałów SD. Szkoda marnować miejsce w MUXach, lepiej dać ludziom więcej kanałów SD niż mniej HD. Jeśli ktoś nie wyobraża sobie życia bez HD, niech spada do kablówki albo platform satelitarnych. W naziemnej trzeba postawić na ilość kanałów, a nie na jakieś HD!!!!!
odpowiedź
User
Ex
Ja uważam że na MUX 5 powinny znaleźć się bezpłatne kanały w HD, a na te miejsca z których zwolni się miejsce w SD rozpisać konkurs dla nowych nadawców. Chodzi o 4 stacje prywatne HD i 4 stacje nowych nadawców w SD.
odpowiedź
User
Ex
Ja uważam że na MUX 5 powinny znaleźć się bezpłatne kanały w HD, a na te miejsca z których zwolni się miejsce w SD rozpisać konkurs dla nowych nadawców. Chodzi o 4 stacje prywatne HD i 4 stacje nowych nadawców w SD.
odpowiedź