SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Emitel chce uruchomić piąty multipleks, by nadawać kanały HD

Spółka Emitel wystąpiła z wnioskiem do Urzędu Komunikacji Elektronicznej na rezerwację częstotliwości z zakresu 470 - 790 MHz. Chce je przeznaczyć na uruchomienie tzw. piątego multipleksu naziemnej telewizji cyfrowej, gdzie mogłyby trafić kanały HD.

fot. Shutterstock.com Article

O planach wobec MUX-5 prezes Emitela Przemysław Kurczewski poinformował w wywiadzie z „Rzeczpospolitą”. Spółka chciałaby go uruchomić, by stworzyć nadawcom możliwość emisji w naziemnej telewizji cyfrowej kanałów w jakości HD. Jak informuje portal Wirtualnemedia.pl Urząd Komunikacji Elektronicznej, wniosek o dokonanie rezerwacji częstotliwości dotarł do UKE 18 listopada br.

 - Zgodnie z przepisami Prawa Telekomunikacyjnego, prezes UKE zobowiązany jest do rozpoznania przedmiotowego wniosku w postępowaniu administracyjnym i dokonania oceny czy możliwe jest wydanie rezerwacji zgodnie z wnioskiem strony, tj. czy temu nie sprzeciwiają się przepisy - informuje Wirtualnemedia.pl Zdzisław Wójcik z biura prasowego UKE.

W 2013 roku Emitel wystąpił z podobnym wnioskiem na rezerwację częstotliwości z zakresu 470 - 790 MHz, by uruchomić z ich wykorzystaniem ósmy multipleks naziemnej telewizji cyfrowej.

 Wtedy Urząd najpierw zarządził konsultacje dotyczące tych częstotliwości, a potem rozpisał konkurs na jego operatora, który wygrał Emitel.

Zgodnie z decyzją KRRiT, na MUX-8 mają pojawić się kanały WP1 (stworzony przez Grupę Wirtualna Polska), TV# (ZPR Media), Kiwi TV (Agora) oraz Zoom TV (projekt Fundacji PIKSEL oraz Kino Polska TV), które wygrały w konkursach organizowanych przez regulatora. Nadawcy cały czas czekają na oficjalne dokumenty z biura Krajowej Rady. Ponadto trzy sloty na MUX-8 zajmie Telewizja Polska, która nie podała jeszcze, jakie stacje tam zamierza uruchomić.

Kurczewski w rozmowie z „Rzeczpospolitej” podał, że w lipcu br. MUX-8 osiągnie już zasięg 40 proc. pokrycia powierzchni kraju, a za rok może to być już 95 proc. Do tego jest potrzebna rozbudowa infrastruktury wieżowej i zbudowanie nowych systemów antenowych, a inwestycja ta - według szefa Emitela - pochłonie dziesiątki mln zł. Głównie od osiągniętego zasięgu, zależeć będzie kiedy nadawcy zdecydują się na podpisanie umów z operatorem i rozpoczęcie emisji swoich kanałów na tym multipleksie.

W Polsce działają obecnie trzy multipleksy: MUX-1, MUX-2 i MUX-3, oferujące dostęp do 24 bezpłatnych kanałów telewizyjnych. Ponadto funkcjonuje dedykowany pierwotnie telewizji mobilnej MUX-4 na którym Cyfrowy Polsat uruchomił ofertę płatnej telewizji pod marką TV Mobilna.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Emitel chce uruchomić piąty multipleks, by nadawać kanały HD

15 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
antyHD
O Boże, nie, tylko nie to!!! :( Kanałów HD w telewizji naziemnej być nie powinno!!!!!!!! :x Jeden kanał HD zajmuje miejsce dwóch kanałów SD. Szkoda marnować miejsce w MUXach, lepiej dać ludziom więcej kanałów SD niż mniej HD. Jeśli ktoś nie wyobraża sobie życia bez HD, niech spada do kablówki albo platform satelitarnych. W naziemnej trzeba postawić na ilość kanałów, a nie na jakieś HD!!!!!
16 43
odpowiedź
User
Ex
Ja uważam że na MUX 5 powinny znaleźć się bezpłatne kanały w HD, a na te miejsca z których zwolni się miejsce w SD rozpisać konkurs dla nowych nadawców. Chodzi o 4 stacje prywatne HD i 4 stacje nowych nadawców w SD.
26 11
odpowiedź
User
Kurdupel
Przyznam szczerze, że czekam na MUX, w którym znajdą się płatne stacje telewizyjne. - Dopiero wtedy uznam DVB-T za sukces.
20 19
odpowiedź
User
Piotr
A ja uważam wręcz przeciwnie. Lepiej nadawać 4 stacje z wyższą jakością techniczną i lepszą treścią niż 8 kanałów byle czego. Ja nie oglądam 2/3 stacji z multipleksów naziemnych właśnie z powodu technicznej i treściowej miernoty. Te wszystkie TTV, TV4, Fokus, TV6, Puls itd nadają te same programy - a to handlarze, a to truckersi, a to poszukiwacze złota, lotnisko w dubaju... to samo co Discovery tylko z rocznym poślizgiem. Stawka czy 4 pancerni lecą w kilku stacjach jednocześnie... Po kiego grzyba tyle powielających się, marnych technicznie kanałów?
27 12
odpowiedź
User
Marek
PIS musi jak najszybciej przejąć kontrolę nad Krajową Radą Radiofonii i Telewizji. A no dlatego bo SLD i PO ma już bardzo dużo swoich mediów na multipleksie naziemnej telewizji cyfrowej. Wyborcy PIS-u i Zjednoczonej Prawicy też chcą mieć własne prawicowe media.
27 40
odpowiedź