SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Emitel kontra Telewizja WP i Nowa TV - proces sądowy ws. opłat za emisję na MUX-8

Firma Emitel pozwała do sądu nadawców Telewizji WP i Nowa TV, zarzucając im płacenie zbyt niskich stawek za emisję tych kanałów na ósmym multipleksie naziemnej telewizji cyfrowej. Wirtualna Polska twierdzi, że faktyczny zasięg techniczny MUX-8 jest dużo niższy niż podaje to Emitel.

Article

MUX-8 został uruchomiony jesienią 2016 roku, obecne są na nim stacje Telewizja WP (nadawana przez Wirtualną Polskę), Nowa TV (należąca do spółki zależnej Grupy ZPR Media, której 34 proc. udziałów pod koniec ub.r. kupił Cyfrowy Polsat), Metro TV (w ub.r. od Agory kupiło ją Discovery Polska) oraz Zoom TV (od niedawna w całości należy do Kino Polska TV).

Nadawcy wszystkich stacji są obsługiwani w zakresie przesyłu ich sygnałów przez Emitela, operatora technicznego MUX-8. Podpisali z nim umowy jesienią 2016 roku na 10 lat (na taki okres dostali koncesję na nadawanie od Krajowe Rady Radiofonii i Telewizji), mają zapłacić firmie ok. 62 mln zł, czyli nieco ponad 6 mln zł rocznie. Jednocześnie Emitel zobowiązał się do zapewnienia odpowiednio dużego zasięgu technicznego multipleksu.

Jak podała w poniedziałek „Rzeczpospolita”, Emitel pozwała nadawców Telewizji WP i Nowa TV za płacenie zbyt niskich stawek niż wynika to z umowy. Emitel zapewnia, że wywiązuje się ze zobowiązań, zapewniając obecnie zasięg MUX-8 wynoszący 98 proc. mieszkańców Polski. Firma nie odpowiedziała na pytania portalu Wirtualnemedia.pl o szczegóły powództwa.

Tymczasem nadawcy Telewizji WP i Nowa TV przekonują, że zasięg techniczny multipleksu jest dużo niższy niż podaje to Emitel. Powołują się na dane badającej oglądalność spółki Nielsen Audience Measurement, według której dostęp do MUX-8 ma obecnie tylko 40 proc. Polaków. Wirtualna Polska dodatkowo zleciła firmie MillwardBrown badanie przeprowadzone w 500 punktach w całym kraju. - Rozbieżność między deklaracjami Emitela, a rzeczywistością to aż kilkadziesiąt procent i nie można jej wytłumaczyć niczym innym jak nie wywiązywaniem się przez Emitela z umowy - powiedział „Rzeczpospolitej” Jacek Świderski, prezes Wirtualnej Polski.

Na tej podstawie Wirtualna Polska i nadająca Nowa TV spółka TV Spektrum od kilku miesięcy płacą Emitelowi dużo niższe niż poprzednio stawki za przesył ich stacji. Według naszych ustaleń nadawcy Zoom TV i Metro TV płacą więcej i nie są w sporze prawnym z Emitelem.

Nadawcy stacji z MUX-8 już od wiosny ub.r. narzekali na ich niezadowalający zasięg. Deklarowali, że będą chcieli negocjować z Emitelem obniżenie opłat.

Trzy sloty na tym multipleksie zostały przydzielone Telewizji Polskiej, która nadal nie uruchomiła tam swoich stacji. Według ostatnich deklaracji publiczny nadawca wystartuje z nimi w połowie br. Wcześniej mówiło się, że może tam uruchomić TVP Sport w wersji HD.

Według danych Nielsen Audience Measurement w całym ub.r. Metro TV miało 0,39 proc. udziału w oglądalności naziemnej telewizji cyfrowej, Zoom TV - 0,37 proc., Telewizja WP - 0,32 proc., a Nowa TV - 0,30 proc.

Dołącz do dyskusji: Emitel kontra Telewizja WP i Nowa TV - proces sądowy ws. opłat za emisję na MUX-8

15 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Kurdupel
Załóżmy, że Emitel ma rację i MUX-8 dociera do 98% Polaków. Problem w tym, że co drugi nadajnik ustawiony jest w polaryzacji pionowej co sprawia, że w ich zasięgu tylko wielcy fani telewizji kupili drugą antenę, by odbierać MUX-8 z polaryzacji pionowej. Reszta ludzi nie ma nawet pojęcia, że MUX-8 istnieje, albo żal im wydać pieniądze na nową antenę i kiepskie kanały.
odpowiedź
User
iksiński
Niestety nadawcy mają rację nawet abstrahując od kwestii polaryzacji. 2 czy 3 kw z Pałacu Kultury fizycznie nie mogą dać takiego samego zasięgu jak 80 czy 100kw z wyższego masztu w Raszynie. Tak wygląda zasięg w całej Polsce. Anteny umieszczone wewnątrz budynku (a takie teraz dominują w DVB-T) nie są przy takiej mocy odebrać sygnał z dystansu 10 km od nadajnika a mapki Emitela pokazują promień 30 km. To co operator próbuje udowodnić to czysta teoria czyli zasięg mierzony pokaźną anteną umieszczona na dachu wysokiego budynku podczas słonecznej pogody. Wystarczy jednak że zacznie padać...
odpowiedź
User
jaś
W jaki sposób firma MillwardBrown przeprowadziła badanie? "Chińskimi" telefonami z DVB-T, przecież firma MillwardBrown zajmuje się przeprowadzaniem ankiet. A wielu ludzi w Polsce nie ma przystosowanego sprzętu do odbioru MUX8, więc to nie może oznaczać, że nie są w zasięgu tego MUX.
odpowiedź