SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Więcej Ericssona w Playu. Polska bliżej ery 5G

Play rozszerza współpracę partnerską w zakresie rozwoju sieci 5G oraz modernizacji radiowej sieci dostępowej RAN (Radio Access Network) z firmą Ericsson, jednym ze swoich dostawców infrastruktury telekomunikacyjnej. W ramach modernizacji sieci wdrożone zostaną produkowane w Polsce technologie radiowe firmy Ericsson

Martin Mellor, szef firmy Ericsson w Polsce i Jean-Marc Harion, prezes Play (fot. materiały prasowe)Martin Mellor, szef firmy Ericsson w Polsce i Jean-Marc Harion, prezes Play (fot. materiały prasowe)

Ericsson i P4, operator sieci Play w Polsce, podpisali umowę rozszerzającą partnerstwo w zakresie radiowej sieci dostępowej (RAN), jak podkreślono w komunikacie, „przybliżając Polskę do ery 5G”.

Rozszerzona umowa jest pierwszym porozumieniem między firmami Ericsson i Play od czasu przejęcia firmy Play przez Grupę Iliad w 2020 roku. Umowa obejmuje modernizację sieci dostępu radiowego w całym kraju, w oparciu o wiodące rozwiązania 5G Ericsson Radio System.

Nowa umowa ma przybliżyć klientów Play do innowacyjnych zastosowań 5G oraz znacznie ulepszonego mobilnego internetu szerokopasmowego. Play stale modernizuje swoją sieć do najnowszej generacji sprzętu radiowego, a stacje bazowe wyposaża we wszystkie posiadane pasma częstotliwości. Dodatkowo operator unowocześnia stacje bazowe do standardu MIMO 4x4, co znacznie podnosi jakość i zwiększa pojemność sieci radiowej Play.

Czytaj też: Ericsson zatrudni 350 osób w Centrum Badawczo-Rozwojowym w Łodzi

Made in Poland

W ramach umowy Ericsson wdroży produkowane lokalnie – „Made in Poland” technologie Ericsson Radio System takie jak Massive MIMO, które - jak zaznacza Play - zapewnia wiodącą w branży wydajność przy minimalnym wykorzystaniu powierzchni i najniższym zużyciu energii. Dzięki tej umowie Play dywersyfikuje swój łańcuch dostaw nowej technologii mobilnej. Umowa obejmuje również wprowadzenie zaawansowanych technologii oprogramowania radiowego, takich jak Ericsson Spectrum Sharing, Uplink Booster i 5G Carrier Aggregation, które poprawią poziom satysfakcji klientów Play. Ericsson Radio System to wiodące w branży rozwiązanie technologiczne zaprojektowane w taki sposób by obsłużyć stale rosnące zapotrzebowanie na transmisję danych za pomocą technologii mobilnych 2G, 3G, 4G oraz 5G.

Ericsson i P4 łączy już długa historia wspólnych innowacji. Firmy jako jedne z pierwszych na świecie współpracowały przy wdrożeniu Ericsson Spectrum Sharing. Play kontynuuje współpracę z ośrodkami badawczo-rozwojowymi firmy Ericsson w Polsce, zlokalizowanymi w Krakowie i Łodzi, gdzie zatrudnionych jest 1,7 tys. ekspertów ds. rozwoju sieci radiowej. Wspólne osiągnięcia umożliwiają firmie Play szybsze wprowadzenie na rynek nowych funkcjonalności w zakresie komunikacji mobilnej.

„Rozwój sieci i inwestycje w zakresie nowych technologii są dla Play priorytetem, ponieważ przekładają się na komfort korzystania z usług dla naszych klientów. Cieszę się, że współpracujemy z firmą Ericsson, dzięki czemu dostarczamy najbardziej innowacyjne rozwiązania sieciowe na rynku” - mówi cytowany w komunikacie Jean-Marc Harion, prezes zarządu Play.

„Dla firmy Ericsson w Polsce to ogromna satysfakcja, że wzmacnia partnerstwo z Play, aby dostarczyć najbardziej zaawansowaną technologię i zmodernizować sieć firmy Play. Ericsson stale inwestuje znaczne środki w prace badawczo-rozwojowe w Polsce, rozwój oprogramowania mobilnego oraz produkcję 5G. Jestem dumny, że nasze produkty „»Made in Poland« zostaną wdrożone przez Play z korzyścią dla ich polskich klientów” – zaznacza Martin Mellor, szef firmy Ericsson w Polsce.

W pierwszej połowie br. P4 zanotował 3,636 mld zł przychodów sprzedażowych, 1,7 mld zł zysku EBITDAaL i 5,3 mld zł zysku netto. Zysk netto wynika głównie ze sfinalizowania przez telekom w kwietniu br. sprzedaży za 6,7 mld zł swojej infrastruktury pasywnej firmie On Tower Poland, w której 60 proc. udziałów ma Cellnex Telecom, a 40 proc. Grupa Iliad.

Dołącz do dyskusji: Więcej Ericssona w Playu. Polska bliżej ery 5G

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
PK
Dwaj Polacy...
odpowiedź
User
AW
Brawo!!!
odpowiedź