SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Erytrea, Korea Północna i Arabia Saudyjska z najostrzejszą cenzurą na świecie (Top 10)

Komitet Obrony Dziennikarzy opublikował listę krajów, które w największym stopniu ograniczają dziennikarzom wolność wypowiedzi i stosują cenzurę. Na czele znalazły się Erytrea, Korea Północna i Arabia Saudyjska. Najczęściej stosowane metody to nękanie, zastraszanie i więzienie dziennikarzy oraz ograniczanie obywatelom dostępu do internetu.

Article

Lista publikowana cyklicznie przez Komitet Obrony Dziennikarzy (Committee to Protect Journalists) powstaje w oparciu o dane zbierane przez organizację na całym świecie. Czynniki brane pod uwagę to między innymi nieobecność w konkretnym kraju niezależnych mediów, blokowanie przez centralne władze stron internetowych, wydawanie państwowych licencji uprawniających do uprawiania dziennikarstwa, ograniczenia wolności i swobody poruszania się dziennikarzy oraz monitorowanie ich działalności. Im więcej podobnych wypadków, tym wyższe miejsce kraju w rankingu.

W komunikacie CPJ podkreśla, że w Erytrei - kraju otwierającym tegoroczną listę - prezydentowi Isaiasowi Afewerki udało się przeprowadzić udaną kampanię wrogości skierowaną przeciwko niezależnemu dziennikarstwu. Stosując metody nękania i straszenia dziennikarzy, władze Erytrei doprowadziły do sytuacji, w której pracownicy mediów obawiają się publikowania jakichkolwiek treści krytycznych wobec reżimu. Wielu z nich wybrało emigrację, aby uniknąć więzienia. Według CPJ Erytrea jest miejscem, w którym więzi się największą liczbę dziennikarzy spośród wszystkich krajów Afryki - obecnie za kratami przebywają tam 23 osoby aresztowane w związku z pracą dziennikarską.

Kreśląc sytuację w Korei Północnej, drugiego w rankingu krajów z najostrzejszą cenzurą CPJ podkreśla, że telefony komórkowe posiada tam obecnie niecałe 10 proc. mieszkańców. Dostęp do internetu jest ograniczony jedynie do kilku najważniejszych osób w państwie, natomiast w niewielu szkołach publicznych funkcjonuje tylko ściśle kontrolowany intranet. Informacje są reglamentowane przez reżim i dostarczane do obywateli za pośrednictwem 12 centralnych gazet, 20 magazynów i centralnie sterowanej telewizji.

Na trzecim miejscu listy sporządzonej przez CPJ znalazła się Arabia Saudyjska. Komitet uzasadnia wysoką pozycję tego kraju w zestawieniu polityką rządu, który w 2011 r. wprowadził nowe prawo drastycznie ograniczające swobodę wypowiedzi. Karalne są wszelkie publikacje niezgodne z prawem szariatu, krytykujące władzę, promujące interesy obcych państw, a także godzące w bezpieczeństwo kraju. W kwietniu ub. r. saudyjskie władze zapowiedziały, że będą monitorować i filtrować treści pojawiające się w internetowych serwisach, takich jak YouTube.

Dane dostarczone przez CPJ mówią o tym, że w ub. r. na świecie w więzieniach przebywało 221 dziennikarzy. Najwięcej z nich uwięziono w Chinach (44), Iranie (30) oraz wspomnianej Erytrei (23 - więcej informacji tutaj).

10 krajów z najostrzejszą cenzurą i ograniczeniami swobody dziennikarzy według CPJ:
1. Erytrea
2. Korea Północna
3. Arabia Saudyjska
4. Etiopia
5. Azerbejdżan
6. Wietnam
7. Iran
8. Chiny
9. Myanmar (Birma)
10.  Kuba

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Erytrea, Korea Północna i Arabia Saudyjska z najostrzejszą cenzurą na świecie (Top 10)

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Karol
Dlaczego Kim Dzong Un, przywódca Korei Północnej ogranicza internet i telewizję wszystkim mieszkańcom tego komunistycznego kraju o rodzaju polityki dżucze. Nie ma w nim możliwości i realizmu, Koreańczycy odmiany północnej też potrzebują wolności, a nie ograniczeń.
9 8
odpowiedź