SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Europa popiera nanoelektronikę

Grupa europejskich firm branży elektronicznej i organizacji naukowych wezwała do skoordynowania działań i inwestycji, zmierzających do przejścia z mikro- na nanoelektronikę

Wśród inicjatorów grupy znajdują się m.in. firmy Nokia, AMD, Philips, IBM i Ericsson. Wczoraj grupa przedstawiła komisarzowi Erkki Liikanenowi i Philippowi Busquinowi swój raport, w którym wezwała do inwestowania co najmniej 6 mld Euro rocznie w celu podbudowania pozycji Europy na rynku.

Sugestie te spotkały się z pozytywnym przyjęciem członków Komisji Europejskiej. “Europa nie może sobie pozwolić na to, aby nie wykorzystać szansy jaką niesie ze sobą nowa generacja urządzeń elektronicznych, które w przyszłości staną się dla ekonomii tym, czym obecnie jest ropa” – powiedział Busquin. Z kolei Liikanen podkreśił, że takie inwestycje warte są zachodu, bowiem mogą one korzystnie wpłynąć na ogólną ekonomię. „Nanoelektronika niesie ze sobą potencjał umożliwiający stworzenie dużej liczby miejsc pracy dla osób dobrze wykwalifikowanych oraz wzmocnienia wzrostu i współzawodnictwa w innych sektorach rynku”.

Organizacje rządowe oraz właściciele firm w Europie i Stanach Zjednoczonych zdają sobie sprawę z wartości jakie niesie ze sobą nanoelektronika i dlatego podkreślają oni konieczność przeprowadzania inwestycji przy każdej nadarzające się okazji. Jednak większość z tych rewelacji dotyczy w dużej mierze spraw ogólnych i jak na razie nie przekłada się na konkretne działania.

Obecnie Komisja planuje powołanie Europejskiej Rady Doradczej Inicjatywy Nanoelektroniki (ENIAC), kierowanej przez prezesa firmy STMicroelectronics, Pasquale Pistorio. (Zbieżność nazwy organizacji z pierwszym komputerem zbudowanym w USA - Electronic Numerical Integrator and Computer – wydaje się przypadkowa). Organizacja ENIAC będzie prywatno-społecznym porozumieniem odpowiedzialnym za nakreślanie strategii badań w obszarze nanoelektroniki i ich implementacji.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Europa popiera nanoelektronikę

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl