SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Europa Zachodnia dominuje na światowym rynku e-commerce

Europa Zachodnia jest światowym liderem jeśli chodzi o wydatki na internetowe zakupy.

Europa Zachodnia dominuje na światowym rynku e-commerce

Najbardziej dojrzałym rynkiem jest Wielka Brytania, ale inne kraje coraz bardziej przyczyniają się do dominacji regionu w tym sektorze. Ta, według firmy analitycznej Collin Stewart, ma potrwać co najmniej do 2012 roku, kiedy wartość sprzedaży e-commerce w Europie Zachodniej przekroczy barierę 200 miliardów dolarów.

"Populacja kupujących online w regionie stale rośnie. Ale między poszczególnymi rynkami istnieją spore różnice" - zauważa Karin von Abrams, analityk eMarketera.

Według niej jest to wynikiem wieloletnich różnic między północną i południową infrastrukturą oraz nawyków w zakresie kupowania. We Francji i Niemczech obserwuje się dużo większe wydatki na zakupy online i większą aktywność internautów na rynku e-commerce niż we Włoszech i Hiszpanii, gdzie internet wciąż stanowi jedynie niewielki odsetek całego handlu.

Przykładowo w Niemczech internetowe zakupy stanowiły w 2009 roku 6,9 proc. wartości całego rynku sprzedaży, podczas gdy we Włoszech było to tylko 0,8 proc. (dane: Kelkoo).

"Kryzys gospodarczy jeszcze bardziej spotęgował różnice między poszczególnymi krajami. We Francji i Niemczech, podobnie jak w Wielkiej Brytanii, rynek e-commerce miał mocne podstawy jeszcze przed recesją. Dbający o swoje finanse konsumenci w jeszcze większych liczbach kierowali się tam do internetu aby porównywać produkty i ceny oraz korzystać z promocji" - twierdzi von Abrams.

Ze wspomnianych danych Kelkoo dotyczących wybranych krajów Europy wynika, że w zeszłym roku polski rynek e-commerce był wart 2,2 miliarda funtów, co stanowiło 2,0 proc. wartości całego rynku sprzedaży w naszym kraju.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Europa Zachodnia dominuje na światowym rynku e-commerce

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl