SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Europejczycy wydadzą w tym roku ponad 14 tys. euro na osobę

Europejczycy będą dysponować w tym roku średnio kwotą 14 739 euro na wydatki i oszczędności - pokazują dane GfK. Najwięcej mają do wydania mieszkańcy Liechtensteinu, Szwajcarii i Luksemburga, a najmniej - Mołdawii, Kosowa i Ukrainy.

Article

Najwyższą siłą nabywczą (liczną w euro) mają w tym roku mieszkańcy Liechtensteinu, 67 550 euro. To ponad 4,5 razy więcej niż średnia europejska. Szwajcarzy dysponują średnią sumą 42 067 euro, a Luksemburczycy 35 096 euro.

W całym bieżącym roku Europejczycy będą mieć do swojej dyspozycji blisko 10 bilionów euro, co oznacza wzrost siły nabywczej na osobę o 3,5 procent w porównaniu do roku poprzedniego.

Spośród 42 krajów uwzględnionych w badaniu szesnaście posiada siłą nabywczą na mieszkańca powyżej średniej europejskiej, natomiast 26 poniżej tej wartości. Najniższą siłą nabywczą, na poziomie 1 830 euro na osobę, dysponują mieszkańcy Ukrainy.

- Badanie siły nabywczej w Europie według GfK jest ważnym miernikiem siły gospodarczej danego regionu z racji istotnych różnic w poziomie dochodu rozporządzalnego netto na osobę zarówno w obrębie poszczególnych państw Europy, jak i pomiędzy nimi - wyjaśnia Agnieszka Szlaska-Bąk, ekspertka GfK ds. geomarketingu.

Badanie GfK Siła nabywcza w Europie w 2019 r. jest dostępne dla 42 europejskich państw, ze szczegółowymi danymi na temat regionów, do poziomu gmin i kodów pocztowych, wraz z dopasowanymi danymi dotyczącymi mieszkańców i gospodarstw domowych oraz mapami cyfrowymi.

Siła nabywcza jest rozumiana jako dochód rozporządzalny po odjęciu podatków i darowizn, z uwzględnieniem ewentualnych świadczeń państwowych. Badanie wskazuje poziom siły nabywczej na osobę w danym roku wyrażony w euro i jako wartość zindeksowaną. Ranking siły nabywczej GfK jest tworzony w oparciu o nominalny dochód rozporządzalny populacji, co oznacza, że podane wartości nie uwzględniają inflacji. Wyliczenia są przeprowadzane na podstawie danych statystycznych dotyczących wysokości dochodów i zarobków, świadczeń państwowych oraz prognoz instytucji gospodarczych.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Europejczycy wydadzą w tym roku ponad 14 tys. euro na osobę

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
kolis
A może by tak redaktor podał nasze miejsce lub link do całości rankingu
odpowiedź
User
Normalny Facet
Motory, quady, awionetki, helikoptery, samochody z tjuningowanymi wydechami, motolotnie, skutery wodne, motorówki, dmuchawy, piły, kosiarki, sekatory spalinowe - całe to tałatajstwo generujące nadmierny i niepotrzebny hałas powinno zostać przetopione na łyżeczki.
odpowiedź