SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

EuroRating obniżył rating kredytowy TPSA

Agencja ratingowa EuroRating obniżyła rating kredytowy nadany spółce Telekomunikacja Polska (TPSA) do BBB z BBB+. Perspektywa ratingu została zmieniona z negatywnej na stabilną.

EuroRating wskazuje, iż jedną z głównych przyczyn obniżenia oceny wiarygodności finansowej spółki jest systematyczny spadek przychodów Grupy TP, spowodowany ogólną trudną sytuacją na rynku telekomunikacyjnym w Polsce oraz nasilającą się konkurencją, skutkującą m.in. spadkiem cen usług. Odbija się to od dłuższego czasu negatywnie na marżach generowanych przez Grupę TP, co przy jednoczesnym spadku wartości przychodów powoduje systematyczne obniżanie się znormalizowanego wyniku EBITDA.

"Biorąc pod uwagę stopniowy spadek zdolności spółki do generowania wolnych przepływów pieniężnych, a także uwzględniając dokonaną przez TP w I. kwartale b.r. wypłatę wysokiego odszkodowania związanego z ugodą zawartą z DPTG, kontynuacja przez spółkę polityki wysokich transferów finansowych do akcjonariuszy (wypłata ok. 2 mld zł dywidendy za 2011 rok oraz jednoczesny skup akcji za 800 mln zł) przyczynia się w ostatnim czasie do wzrostu ryzyka kredytowego spółki" – czytamy w komunikacie.

Do czynników ryzyka EuroRating zalicza także utrzymywanie przez spółkę stale niskiej płynności finansowej, a także postępujące pogarszanie się struktury aktywów Grupy TP, w których coraz większy udział mają wartości niematerialne. Nowym czynnikiem ryzyka jest przy tym potencjalny spór prawny dotyczący wysokiego odszkodowania za nadużywanie pozycji dominującej na rynku, jakiego od Telekomunikacji Polskiej domaga się Netia.

Ratingi przyznane przez agencję ratingową EuroRating spółkom wchodzącym w skład indeksu giełdowego WIG20 są ratingami niezamówionymi – przyznawane są z inicjatywy agencji, a proces oceny ryzyka kredytowego analizowanych przedsiębiorstw oparty jest na informacjach publicznie dostępnych.

Dołącz do dyskusji: EuroRating obniżył rating kredytowy TPSA

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl