SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Spadek przychodów operatora satelitarnego

Francuski operator satelitarny Eutelsat w I kwartale br. zanotował 6,8 proc. spadku przychodów z tytułu nadawania kanałów telewizyjnych. Nieznacznie wzrósł odsetek wykorzystywanych transponderów, ale stało się tak m.in. dzięki zakończeniu eksploatacji jednego z satelitów.

Article

Przychody z tytułu nadawania stacji telewizyjnych spadły ze 182 mln euro w III kwartale 2021 roku do 172,5 mln euro w III kwartale 2022 roku. Segment ten stanowił 61 proc. przychodów firmy. Inwazja Rosji na Ukrainę nie wpłynęła na razie na wyniki spółki. - Eutelsat uzyskał około 6,3 proc. przychodów od rosyjskich klientów w roku finansowym 2020-2021 (przyp. red. operator kończy go 30 czerwca br.) i sytuacja na Ukrainie nie ma przełożenia na przechody. Grupa dzierżawi pojemność na czterech satelitach należących do rosyjskiego operatora RSCC, obsługującego rosyjskich klientów - poinformował Eutelsat.

Zobacz także: Eutelsat satelitarny rozczarowany 4K

Rosyjskie kanały nadawane „zgodnie z Kodeksem Etyki” Eutelsata

Kilka dni temu informowaliśmy, że Eutelsat nie zamierza posłuchać ukraińskiego odpowiednika Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji i Komitetu Diderota. Apelowały, żeby francuska firma przestała wynajmować transpondery platformom cyfrowym Trikolor i NTV-Plus. Stosowna petycja w tej sprawie trafiła nawet do prezydenta Francji Emmanuela Macrona. Operator satelitarny twierdzi, że bez decyzji sankcyjnej nie może podjąć takich kroków, bo narazi się na wielomilionowe odszkodowanie.

- Eutelsat, zgodnie ze swoim Kodeksem Etyki i jako dostawca infrastruktury na całym świecie, podtrzymuje zobowiązanie do neutralności i dlatego kieruje się sankcjami i decyzjami właściwych organów regulacyjnych, które ściśle stosuje. W tym kontekście Eutelsat natychmiast wdrożył rozporządzenie Rady UE 2022/350, zawieszając nadawanie rosyjskich stacji telewizyjnych, takich jak Russia Today - poinformowała firma.

70,7 proc. transponderów wykorzystanych

Dział usług rządowych Eutelsat (12 proc. przychodów) również odnotował kwartalny spadek o 11,3 proc. do 34,6 mln euro, do którego przyczyniło się wycofanie wojsk zachodnich z Afganistanu. Nieco lepsza sytuacja była w dwóch innych segmentach. Dział stacjonarnych usług szerokopasmowych odnotował wzrost o 30,2 procent, podczas gdy łączność mobilna wzrosła o 24,5 procent.

Zobacz także: Wzrost przychodów operatora satelitarnego SES

- Trzeci kwartał przyniósł poprawę trendu w dziale nadawczym i silny dwucyfrowym wzrost zarówno stacjonarnej łączności szerokopasmowej, jak i mobilnej, podczas gdy usługi rządowe odzwierciedlały środowisko geopolityczne na Bliskim Wschodzie - stwierdziła Eva Berneke, dyrektor generalna Eutelsat.

Eutelsat potwierdził koniec normalnego funkcjonowania Eutelsat 174A. Będzie nadal eksploatowany, ale na pochyłej orbicie. Oznacza to zmniejszenie liczby transponderów we flocie o 13 (Eutelsat ma ich teraz 1358, z czego używanych jest 961) i ogólny wskaźnik wykorzystania wynoszący 70,7 procent.

Przychody za pierwsze dziewięć miesięcy roku finansowego Eutelsat wyniosły 859 mln euro, co oznacza spadek o 7,6 proc. w ujęciu raportowanym i o 4 proc. przy stałej walucie. Na podstawie wyników z pierwszych dziewięciu miesięcy Eutelsat potwierdził swój cel całorocznych przychodów operacyjnych w wysokości od 1,110 mld euro do 1,130 mld euro.

Dołącz do dyskusji: Spadek przychodów operatora satelitarnego

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl