SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

6,7 proc. przychodów francuskiego Eutelsata dzięki rosyjskim klientom

Ze sprawozdania finansowego Eutelsata wynika, że pod koniec czerwca br. blisko 6,7 proc. przychodów firmy pochodziło od rosyjskich klientów. Francuski operator satelitarny wynajmuje pojemność platformom cyfrowym NTV Plus i Trikolor, za co jest krytykowany w kraju i poza jego granicami.

Fot. Donald Giannatti/UnsplashArticle

Spółka zauważyła, że nie posiada znaczących klientów z Ukrainy, dlatego sytuacja w tym kraju nie wpłynęła na wyniki finansowe. Zupełnie inaczej jest z Rosją. Grupa dzierżawi pojemność na czterech satelitach należących do rosyjskiego operatora RSCC (Express AT1, AT2, AM6 i Express 36C), obsługującego głównie rosyjskich klientów. Umowy opiewają na 319 mln euro.

Eutelsat zdradził, że choć posiada dwie spółki zależne w Rosji, ale prawie wszystkie transakcje z rosyjskimi klientami są prowadzone przez firmy spoza tego kraju.

Francuski operator nie odnotował istotnych zaległości w płatnościach. W zakończonym z końcem czerwca br. roku finansowym Eutelsat tylko dzięki rosyjskim klientom zarobił 78 mln euro.

W I kwartale br. operator szacował odsetek przychodów od rosyjskich klientów na 6,8 proc. Nieznaczny spadek może wynikać z faktu, że propagandowe kanały Kremla (m.in. Pierwyj Kanał, Rossija 24, RTR Planeta, Sojuz) zniknęły z należącej do Eutelsata pozycji orbitalnej Hot Bird 13E w wyniku sankcji Unii Europejskiej i decyzji francuskiego regulatora rynku medialnego ARCON.

Operator satelitarny co jakiś czas jest krytykowany przez organizacje pozarządowe, takie jak Komitet Denisa Diderota czy Reporterzy Bez Granic za obsługę rosyjskich platform cyfrowych, które oferują kanały szerzące nienawiść wobec Ukraińców. Firma tłumaczyła, że jest apolityczna i jeśli zostaną wprowadzone stosowne sankcje, to nie będzie świadczyć usług dla takich podmiotów.

Eutelsat kupił operator satelitarnego internetu

Firma International Launch Services (ILS) musi zapłacić Eutelsatowi 37 mln dol. w związku z rozwiązaniem kontraktu. ILS to rosyjsko-amerykańska spółka zajmująca się wynoszeniem ładunków na orbitę za pośrednictwem rakiet Proton z Bajkonuru w Kazachstanie. - Możliwości odzyskania długu będą ponownie oceniane w regularnych odstępach czasu, zgodnie z rozwojem sytuacji - poinformował Eutelsat.

Operator zdradził również, że Hanwha Systems, brytyjski oddział południowokoreańskiej Grupy Hanwha, wyda 300 mln dol. za zwiększenie udziałów w Eutelsacie do 22,91 proc.

Francuska firma zapłaciła 44 mln euro za zakup BigBlu Operations, dostawcy satelitarnego internetu, który kieruje ofertę do osób pozbawionych światłowodu w małych miejscowościach. Pod koniec lipca informowaliśmy, że francuski operator chce połączyć się z brytyjskim OneWeb, który również dostarcza satelitarny internet. Transakcja ma być warta 3,4 mld dol.

Przychody Eutelsata w zakończonym trzy miesiące temu roku finansowym wyniosły 1,152 mld euro. W poprzednim roku było to 1,233 mld. Wskaźnik EBITDA wyniósł 862 mln euro (922 mln euro w poprzednim roku finansowym).

Dołącz do dyskusji: 6,7 proc. przychodów francuskiego Eutelsata dzięki rosyjskim klientom

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
gosc
w normalnym swiecie prowadzi sie normalne kontakty biznesowe. Kraje ,narody powinny ze soba pokojowo wspolpracowac a nie drzec koty. Jak widac francuska korporacja woli wspolprace jak najbardziej pokojowa
odpowiedź
User
Krasawica
w normalnym swiecie prowadzi sie normalne kontakty biznesowe. Kraje ,narody powinny ze soba pokojowo wspolpracowac a nie drzec koty. Jak widac francuska korporacja woli wspolprace jak najbardziej pokojowa
Za to klient francuskiej korporacji, tj. państwo rosyjskie, woli wojnę. Pisz rosyjską propagandę na portalach rosyjskich, a nie w Polsce.
odpowiedź