SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Dziennikarze „Sieci” krytykują słowa Ewy Wanat o Kaczyńskim. „Biuletyn partyjny PiS”

Dziennikarze tygodnika „Sieci” skrytykowali Ewę Wanat, publicystkę „Wprost” za jej ostatni tekst. Zarzucają jej „wulgarny atak na Jarosława Kaczyńskiego”, a jej artykuł określają jako „uderzający i prymitywny”. - Ubodło, jak widzę, że napisałam w moim felietonie, że wPolityce.pl, to internetowy biuletyn partyjny PiS. Prawda w oczy kole - komentuje Ewa Wanat w rozmowie z Wirtualnemedia.pl.

Article

Na portalu wPolityce.pl w tekście „Kolejny wulgarny atak na Jarosława Kaczyńskiego w tygodniku >>Wprost<<. Satrapa cierpiący na urojenia wielkościowe" skomentowano felieton Ewy Wanat w bieżącym numerze tygodnika „Wprost”. Autorka w tekście „Nowe polskie elity” napisała m.in. o badaniach wskazujących na to, że „tylko 2 proc. uczniów w ostatnim roku nauki potrafi bezbłędnie zinterpretować tekst i logicznie to uzasadnić”, nawiązując tym samym, że z faktu braku logicznego myślenia miałby cieszyć się prezes PiS Jarosław Kaczyński.

„Marzenie każdego satrapy - rządzić ludźmi nieumiejącymi samodzielnie i krytycznie myśleć. A Kaczyński, jak wielu podobnych przywódców cierpiących na urojenia wielkościowe, ma ambicję stworzyć nowe społeczeństwo zgodne z jego wyobrażeniem. Do tego potrzebne są dwie rzeczy – słaba edukacja i nowe elity” – napisała Wanat w swoim felietonie.

Portal wPolityce.pl ocenił, że „oto stała autorka pisma, skrajnie lewicowa publicystka przypuszcza brutalny i wulgarny atak na prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego". - Jak państwo widzą - czysty bełkot, ale też naruszenie godności osoby ludzkiej. Nawet jeśli przyjąć, że to tylko felieton, to on też ma jakieś granice logiki - dodano.

Krytycznie odniesiono się także do tygodnika „Wprost”, określając go jako „pękający od reklam spółek skarbu państwa - choć w naszej ocenie czytany głównie przez babcie i dziadków dziennikarzy - tygodnik „Wprost” kolejny raz przekracza granicę przyzwoitości. Można zrozumieć krytykę, nawet najostrzejszą, ale język jakim opowiada się w tym piśmie o prezesie Jarosławie Kaczyńskim, zasmuca” - napisano.

„Uderzająca naiwność intelektualna”

Do artykułu Ewy Wanat odniesiono się również w programie „Dzień w Polsce” w telewizji wPolsce, gdzie prowadzący Marcin Wikło wraz z Wojciechem Biedroniem (obaj są też dziennikarzami tygodnika „Sieci”) omówili jego najważniejsze wątki.

Biedroń stwierdził m.in. że „tekst jest uderzający i prymitywny, jak na osobę, która jest podobno osobą o bardzo wysokich kwalifikacjach intelektualnych”. - Dla mnie to uderzająca naiwność intelektualna - powiedział.

W rozmowie skrytykowano także tygodnik „Wprost” jako ten, który „właściwie robi pewien szpagat”. - Z jednej strony chciałby być bardzo blisko obozu władzy, świadczy o tym choćby ilość reklam ze spółek Skarbu Państwa, o które ta redakcja zresztą dość umiejętnie zabiega – powiedział Biedroń. Marcin Wikło dodał, że „to zastanawiające i zawsze warto o tym pamiętać”.

Jego rozmówca ocenił z kolei, że („Wprost”) z drugiej strony lubi „być trochę w ciąży”.

- Czyli lubi jednocześnie przywalić tej władzy w sposób dla mnie - jeszcze raz powtarzam - intelektualnie naiwny, bo rozumiem, że redakcja szuka afer, błędów (…) Jeżeli tygodnik „Wprost” uderza w tę władzę to niech to robi mądrze, a nie z jednej strony korzysta z dobrodziejstw tej władzy, a z drugiej w sposób dziwaczny, intelektualnie naiwny - podsumował Wojciech Biedroń, dziennikarz portalu wPolityce.pl, tygodnika „Sieci” oraz telewizji wPolsce. Marcin Wikło dodał, że „to pokazuje, że wolność prasy to my jednak mamy, największą głupotę można wydrukować”.

 

Wanat: wPolityce to internetowy biuletyn partyjny PiS

Ewa Wanat proszona przez nas o odniesienie się do słów dziennikarzy Fratrii skomentowała: - Uśmiałam się. Wszystko w zgodzie z zasadami panującymi w tym środowisku - na początek donosik: "Pękający od reklam spółek skarbu państwa Wprost" - czyli jakiś Jarząbek z wPolityce.pl donosi uprzejmie panu Kaczyńskiemu, że „rząd daje Wprostowi papu, a Wprost rządowi na dywan sika” – stwierdziła publicystka.

Dodała, że „nie wie kim jest ów Jarząbek, ale tekst jest niebywale śmieszny i wyjątkowo pokracznie napisany”. - Ubodło, jak widzę, że napisałam w moim felietonie, że wPolityce.pl, to internetowy biuletyn partyjny PiS. Prawda w oczy kole. A ci panowie w studio to już są śmieszni nie do wytrzymania. Na początku myślałam, że to są postacie z jakiegoś kabaretowego show. Ale nie, oni chyba tak na poważnie. Aż się boję wyobrazić sobie target tego programu - powiedziała Wirtualnemedia.pl Ewa Wanat.

Z kolei redaktor naczelny „Wprost” Jacek Pochłopień na prośbę o odniesienie się do krytyki portalu wPolityce.pl odpowiedział nam tylko: - Pani Ewa Wanat publikuje u nas felietony, podobnie jak na przykład Jan Rokita i inni felietoniści. "Wprost" jest pismem środka, drukuje różne opinie. W tym wydaniu mamy wywiad z Aleksandrem Kwaśniewskim, chwalącym Donalda Tuska, jak i Adamem Bielanem, który jest wobec przewodniczącego Rady Europejskiej krytyczny. Mamy wreszcie ranking najbardziej wpływowych Polek i Polaków, w którym Jarosław Kaczyński zajął pierwsze miejsce - przypomniał.

Dodał także, że "Wprost jest tygodnikiem opinii - i dyskusji”. - Jesteśmy jednym z niewielu pism prezentujących różne poglądy, opinie i wywiady, w których znajdują się również skrajne oceny - przekazał nam Jacek Pochłopień.

„Czarna lista” mediów bez reklam ze spółek Skarbu Państwa

Pisaliśmy już o tym, że szef KPRM Michał Dworczyk zażądał od spółek Skarbu Państwa przekazania informacji na temat mediów, którym zlecają działania marketingowe i promocyjne. Według nieoficjalnych informacji portalu Wirtualnemedia.pl, w Kancelarii Premiera prawdopodobnie powstaje „czarna lista” mediów, a spółki dostaną wytyczne, że powinny reklamować się tylko w konkretnych tytułach.

Kancelaria Prezesa Rady Ministrów w imieniu szefa KPRM miała rozesłać do spółek Skarbu Państwa pismo z żądaniem wskazania podmiotów i mediów, którym w latach 2017 i 2018 spółki płaciły za działania marketingowe, komunikacyjne, wizerunkowe i sponsoringowe. Jak podaje Gazeta.pl, miały to być informacje szczegółowe, dotyczące wszystkich spółek w ramach grup kapitałowych, ale także ich fundacji. Spółki powinny poinformować KPRM, „na jakie cele zostały przeznaczone te środki i jakie firmy/organizacje/instytucje/osoby fizyczne były zleceniobiorcami/beneficjentami tych działań”. Pismo od Michała Dworczyka trafiło do spółek pod koniec października, a datę przekazania danych wyznaczono na 15 listopada.

Według naszych informatorów, w KPRM powstaje tzw. „czarna lista” mediów, którym spółki Skarbu Państwa nie powinny zlecać działań promocyjnych i reklamowych. Spółki nie dostały jeszcze wytycznych w tej sprawie. Jeden z rozmówców uważa, że chodzi o koncentrację reklam wokół „podmiotów sprzyjających”, choć na razie nie wiadomo, czy będzie to przymusowe.

Według danych ZKDP w pierwszej połowie br. średni nakład „Sieci” wynosił 115 522 egz., a średnia sprzedaż ogółem -  46 661 egz. Ten drugi wynik zmalał w skali roku o 29,9 proc.

Dołącz do dyskusji: Dziennikarze „Sieci” krytykują słowa Ewy Wanat o Kaczyńskim. „Biuletyn partyjny PiS”

7 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
YKK
Atak na portal Karnowskich to atak na Partię. Proponuję zsyłkę albo dożywocie.
odpowiedź
User
Marek
W kraju, w którym dzieci maja więcej lekcji religii niż bilogii, chemii i fizyki razem wziętych, nie można mówić o dobrej edukacji.
odpowiedź
User
Przemysław Budzyński
No cóż, to może jest nieuprzejme, ale jeśli to jest wulgaryzm, to....
odpowiedź