SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Zamknięto internetowy komunikator Exclu. Wykorzystywali go przestępcy

W ramach międzynarodowej akcji organów ścigania, w której udział brali policjanci z Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości, zlikwidowano infrastrukturę służącą do działalności przestępczej poprzez wyłączenie szyfrowanego komunikatora Crypto-Messenger Exclu.

Article

Niemieckie i holenderskie organy ścigania, przy wsparciu Eurojustu i Europolu, a także policjantów z Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości, zlikwidowali infrastrukturę służącą do działalności przestępczej poprzez wyłączenie szyfrowanego komunikatora Crypto-Messenger Exclu.

Funkcjonariusze CBZC od kilku tygodni przygotowywali się wspólnie z policjantami niemieckimi do przeprowadzenia międzynarodowej, skoordynowanej operacji mającej na celu likwidację i zajęcie infrastruktury przestępczej znajdującej się na terenie Polski, która była wykorzystywana do szyfrowanej komunikacji pomiędzy członkami zorganizowanych grup przestępczych.

"Z uwagi na skomplikowany technicznie sposób zorganizowania struktury informatycznej, realizacja po stronie Polskiej wymagała dużej wiedzy oraz odpowiednich przygotowań." - czytamy w komunikacie CBZC.

Śledztwo było prowadzone od czerwca 2020 r. przez jednostkę ds. cyberprzestępczości w Koblencji. Platforma Exclu istniała od września 2019 r. W tym czasie jej serwery były kilkakrotnie przenoszone.

W miniony piątek, policjanci z CBZC wspólnie z funkcjonariuszami niemieckiej policji oraz przy pomocy pracowników Państwowego Instytutu Badawczego NASK dokonali 6 przeszukań na terenie kraju. W tym samym czasie równocześnie realizowane były przeszukania na terenie Niemiec, Holandii i Belgii. Jednocześnie na terenie Niemiec udział w realizacji wziął przedstawiciel CBZC odpowiedzialny za koordynację działań.


Policja w Holandii przeprowadziła 79 przeszukań. Zatrzymano 42 osoby, ujawniono dwa laboratoria narkotykowe i palarnię kokainy oraz zabezpieczono znaczne ilości narkotyków i ponad 4 mln euro w gotówce. Funkcjonariusze CBZC w wyniku przeprowadzonych czynności zabezpieczyli 6 serwerów o pojemności 30 TB, 32 szt. pamięci masowej o poj. 30 TB oraz inny sprzęt wykorzystywany do prowadzenia przestępczej działalności.

Aplikacja Exclu była używana do uzgodnień w związku z czynami karalnymi w zakresie handlu narkotykami i bronią palną w znacznych ilościach. Po tej operacji serwis nie jest już dostępny dla użytkowników.

Licencja na korzystanie z Exclu kosztowała 800 euro na pół roku, a korzystało z niej ok. 3 tys. osób (750 w Holandii). Platforma umożliwiała przesyłanie wiadomości, zdjęć i materiałów wideo w formie zaszyfrowanej. Ponadto komunikator miał przycisk umożliwiający natychmiastowe usunięcie całej historii czatu.

Dołącz do dyskusji: Zamknięto internetowy komunikator Exclu. Wykorzystywali go przestępcy

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl