SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Facebook będzie płacił News Corp. za newsy w Australii. Podpisano umowę

Facebook oraz należący do rodziny Murdochów koncern medialny News Corp. zawarły umowę dotyczącą współpracy na rynku australijskim. W ramach partnerstwa Facebook będzie płacił wydawcy za wykorzystanie treści pochodzących z tytułów należących do News Corp.

Rupert MurdochArticle

W lutym 2021 r. w Australii zaostrzył się znacząco konflikt pomiędzy Facebookiem a tamtejszymi mediami oraz rządem. Chodziło o nowe przepisy, które zobowiązują serwis do płacenia australijskim wydawcom za ich treści zamieszczane m.in. na platformie Facebook News.

W odpowiedzi na rosnący kryzys Facebook na pewien czas zablokował możliwość zamieszczania i wyświetlania użytkownikom w Australii treści informacyjnych od zewnętrznych wydawców, protestując przeciw planowanej opłacie.

Ostatecznie strony konfliktu osiągnęły porozumienie. Facebook rozpoczął negocjacje z wydawcami w sprawie opłat licencyjnych, zaś australijski rząd zgodził się na mniej restrykcyjne rozwiązania od wcześniej planowanych.

Czytaj także: Australijskie media tracą ruch po blokadzie Facebooka. "Konflikt rozleje się na cały świat"

Facebook zapłaci News Corp.

Jednym z pierwszych dużych wydawców funkcjonujących na australijskim rynku, który doszedł do porozumienia z Facebookiem jest kontrolowany przez Ruperta Murdocha i jego rodzinę koncern medialny News Corp.

We wtorek poinformowano o zawarciu wieloletniej umowy, zgodnie z którą Facebook będzie płacił News Corp. za treści wykorzystywane na platformie Facebook News, pochodzące od takich tytułów prasowych jak „The Daily Telegraph”, „Herald Sun” czy „The Courier-Mail”.

Żadna ze stron nie zdradziła finansowych warunków zawartego kontraktu. Podkreślono jednak, że dzięki niemu wybrane treści firmowane przez News Corp. będą dostępne dla 17 mln użytkowników, którzy korzystają z Facebooka w Australii.

Oddzielną umowę z Facebookiem podpisała także należąca do News Corp. stacja telewizyjna Sky News, w tym wypadku także nie podano szczegółów związanych z porozumieniem.

Czytaj także: Rupert Murdoch uruchomi w Wielkiej Brytanii kanał UK News TV. Ma zgodę Ofcomu

Od 2019 r. koncern Murdocha i Facebook mają umowę dotyczącą opłacania przez serwis treści pojawiających się w serwisie na rynku w Stanach Zjednoczonych. W lutym br. News Corp. dogadał się w sprawie opłat licencyjnych za treści także z koncernem Google, ta umowa ma charakter globalny.

Niezależnie od kontraktu z News Corp. Facebook prowadzi obecnie rozmowy także z innymi australijskimi mediami. Wśród nich są m.in. Seven West Media oraz Nine Entertainment Co Holdings Ltd.

Dołącz do dyskusji: Facebook będzie płacił News Corp. za newsy w Australii. Podpisano umowę

4 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Azazanna
Cukier wymiękł.
odpowiedź
User
Krzyś Suwart
a u nas co?
odpowiedź
User
fff
Cukierburg wolał stracić trocję niż więcej i się podzielił. Logiczne i to jest wskazówka dla innych.
odpowiedź