SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google RSS Twitter

Facebook, Fotka i NK.pl przyciągają najbardziej. GG, Google+ i Ask.fm w dół - mocno w górę Musical.ly i WhatsApp (TOP16)

Facebook jest zdecydowanie najpopularniejszym w Polsce serwisem społecznościowym, natomiast wśród aplikacji ustępuje wyodrębnionemu z niego Messengerowi. W skali roku duże spadki odwiedzalności zanotowały GG, Google+ i Ask.fm, a duże wzrosty - Wykop.pl, LinkedIn i Musical.ly. Na zdecydowanie najdłużej użytkowników przyciągają Facebook, Fotka.com i NK.pl.

Article

W maju br. przeglądarkową wersję Facebooka odwiedziło w naszym kraju 21,69 mln realnych użytkowników, czyli 79,24 proc. wszystkich polskich internautów. Wykonali oni na portalu 3,47 mld odsłon, a każdy spędził tam średnio 5 godzin, 43 minuty i 32 sekundy - wynika z danych z badania Gemius/PBI opracowanych przez Wirtualnemedia.pl.

Facebook jest zdecydowanym liderem wśród serwisów społecznościowych w każdej z tych statystyk. Największą przewagę ma w liczbie odsłon - zajmująca pod tym względem drugie miejsce Fotka.com zanotowała 188,5 mln odsłon, czyli 18 razy mniej niż Facebook.

Z Fotki przeciętny użytkownik korzystał przez 4 godziny, 4 minuty i 33 sekundy. Na NK.pl ten wskaźnik wyniósł 2 godziny, 51 minut i 32 sekundy, a na GG.pl - 2 godziny, 10 minut i 41 sekund. Natomiast z pozostałych witryn poziom 20 minut średniego czasu korzystania przez odwiedzającego przekroczył Wykop.pl (34 minut i 5 sekund).

Zasięgowo kolejne miejsca za Facebookiem zajęły Instagram (5,93 mln użytkowników), Twitter (4,42 mln) i Wykop (3,97 mln). Po ponad dwa miliony odwiedzających zanotowały Goldenline.pl (2,56 mln), LinkedIn.com (2,41 mln) i Pinterest.com (też 2,41 mln), a po ponad milion -  NK.pl (1,46 mln) i Google+ (1,39 mln).

W zestawieniu znalazło się pięć polskich serwisów i siedem globalnych. Mają one różne pozycjonowanie, np. Instagram i Pinterest są oparte na treściach graficznych i wideo, Goldenline i LinkedIn.com dotyczą aktywności zawodowych, NK.pl od przejęcia przez Grupę Onet skupia się na grach internetowych, a z Fotki i Ask.fm korzystają głównie nastolatki i dwudziestolatkowie.

Na komputerach Facebook miał w maju 17,73 mln użytkowników, 1,77 mld odsłon oraz 5 godzin, 2 minuty i 33 sekundy przeciętnego czasu korzystania przez odwiedzającego. Instagram przy 3,72 mln użytkowników zanotował 52,63 mln odsłon oraz 25 minut i 17 sekund średniego czasu spędzonego przez internautę, a Twitter przy 3,08 mln użytkowników - 31,39 mln odsłon oraz 12 minut i 24 sekundy przeciętnego czasu korzystania.

Na NK.pl użytkownik spędził średnio 3 godziny, 54 minuty i 42 sekundy, a na Fotka.com - 3 godziny, 10 minut i 23 sekundy. Za to Goldenline.pl zanotowało tylko 2 minuty i 22 sekundy przeciętnego czasu korzystania, a Ask.fm - 4 minuty i 19 sekund.

Na smartfonach i tabletach przeglądarkową wersję Facebooka odwiedziło 13,06 mln internautów, którzy wykonali w serwisie 1,69 mld odsłon oraz korzystali z niego średnio po 2 godziny, 39 minut i 37 sekund.

Dłuższy przeciętny czas korzystania przez użytkownika - 4 godziny, 16 minut i 50 sekund - osiągnęła Fotka. Witrynę odwiedziło 229,9 tys. internautów, wykonując w niej 94,98 mln odsłon. To ponad trzy razy więcej odsłon niż Wykop.pl (30,37 mln przy 1,99 mln użytkowników) i Instagram (29,56 mln przy 2,97 mln użytkowników).

Facebook zanotował w skali roku spadki o 2,66 pkt proc. zasięgu, 1,71 mld odsłon oraz godzinę i 21 minut średniego czasu korzystania przez użytkownika (to odpowiednio 3,2, 33,1 i 29,1 proc. w dół). Podobnie zmalały statystyki Twittera: o 0,44 pkt proc. zasięgu, 28,22 mln odsłon oraz 14 minut i 14 sekund przeciętnego czasu korzystania (2,6, 40,4 i 60,7 proc. w dół).

Natomiast Instagram.com przy wzroście zasięgu o 3,57 pkt proc. (czyli 19,7 proc.) zanotował spadki liczby odsłon o 132,26 mln (61,7 proc. w dół) oraz średniego czasu korzystania o 9 minut i 54 sekundy (50,7 proc. w dół).

Wykop.pl zyskał w skali roku 1,96 pkt proc. zasięgu, 17,2 mln odsłon oraz 5 minut i 8 sekund średniego czasu korzystania przez użytkownika (to odpowiednio 15,6, 32,6 i 17,7 proc. w górę). LinkedIn osiągnął wzrost zasięgu o 1,07 pkt proc. (czyli 13,8 proc.), a Goldenline - o 0,94 pkt proc. (12 proc.). Pierwszy serwis zanotował przy tym minimalne spadki liczby odsłon i średniego czasu korzystania, a drugi - niewielkie wzrosty.

Z kolei Google+ straciło 3,35 pkt proc. zasięgu, 6,33 mln odsłon oraz 6 minut i 55 sekund przeciętnego czasu spędzonego przez użytkownika (to odpowiednio 39,8, 58,3 i 54,5 proc. w dół). NK.pl przy minimalnym wzroście zasięgu zanotowała spadki o 44,18 mln odsłon oraz 48 minut i 56 sekund średniego czasu korzystania (to 39,6 i 22, proc. w dół). Natomiast GG.pl straciło 0,44 pkt proc. zasięgu (27,8 proc. w dół).

Natomiast w przypadku Ask.fm zasięg zmalał o 1 pkt proc., liczba odsłon - o 8,88 mln, a średni czas korzystania - o 58 minut i 20 sekund, co oznacza spadki aż o 61, 92,4 i 94,3 proc.

Większość platform społecznościowych działa jako aplikacje mobilne (WhatsApp i Snapchat wyłącznie w tej formie), a GG także jako aplikacja na komputery.

Zdecydowanie najpopularniejsze są Messenger i Facebook - w maju pierwsza aplikacja miała 10,42 mln użytkowników, a druga - 8,31 mln. Z WhatsAppa skorzystało 4,49 mln internautów, więcej niż w przypadku Instagrama (3,21 mln), Google+ (3,02 mln) i Snapchata (1,78 mln).

Aplikacja Google na komputery zanotowała 1,1 mln użytkowników, pięć razy więcej niż aplikacja mobilna tej platformy (211,1 tys.).

W skali roku Messenger stracił 3,75 pkt proc. zasięgu (to 9 proc. w dół), a Facebook - 3,54 pkt proc. (10,4 proc.).

Relatywnie jeszcze większe spadki zanotowały Google+ (5,38 pkt proc., czyli 32,8 proc.), GG na komputery (1,12 pkt proc., czyli 21,8 proc.) i mobilne GG (0,86 pkt proc., czyli 52,8 proc.).

Za to zasięg Musical.ly wzrósł o 1,31 pkt proc., a więc aż o 137,9 proc. Natomiast WhatsApp zyskał 4,15 pkt proc. (to 33,9 proc. w górę).

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Facebook, Fotka i NK.pl przyciągają najbardziej. GG, Google+ i Ask.fm w dół - mocno w górę Musical.ly i WhatsApp (TOP16)

16 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
młody faszysta
Mówcie co chcecie, jak i tak wierzę, że czasy tzw. "społeczeństwa informacyjnego" podyktowanego wejściem do życia smartfonów, a także rozwojem mediów społecznościowych jak Facebook czy Instagram gruchną z impetem i tylko będzie się kurzyło. Przyjdą czasy, że ludzie wypną się na marketing, media i przemysł technologiczny. Po prostu mamy dosyć ogłupiania, dosyć dzielenia nas poglądowo, dosyć wynaturzeń w postaci gender, LGBTQ czy feminizmu, dosyć życia, w którym to technologie zaczynają sterować nami. Chcemy normalności, naturalności, szczerości, wzajemnego wsparcia i zaufania, życia pełnego wartości( w tym moralnych i chrześcijańskich), chcemy zgody, a nie budowania murów między nami. XXI wiek to czasy gdzie ludzie powinni być smart, mądrzy, wrażliwi, oczytani, chętni do rozmowy, skorzy do pomocy, by budować jedność narodową i dumę, jeden za wszystkich wszyscy za jednego. I choć nas depczą, poniżają to my i tak po upadku się podnosimy. Nie oddamy władzy w ręce marketingu, mediów i przemysłu technologicznego - te trzy czynniki nie będą na nas wpływały, manipulowały nami czy nawet nami rządziły. Nie zgodzimy się na postęp kosztem utraty zdrowia, kosztem rażącej utraty prywatności, by wiedziano o nas wszystko o wszystkim, ani kosztem poczucia bycia podsłuchiwanym, podglądanym czy śledzonym, bo ten postęp technologiczny głównie na tym się opiera. Demokracja to rządy nie byle jakich obywateli, a obywateli z klasą, ludzi rozumnych, wyrozumiałych, mądrych i jest naszym orężem by było bezpiecznie, stabilnie, by nikt nikim nie pomiatał, by każdy czuł się dobrze. Czasy samowolki się skończyły. Wybieramy mądrze, rządzimy mądrze, decydujemy mądrze i nie dajemy sobą manipulować, po prostu współdecydujemy o naszych losach. Niech żyje Polska niczym nieujarzmiona!.
42 10
odpowiedź
User
Franc
Ludzie wypisują się z FB dlatego rośnie watsup.
5 4
odpowiedź
User
myśl
@młody faszysta
1. gender to nie wynaturzenie, 2. wartości chrześcijańskie (pewnie masz na myśli katolicką naukę społeczną) są tylko opcją na światowym rynku wartości 3. marzenia o rządzących masz budujące, ale spójrz na obecną władzę w Polsce... 4. interpunkcja, interpunkcja, interpunkcja! 5. jesteś młody, więc jeszcze zasad życia nie ogarniasz; temat na dziś do przemyśleń - myśl słynnego pruskiego uczonego - Mikołaja Kopernika: "gorszy pieniądz wypiera lepszy"
5 28
odpowiedź
User
ja
Jaja sobie robicie? Kogo NK, Fotka i GG przyciąga? Dinozaury?
12 3
odpowiedź
User
do myśl - chyba ty pomyśl
@młody faszysta
1. gender to nie wynaturzenie, 2. wartości chrześcijańskie (pewnie masz na myśli katolicką naukę społeczną) są tylko opcją na światowym rynku wartości 3. marzenia o rządzących masz budujące, ale spójrz na obecną władzę w Polsce... 4. interpunkcja, interpunkcja, interpunkcja! 5. jesteś młody, więc jeszcze zasad życia nie ogarniasz; temat na dziś do przemyśleń - myśl słynnego pruskiego uczonego - Mikołaja Kopernika: "gorszy pieniądz wypiera lepszy"
Co ty człowieku pierdzielisz? Znasz się na rzeczach jak budowlaniec na poezji. Zero pokrycia w faktach, ale inteligentnego udawać to najlepiej. Daruj sobie takie nic nie wnoszące do życia wpisy.
22 2
odpowiedź
User
ja
Nie znam nikogo aktywnie korzystającego z google plus. Nawet mam znajomą pracującą w irlandzkim oddziale Google i ona wszystko na FB i Instagrama wrzuca, więc z tego nie korzystają nawet pracownicy firmy.
6 0
odpowiedź
User
Daniel86
@młody faszysta, jak możesz popierać jedność, skoro to właśnie Ty dzielisz wykluczając mniejszości seksualne? Piszesz o wrażliwości, ale dla mnie homofobia to skrajne przeciwieństwo wrażliwości.

A co do technologii, jeśli Ci się nie podoba oferta "lewackich" mediów, to możesz wybrać sobie ofertę prawicowych mediów. Liczba katolickich telewizji wręcz nawet rośnie.
2 24
odpowiedź
User
małe sprostowanie
@młody faszysta, jak możesz popierać jedność, skoro to właśnie Ty dzielisz wykluczając mniejszości seksualne? Piszesz o wrażliwości, ale dla mnie homofobia to skrajne przeciwieństwo wrażliwości.

A co do technologii, jeśli Ci się nie podoba oferta "lewackich" mediów, to możesz wybrać sobie ofertę prawicowych mediów. Liczba katolickich telewizji wręcz nawet rośnie.
"jak możesz popierać jedność, skoro to właśnie ty dzielisz wykluczając mniejszości seksualne?" - aha, czyli według ciebie jedność to przyzwalanie na to by mniejszości seksualne narzucały swój styl większości, żeby LGBT i gender było normą powszechną tak? Może miałbym być z tego powodu szczęśliwy widząc dwie całujące się kobiety czy dwóch całujących się mężczyzn w miejscu publicznym? A pomyślałeś o dzieciach? One to widzą i jeżeli uznają takie zachowania za właściwe będą je naśladować, to bardzo złe i destrukcyjne dla nich. Liczba katolickich telewizji wcale nie rośnie, a jest marginalizowana, to właśnie te lewicowe i liberalne stacje wiodą prym, nie wiem skąd wysnułeś takie wnioski. Jeżeli wrażliwość rozumiesz przez to, że popierasz wynaturzenia, odchylenia seksualne to wcale to nie jest wrażliwość a zezwierzęcenie obyczajów, by wszystko kręciło się wokół seksu. Sorry kolego, musisz wybaczyć, ale jesteś w błędzie. Nie można stawiać znaku równości pomiędzy jednością a mniejszościami seksualnymi, a jeśli obecnie wrażliwością nazywa się popieranie homoseksualizmu, to ja absolutnie nie rozumiem tych wspaniałych czasów.
24 2
odpowiedź
User
Waidmanns
Przewaznie bywa tak,ze ci ktorzy najglosniej protestuja przeciwko homosexualistom,z reguly sami sie nimi okazuja.Nic nikomu nie sugeruje,ale przewaznie wlasnie tak sie sprawy maja.A poza tym spolecznosc LGBT to normalni ludzie ktorzy tez maja uczucia i ktorzy tez chca byc akceptowani i szanowani jak kazdy z nas.
3 13
odpowiedź
User
Do Waidmanns:
Przewaznie bywa tak,ze ci ktorzy najglosniej protestuja przeciwko homosexualistom,z reguly sami sie nimi okazuja.Nic nikomu nie sugeruje,ale przewaznie wlasnie tak sie sprawy maja.A poza tym spolecznosc LGBT to normalni ludzie ktorzy tez maja uczucia i ktorzy tez chca byc akceptowani i szanowani jak kazdy z nas.
Jeśli faktycznie tak jest to niech pan przedstawi dowody na to, ale takie, które przedstawiają fakty, bo co znaczy słowo przeważnie?, co znaczy z reguły?. To jest pana zdanie, powierzchowne, nie pokryte w faktach, nie ma pan dowodów. Owszem zgadzam się, że społeczność LGBT to normalni ludzie, którzy też mają uczucia, którzy chcą być akceptowani i szanowani - ale jest jeden warunek - nie ma zgody na wciskanie tego na siłę większości ludzi, którzy tego nie akceptują, nie ma zgody na dyktatury mniejszości, by większości miały się nim podporządkować. Wolność jednego nie może odbywać się kosztem drugiego. Ostatnimi czasy to właśnie środowiska LGBT, środowiska gender, feministyczne i inne mocno lewicowe narzucają swój styl innym. Zarzucacie prawicy, że są nietolerancyjni, a sami co robicie? To wy chcecie waszej lewicowej dyktatury, wy odwracacie wszystko do góry nogami, psujecie dobre obyczaje i promujecie świeckie życie bez jakichkolwiek wartości, chcecie zaoferować ludziom kompletną pustkę egzystencjonalną, by byli przez was nieszczęśliwi, bo wszystko psujecie, niszcząc co dobre, gloryfikując co złe. Siejecie moralną i obyczajową rozpustę, a co najgorsze psujecie młodych ludzi. Mogę uszanować, że ktoś jest taki a nie inny, że natura takim/taką go/ją stworzyła, ale niech tego nie narzuca innym i niech się z tym tak nie obnosi. A gdyby były marsze ludzi hetero? To jakoś na nikim nie zrobiłoby to wrażenia prawda? A dlaczego? Dlatego, że heteroseksualizm to normalność, nie wynaturzenie. Tęczowe szaleństwo przywędrowało do nas z krajów zachodnich, zepsutych od dobrobytu i tam zalęgły się różne dziwne pomysły jak chociażby LGBT, gender, feminizm itp. Dlaczego 10 lat temu nie było tego wszystkiego w takim nasileniu jakie jest obecnie, bo byliśmy zdrowym społeczeństwem, myśleliśmy racjonalnie. Za rozwarstwienie społeczne i podziały, które się nasiliły odpowiadają media społecznościowe i nowe technologie( np. smartfony), a także marketing, przemysł technologiczny, nadmierna cyfryzacja społeczeństwa. Sporów między lewicą a prawicą nigdy się nie pogrzebie i ciągle będzie jak w kreskówkach - okładanie się młotkami po głowie, tak samo będzie wśród ludzi o poglądach liberalnych i konserwatywnych. Jedni chcą zachowania tradycji, poczucia wspólnoty narodowej, patriotyzmu, wartości chrześcijańskich, Drudzy chcą nieustannego postępu, ciągłych transformacji, nawet kosztem zdrowia, byle do przodu, nie patrząc w tył, zgadzają się na wszystko i często później tego żałują po fakcie, wśród liberałów często nie ma miejsca na wiarę, w to miejsce wchodzi samorealizacja, skupienie się tylko na sobie, każdy żyje swoim życiem, nikogo nic nie obchodzi, pełna obojętność, często liberałowie łączą się z lewicą, bo według nich to jest nowoczesne by traktować m.in związki jednopłciowe za coś normalnego, bo to takie europejskie, postępowe. Jedni i drudzy rozumieją znaczenie słów typu: równość, wolność, sprawiedliwość, tolerancja, solidarność na odmienne sposoby. Wszystko jednak zależy od wyborcy - jeśli prawica jest dla niego zbyt radykalna wybierze centro-prawicę, jeśli zaś jest lewicowy w poglądach, a nie wszystko z tej opcji trafia do jego gustu to wybierze centro-lewicowe ugrupowanie. Każdy z ans jest poglądowo różny, najważniejsze jest to by nikt nikomu niczego nie narzucał i nikt nikim nie sterował i zarządzał by osiągać własne cele. Szanujmy się, nie twórzmy murów między sobą, tak będzie lepiej.
28 3
odpowiedź
Zobacz więcej w kategorii: Reklamy / Marketing