SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Facebook: nowy wirus zablokowany, nie szyfruje dysku twardego

Po ostatnich doniesieniach na temat nowego groźnego wirusa krążącego na Facebooku serwis zareagował szybko. Jak dowiedziały się Wirtualnemedia.pl złośliwy kod został zablokowany i nie rozprzestrzenia się już wśród użytkowników. - Linki i pliki, które pojawiły się na platformie w ostatnich dniach są już blokowane. Ustaliliśmy, że nie instalowały one wirusów szyfrujących dane, a jedynie szkodliwe rozszerzenia przeglądarki Chrome - wyjaśnia nam Facebook.

Article

Złośliwy wirus pojawił się na Facebooku w ubiegły weekend.  Użytkownicy serwisu alarmowali o otrzymywaniu od znajomych wiadomości, w której zawarty był plik podszywający się pod zdjęcie.

W rzeczywistości zamiast zdjęcia pobierany był do komputera złośliwy kod, który instalował dodatkowe rozszerzenie w przeglądarce Chrome przejmując kontrolę nad wszystkimi stronami otwieranymi przez użytkownika w internecie. Wraz z informacjami o nowym zagrożeniu pojawiły się ostrzeżenia o tym, że wirus szyfruje dane na dysku twardym i blokuje użytkownikowi dostęp do komputera.

Jednak w korespondencji przesłanej portalowi Wirtualnemedia.pl biuro prasowe Facebooka zaprzecza, by szkodliwe oprogramowanie zawierało takie właśnie funkcje. - Na Facebooku działa szereg zautomatyzowanych systemów, których zadaniem jest powstrzymanie niebezpiecznych linków oraz plików. Linki i pliki, które pojawiły się na platformie w ostatnich dniach także są już blokowane. Ustaliliśmy, że nie instalowały one wirusów szyfrujących dane, a szkodliwe rozszerzenia przeglądarki Chrome. Złośliwe wtyczki zostały już także przez nas zgłoszone odpowiednim podmiotom - informuje nas Facebook.

Przy okazji nowego zagrożenia pojawiły się pytania, w jaki sposób Facebook chroni użytkowników przed działaniami ze strony cyberprzestępców i jak użytkownicy mogą samodzielnie się przed nimi bronić.

Biuro prasowe Facebooka nie odpowiedziało wprost na tak postawione pytanie, jednak wiadomo, że gdy zespół portalu podejrzewa zawirusowanie konkretnego komputera, to jego właściciel przy kolejnym logowaniu otrzymuje propozycję bezpłatnego skanu dysku programem antywirusowym. Antywirus stworzony przez partnerów Facebooka ma być innym narzędziem od tych dostępnych na rynku. Jest ponoć specjalnie dostosowany do tego, by lepiej wykrywać wirusy rozprzestrzeniające się na Facebooku, a w szczególności złośliwe rozszerzenia przeglądarek.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Facebook: nowy wirus zablokowany, nie szyfruje dysku twardego

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl